Կայացավ Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում հուլիսի 31-ին կայացավ Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցում էին Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի, Հայաստանի գործատուների միության և ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ:
Նիստում քննարկման էր դրված <Հայաստանի Հանրապետության գենդերային քաղաքականության իրականացման 2019-2023 թվականների ռազմավարությունը և միջոցառումների ծրագրի նախագիծը /զեկուցող Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի  նախարարության  ընտանիքի,  կանանց և  երեխաների հիմնահարցերի վարչության  առաջատար մասնագետ Ս. Բոստանջյան/, Հայաստանի Հանրապետությունում նվազագույն աշխատավարձի համահունչ մեծության գնահատման վերաբերյալ հետազոտության արդյունքերը /զեկուցող Աշխատանքի և սոցիալական հետազոտությունների ազգային  ինստիտուտի տնօրեն Ա. Սարգսյան/, ԱՄԿ-ի մասնակցությամբ Հայաստանի գործատուների  հանրապետական միության 10-րդ Ազգային կոնֆերանսի մասին /զեկուցող Հայաստանի  գործատուների հանրապատեական  միության նախագահ Գ. Մակարյան/ զեկույցները:
Նիստին  մասնակցում էին հանձնաժողովի անդամներ՝ Հայաստանի արհմիությունների  կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Բ. Խարատյանը, ՀԱՄԿ-ի Հայաստանի առևտրի,  հասարակական  սննդի և սպառկոոպերացիայի և ձեռներեցության աշխատողների ՃՀՄ-ի  նախագահ Շ. Մկրտչյանը,  Հայաստանի արդյունաբերության աշխատողների ՃՀՄ-ի  նախագահ Հ. Դանիելյանը, Հայաստանի  մշակույթի աշխատողների  ՃՀՄ-ի  նախագահ Ժ. Թորոսյանը և ՀՀ պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի  հասարակական  սպասարկման աշխատողների ՃՀՄ-ի նախագահ Ա. Ասատրյանը:
Բ.Խարատյանը <Հայաստանի Հանրապետության գենդերային քաղաքականության իրականացման 2019-2023 թվականների ռազմավարությունը և միջոցառումների ծրագրի  նախագծի  վերաբերյալ առաջարկեց  վերշարադրել ծրագրի Գենդերային խտրականության կանխարգելում բաժնի 5-րդ կետում  նշված <սեռական  տարբեր խմբերին  պատկանող  կանայք  և աղջիկներ> ձևակերպումը:
Անդրադառնալով նվազագույն աշխատավարձի համահունչ մեծության գնահատման  վերաբերյալ հետազոտության արդյունքներին պարոն Խարատյանը կարևորեց նվազագույն աշխատավարձի սահմանման  համար անհրաժեշտ երկու գործոն՝ աշխատողի և  նրա  ընտանիքի  անդամների  պահանջմունքներն ու  տնտեսական  վիճակը, որոնք  տեղ  չեն  գտել վերոհիշյալ  վերլուծության մեջ: Մինչդեռ, ըստ Բ.Խարատյանի այս  գործոններն անմիջական  կապ ունեն կանանց խտրականության  կանխարգելման հետ, այն  պարզ  պատճառով, որ Հայաստանի Հանրապետության  տնտեսության  մեջ կանայք  գերակշիռ մաս են  կազմում:
Նիստի ընթացքում Ա.Ասատրյանն անդրադարձավ վերջին  տարիներին հանրապետության մարզերում որոշ պետական պաշտոնյաների կամ ՏԻՄ-երի դրդումներով արհմիությունների որչնչացման պրակտիկային և նշված պաշտոնյաների իրավական անգրագիտությանը և առաջարկեց  կոնկրետ  գործողություններ  ձեռնարկել կառավարության ծրագրում տեղ գտած և վարչապետի կողմից հայտարարված արհմիությունների դերի բարձրացման անհրաժեշտության գաղափարը կյանքի կոչելու ուղղությամբ: Նա  հանդես  եկավ նաև Հոկտեմբերի 7-ի՝ Արժանապատիվ աշխատանքի օրվա առթիվ կոնֆերանս անցկացնելու առաջարկությամբ, ակնկալելով Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի աջակցությունը:
Հանձնաժողովի անդամների կողմից  օրակարգի թեմաների՝ մասնավորապես Գենդերային քաղաքականության  իրականացման 2019-2023 թթ. Ռազմավարության  և միջոցառումների ծրագրի շուրջ  ծավալվող  բուռն քննարկումների արդյունքում որոշվեց հանձնաժողովի անդամների կողմից մեկ  շաբաթվա  ընթացքում ներկայացնել նախագծերի  վերաբերյալ գրավոր առաջարկություններ:

СОСТОЯЛОСЬ ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ РЕСПУБЛИКАНСКОЙ ТРЕХСТОРОННЕЙ КОМИССИИ АРМЕНИИ
31 июля в Министерстве труда и социальных вопросов Республики Армения состоялось очередное заседание Республиканской трехсторонней комиссии, в котором приняли участие представители Конфедерации профсоюзов Армении, Союза работодателей Армении и Правительства РА.
В заседании приняли участие члены Комиссии от профсоюзов: заместитель председателя Конфедерации профсоюзов Армении Б.Харатян, председатель Профсоюза работников торговли, общественного питания, потребительской кооперации и предпринимательства Ш.Мкртчян, председатель Профсоюза работников промышленности Г.Даниелян, председатель Профсоюза работников культуры Ж.Торосян, председатель Профсоюза работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания А.Асатрян.
Темой обсуждения был проект стратегии реализации гендерной политики Республики Армения на 2019–2023 годы и программы мероприятий. Основные положения программы гендерной политики Республики Армения на 2019–2023 годы представил ведущий специалист Управления по вопросам семьи, женщин и детей Министерства труда и социальных вопросов РА С.Бостанджян.
Результаты исследования по оценке адекватной величины минимальной заработной платы в Республике Армения доложил директор Национального института труда и социальных исследований А.Саргсян.
О 10-ой Национальной конференции республиканского союза работодателей Армении при участии МОТ сообщил председатель Союза работодателей Г.Макарян.
Б.Харатян предложил внести уточнения в некоторые пункты стратегии реализации гендерной политики Республики Армения на 2019–2023 годы и программы мероприятий.
Говоря о результатах исследования по оценке адекватной величины минимальной зарплаты, г-н Харатян отметил важность учёта двух необходимых для установления минимальной зарплаты факторов: потребностей работника и членов его семьи и экономического положения в стране, которые не нашли места в вышеупомянутом анализе. Эти факторы имеют, в том числе, непосредственное отношение к предотвращению дискриминации женщин, по той простой причине, что в экономике Республики Армения женщины составляют подавляющее большинство.
В ходе заседания А.Асатрян выступила с предложениями об осуществлении по линии Республиканской трехсторонней комиссии шагов, способствующих активизации деятельности профсоюзных организаций работников госучреждений в областях республики, а также проведении конференции по случаю Всемирного дня борьбы за достойный труд - 7 октября.
В результате заинтересованных и острых обсуждений, развернувшихся вокруг программы стратегии и мероприятий, члены Комиссии решили в течение недели представить письменные предложения по обсужденным проектам.