«Արդյունավետ սոցիալական երկխոսություն և կոլեկտիվ բանակցություններ» թեմայով քննարկում Ծաղկաձորում
Հայաստանի Արհմիությունների Կոնֆեդերացիայի Ուսումնահետազոտական կենտրոնը Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության / ԱՄԿ / աջակցությամբ ս/թ մարտի 20-21-ը Ծաղկաձորում կազմակերպեց «Արդյունավետ սոցիալական երկխոսություն և կոլեկտիվ բանակցություններ. սոցիալական արդարության հասնելու, աշխատանքի անվտանգ պայմանների ապահովման և էկոնոմիկայի կայուն զարգացման եղանակները» թեմայով սեմինար:
Սեմինարին մասնակցում էին Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, Աշխատանքի միջազգային կազմակեպության փորձագետներ՝ Աշխատողների գործունեության հարցերով ԱՄԿ մոսկովյան գրասենյակի գլխավոր մասնագետ Գոչա Ալեքսանդրիան, Աշխատանքի տեսչության և աշխատանքի պաշտպանության կարգավորման հարցերով ԱՄԿ գլխավոր մասնագետ Վալենտին Մոկանուն, ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանը, ՀԱՄԿ-ի Ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար-պատասխանատու քարտուղար Գառնիկ Վաղարշակյանը, ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի իրավաբանական և սոցիալ-տնտեսական հարցերի և աշխատանքի պաշտպանության բաժինների պետեր, ՀԱՄԿ-ի անդամ մի շարք ՃՀՄ-ների արհմիութենական կազմակերպությունների նախագահներ և ներկայացուցիչներ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը: Նա իր խոսքում կարևորեց սեմինարի քննարկման թեմաները, համարելով, որ դրանք համահունչ են ինչպես երկրի սոցիալ-տնտեսական, այնպես էլ աշխատանքի ոլորտի ներկա իրավիճակին, նաև հավելեց, որ վերոհիշյալ հարցերը ներառված են ՀԱՄԿ-ի գործունեության ծրագրում:
Գոչա Ալեքսանդրիան իր զեկուցման մեջ անդրադարձավ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) կողմից ներկայացված համաշխարհային տնտեսության, ՀՆԱ-ի աճի տեմպերն արտացոլող տվյալներին, որոնք էական ազդեցություն են թողել զբաղվածության համաշխարհային վիճակի վրա: Նա նշեց, որ զբաղվածության աճի տեմպերը մնում են ցածր, հատկապես երիտասարդության շրջանում շարունակում է աճել գործազրկության մակարդակը:
Գ. Ալեքսանդրիան կարևորեց աշխատանքի ոլորտում աշխատանքի և հանրության, աշխատանքի կազմակերպման և արդյունաբերության, աշխատանքի կառավարման շուրջ երկխոսության անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև բանակցությունների մակարդակն ու սոցիալական գործընկերների դերն այդ բանակցություններում:
Սեմինարի ընթացքում զեկուցումով հանդես եկավ նաև Վալենտին Մոկանուն: Նա անդրադարձավ օրենսդրության մեջ աշխատանքի պաշտպանության, պատժամիջոցների, համագործակցության և փոխվստահության ապահովման հարցում աշխատանքի տեսչության դերի բարձրացման խնդրին: Նրա խոսքով սոցիալական երկխոսությունը պետք է ծավալվի աշխատավարձի վճարման, սոցիալական ապահովվածության, ոչ ֆորմալ տնտեսության, գենդերային հավասարության, աշխատանքի ոլորտում հիմնական իրավունքի, ինչպես նաև աշխատանքային օրենսդրության շուրջ:
ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի սոցիալ-տնտեսական հարցերի և աշխատանքի պաշտպանության բաժնի պետ Կարինե Մադոյանը սեմինարի մասնակիցներին ներկայացրեց աշխատավայրում առկա աշխատանքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման խնդիրները:
<ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին> օրենքի նախագծի մի շարք հոդվածների պարզաբանմամբ հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի պետ Միքայել Փիլիպոսյանը: Նա կարևորեց գործատու-աշխատող հարաբերություններում օրենսդրության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Սեմինարի մասնակիցները աշխատանքային խմբերով ներկայացրին իրենց հուզող ոլորտների խնդիրները և առաջարկեցին լուծման ուղիները:

Семинар в Цахкадзоре
Учебно-исследовательский центр Конфедерации профсоюзов Армении при поддержке Международной организации труда в г.Цахкадзор 20-21 марта провел семинар на тему – «Эффективный социальный диалог и коллективные переговоры: способ достижения социальной справедливости, обеспечения безопасных условий труда и устойчивого развития экономики».
В работе семинара приняли участие председатель КПА Эдуард Тумасян, главный специалист по деятельности трудящихся Группы технической поддержки по вопросам достойного труда и Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Гоча Александрия, главный специалист по регулированию вопросов труда, инспекции труда и охране труда МОТ Валентин Moкану, заместитель председателя КПА Борис Харатян, руководитель Учебно-исследовательского центра КПА Гарник Вагаршакян, руководители юридического и социально-экономического и охраны труда отделов аппарата КПА и председатели профсоюзных организаций ряда членских отраслевых союзов КПА.
С вступительным словом выступил председатель КПА Эдуард Тумасян. Отметив важность обсуждаемых вопросов, которые актуальны в связи с социально-экономической ситуацией в стране, он сообщил, что данные вопросы включены в программу деятельности КПА.
Гоча Александрия в своем выступлении озвучил данные, представленные Международной конфедерацией профсоюзов, касающиеся международной экономики, которые отражают темпы роста ВВП и имеют прямое влияние на ситуацию на рынке труда в мире. Он отметил, что темпы роста занятости остаются низкими, особенно среди молодежи, а уровень безработицы продолжает расти.
Валентин Мокану затронул вопрос усиления роли инспекции труда, отметив роль инспекции труда в обеспечении соблюдения законодательства, предоставления технической информации и рекомендаций, содействия совершенствованию трудового законодательства.
Заведующая отелом охраны труда и социально-экономических вопросов аппарата КПА Карине Мадоян, ознакомила участников семинара с вопросами безопасности и охраны труда на предприятиях.
Заведующий юридическим отделом КПА Микаел Пилипосян рассказал участникам семинара об изменениях и дополнениях в Трудовом кодексе РА.
За выступлениями последовали вопросы и ответы. Участники семинара представили вопросы, вызывающие у них особую озабоченность и предложили пути их решения.