Տեղի ունեցավ ՀՀ <Էլեկտրաարհմիություն> արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության համագումարը
2016թ. հոկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ ՀՀ <Էլեկտրաարհմիություն> արհեստակցական  կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության 4-րդ համագումարը:
Անցած ժամանակաշրջանում կատարած աշխատանքների մասին հաշվետվությամբ հանդես  եկավ ՃՀՄ-ի նախագահ Կարինե Ալոյանը: Նա մի շարք  հարցերի հետ կարևորեց նաև ՃՀՄ-ի անդամ  կազմակերպություններին անհրաժեշտության  դեպքում ցուցաբերած աջակցության, աշխատողների աշխատանքային  իրավունքների ու շահերի պաշտպանության  հարցում միության  կատարած աշխատանքերը, կնքվող կոլեկտիվ  պայմանագրերը: < Կոլեկտիվ պայմանագրային  համակարգի առկա  փորձը, որը հիմնված է սոցիալական  գործընկերության սկզբունքերի վրա ևս մեկ անգամ ապացուցում է , որ բազմաթիվ  հարցեր շատ ավելի արդյունավետ են  լուծվում, եթե աշխատանքային  հարաբերություններում կողմերն ի սկզբանե հակված են  համագործակցության>,-իր զեկուցման մեջ  նշեց  Կ.Ալոյանը:
Նա համագումարի մասնակիցներին ներկայացրեց նաև <Էլեկտրաարհմիություն>  միջազգային կազմակերպության նախագահ Վասիլի Բոնդարևի շնորհավորական ուղերձը:
Հաշվետվությամբ հանդես եկավ վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ Մանուկ Մանուկյանը: Համագումարում ելույթ ունեցան <Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր> ՓԲԸ –ի արհեստակցական կազմակերպության նախագահի տեղակալ Վարդան Մուրադյանը, <Հայկական ատոմային էլեկտրակայան> ՓԲԸ-ի արհկոմի անդամ Հայկ Բաղդասարյանը, <Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր> ՓԲԸ-ի արհկոմի նախագահ Արտյոմ Մուրադյանը:
<Հայկական ատոմային էլեկտրակայան> ՓԲԸ-ի արհկոմի անդամ Հայկ Բաղդասարյանն իր ելույթում առաջարկեց ՀՀ–ում ներդնել արտադրական դժբախտ պատահարներից և մասնագիտական հիվանդություններից պարտադիր ապահովագրության  համակարգ:
Համագումարի աշխատանքերին մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի  նախագահ Էդուարդ Թումասյանն ու ՀԱՄԿ-ի  նախագահի  տեղակալ Խաչիկ Առաքելյանը: Պարոն Թումասյանն  իր  ելույթում նշեց, որ ՀՀ <Էլեկտրաարհմիություն> արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ն, որպես կոնֆեդերացիայի անդամ կազմակերպություն արդեն իսկ կայացած  և  գործուն ներուժ ունեցող կառույց է, որի գործունեությունը նպատակաուղղված է եղել ճյուղի արհմիության անդամների աշխատանքային և դրա հետ կապված իրավունքների ու շահերի ներկայացմանն ու պաշտպանությանը:
Համագումարում բաց քվեարկությամբ ՀՀ <Էլեկտրաարհմիություն> արհեստակցական  կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ վերընտրվեց Կարինե Ալոյանը: Համագումարը  հաստատեց ՃՀՄ-ի 2016-2021 թթ. գործունեության  ծրագիրը, վերստուգիչ հանձնաժողովի կազմը և ընտրեց ղեկավար մարմիններ:

IV съезд Отраслевого объединения «Электропрофсоюз» профсоюзных организаций Армении
21 октября 2016г. состоялся IV съезд Отраслевого объединения «Электропрофсоюз» профсоюзных организаций Армении.
C отчетным докладом о проделанной работе выступила председатель Отраслевого объединения Карине Алоян. Докладчик дал характеристику периода между III и  IV съездами, останавливаясь на основных итогах работы, в числе которых была отмечена помощь, оказанная объединением своим членским организациям  в деле защиты прав и интересов работников, в заключении коллективных договоров. «Опыт заключения коллективных договоров, основанный на принципах социального партнерства, в очередной раз демонстрирует тот факт, что многие проблемы решаются более эффективно, если в трудовых отношениях стороны изначально склонны к сотрудничеству», - отметила К.Алоян.
На съезде было зачитано приветствие  председателя Международного объединения профессиональных союзов «Электропрофсоюз» В.И.Бондарева.
С отчетным докладом выступил председатель Ревизионной комиссии объединения М. Манукян.  Выступили также заместитель председателя профсоюзной организации ЗАО «Высоковольтные  электросети» В.Мурадян,член профкома ЗАО «Армянская АЭС» А.Багдасарян, председатель профсоюзной организации ЗАО «Электрические сети Армении» А.Мурадян.
Член профкома ЗАО  «Армянская АЭС» А. Багдасарян в своем выступлении представил деятельность  профсоюзной организации, высказал ряд предложений, сделав основной упор на необходимость ввести  в стране систему обязательного страхования от несчастных случаев на производстве.
В работе съезда приняли участие  председатель Конфедерации профсоюзов  Армении Э.Тумасян и заместитель председателя КПА Х.Аракелян. В своем выступлении Э.Тумасян отметил, что активная  деятельность Отраслевого объединения «Электропрофсоюз», особенно в области защиты прав и интересов трудящихся, трансформировали ее в эффективную и успешную структуру.
Открытым голосованием съезд единогласно переизбрал  Карине Алоян председателем Отраслевого объединения «Электропрофсоюз» профсоюзных организаций Армении.   Съезд  утвердил основные направления деятельности Объединения на 2016-2021г.г., состав Ревизионной комиссии и избрал руководящие органы.