Կայացել է Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը
2016թ. սեպտեմբերի 24-ին կայացել է Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը նախագահում էր ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Ա. Ասատրյանը: ՀԱՄԿ-ի կողմից նիստին մասնակցում էին հանձնաժողովի անդամներ Բ. Խարատյանը, Ա. Ասատրյանը, Շ. Մկրտչյանը, Ս. Առաքելյանը, Գ. Արմաղանովան և ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի բաժնի պետ Կ. Մադոյանը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին հետևյալ հարցերը՝
1. Զբաղվածության կարգավորման 2017թ. ծրագրի նախագիծը.
2. «Արժանապատիվ աշխատանք» նոր ծրագրի մշակումը:
3. Այլ հարցեր
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Թ. Ավետիսյանը ներկայացրեց զբաղվածության կարգավորման 2017 թվականի պետական ծրագրի նախագիծը:
Զբաղվածության կարգավորման պետական ծրագրի նպատակը բնակչության կայուն և արդյունավետ զբաղվածության ապահովման համար պայմանների ստեղծումն է: Այն ուղղված է աշխատաշուկայի լարվածությունը մեղմելուն, զբաղվածության ակտիվ ծրագրերի միջոցով աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց` ըստ առաջնահերթությունների կայուն զբաղվածության ապահովմանը և ինքնազբաղվածության խթանմանը, մասնավորապես՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց, երիտասարդների զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը:
Հարցի առնչությամբ ծավալվեցին քննարկումներ, որտեղ կարծիքներ հայտնեցին Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահի տեղակալ Շ. Բարսեղյանը և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության Արագածոտնի գործատուների տարածքային միության նախագահ Պ. Գաբրիելյանը:
Բ.Խարատյանը նկատեց, որ թեև ծրագիրն արդեն իսկ արժանացել է Հանրապետական համաձայնեցման կոմիտեի (կոմիտեի անդամ է նաև ինքը` Բ.Խարատյանը) դրական եզրակացությանը, այնուամենայնիվ, կան մտահոգիչ փաստեր, մասնավորապես բնակչության գործազրկության աճը: Գործազրկության մակարդակը այլ երկրների համեմատությամբ ՀՀ-ում առանց այն էլ կրկնակի բարձր է: Այս առնչությամբ Բ. Խարատյանն առաջարկեց ձևավորել նոր մոտեցումներ, կիրառել առավելապես հեռանկարային ծրագրեր:
Հայաստանի թեթև արդյունաբերության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Ս. Առաքելյանը տեղեկացրեց, որ  Զբաղվածության  պետական գործակալության և Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի կողմից կազմակերպված աշխատանքի տոնավաճառում ՃՀՄ-ի աջակցությամբ և մասնակցությամբ «Սասստեքս» և «Լենտեքս» ՍՊԸ-ներում գրանցվել է շուրջ 350 գործազուրկ և աշխատանք փնտրող:
Զբաղվածության կարգավորման 2017թ. ծրագիրն արժանացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Օրակարգի երկրորդ հարցի վերաբերյալ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի միջազգային համագործակցության և զարգացման ծրագրերի վարչության պետ Ա. Մարտիրոսյանը ներկայացրեց "Արժանապատիվ աշխատանք" նոր ծրագրի մշակման կազմակերպչական հարցերը: Նա անդրադարձավ նաև այն փաստին, որ 2016թ. մայիսին Ժնևում կայացած Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կոնֆերանսի ժամանակ Հայաստանի պատվիրակությունը, ի դեմս` ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Ա. Ասատրյանի, Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գ. Մակարյանի և Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Բ. Խարատյանի պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ԱՄԿ Գլխավոր տնօրեն Գայ Ռայդերի հետ Հայաստանում «Արժանապատիվ աշխատանք» ծրագիրը սկսելու վերաբերյալ:
Քննարկման ժամանակ որոշվեց «Արժանապատիվ աշխատանք»-ի նոր ծրագրի մշակման համար ստեղծել աշխատանքային խումբ և ծրագրի նախագիծը ներկայացնել  սոցիալական գործընկերների քննարկմանը:
Օրակարգի 3-րդ հարցի կապակցությամբ հանձնաժողովի անդամ, ՀՀ պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի,  հասարակական  սպասարկման աշխատողների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Ա.Ասատրյանը անդրադարձավ պետական աշխատողներին տրվող սոցփաթեթի 2017-2019 թվականների միջնաժամկետ ծրագրում «հանգստի բաղադրիչի» կասեցման վերաբերյալ հայտարարության կապակցությամբ ճյուղային արհմիության` ՀՀ վարչապետին ուղղված նամակին:
Նշված հարցի կապակցությամբ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի  պաշտոնակատար Ա.Ասատրյանը պարզաբանեց, որ միայն պետական բյուջեի հաստատումից հետո պարզ կլինի սոցփաթեթում ներառված  ծառայություններից օգտվելու ընթացակարգը:
Նիստի ավարտին Ա.Ասատրյանը գործընկերներին հրավիրեց հոկտեմբերի 7-ին կայանալիք ՀՀ պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի,  հասարակական  սպասարկման աշխատողների ճյուղային հանրապետական միության 85-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:

Состоялось заседание трехсторонней комиссии
24 сентября 2016г. состоялось очередное заседание Республиканской трехсторонней комиссии, которое проходило под председательством исполняющего обязанности министра труда и социальных вопросов РА А. Асатряна. В работе заседания принимали участие представители Конфедерации профсоюзов Армении, члены трехсторонней комиссии: заместитель председателя КПА Б.Харатян, председатели республиканских отраслевых союзов А. Асатрян, Ш.Мкртчян С. Аракелян, Г. Армаганова. На заседании присутствовала также заведующая отделом аппарата КПА К.Мадоян.
На повестке дня были следующие вопросы:
1. Проект программы регулирования занятости на 2017г.
2.  Разработка новой программы "Достойный труд".
3.  Другие вопросы.
Руководитель   отдела  труда  и занятости аппарата  министерства труда и  социальных вопросов РА   Т. Аветисян представил проект государственной программы  по регулированию занятости на 2017г.
Государственная программа нацелена на создание условий для стабильной и эффективной занятости  населения, на ослабление напряженности рынка труда, с тем, чтобы с помощью действенной программы занятости обеспечить стабильной занятостью также и людей с ограниченными физическими  возможностями, молодежь.
Вокруг этого вопроса развернулись дискуссии, в которых свои мнения высказали заместитель председателя Союза работодателей Армении Ш. Барсегян и председатель Арагацотнского  территориального союза работодателей РА П. Габриелян.
Б. Харатян отметил, что хотя проект уже получил положительную оценку в Республиканском  согласительном комитете, членом которой он является,  однако, есть некоторые тревожные факты, такие как рост  уровня  безработицы, который по сравнению с другими странами  вдвое  выше.   В связи с этим Б.Харатян предложил сформировать новые подходы и внедрять более  перспективные проекты.
Председатель Республиканского отраслевого союза профсоюзных организаций работников легкой промышленности  РА С.Аракелян сообщил,  что на ярмарке труда, организованной Государственным агентством занятости и региональным  центром  занятости  г.Гюмри при посредничестве отраслевого профсоюза 350 безработных были зарегистрированы для дальнейшего устройства на работу в  ЗАО «Сасатекс» и «Лентекс».
По итогам обсуждения проект программы регулирования занятости на 2017г. получил  одобрение.
По второму вопросу повестки дня выступила руководитель управления по международному сотрудничеству  и программам  развития аппарата министерства труда и социальных вопросов РА  А.Мартиросян.  Она представила организационные вопросы в деле  разработки  новой программы «Достойный труд»,  сославшись  на тот факт,  что делегация Армении  в лице министра труда и социальных& вопросов РА А. Асатряна, председателя Союза работодателей РА Г.Макаряна  и заместителя  председателя  Конфедерации профсоюзов Армении Б.Харатяна  в мае 2016г. на ежегодной конференции   Международной организации труда в г.Женеве достигли соглашения с Генеральным директором МОТ  Гайем  Райдерем  о том,  чтобы  начать  осуществление  программы «Достойный труд».
В ходе обсуждения было принято решение  о создании рабочей группы  для разработки новой программы  «Достойный труд»   с дальнейшим  представлением   проекта этой программы   социальным партнерам.
На заседании комиссии  выступила   член  трехсторонней комиссии, председатель Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций  работников госучреждений, органов местного самоуправления  и общественного обслуживания РА А.Асатрян.  Она коснулась вопроса  исключения компонента отдыха из социального пакета для госслужащих на 2017-2019г.г., который вызвал большой общественный резонанс, а также письма, адресованного премьер-министру от имени  республиканского союза, в котором была высказана обеспокоенность  этим решением правительства.  Исполняющий обязанности министра труда и социальных вопросов РА А.Асатрян  по этому поводу сообщил, что только после утверждения государственного   бюджета  будет представлен   порядок пользования услугами, включенными в  социальный пакет.
По окончании  заседания председатель Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций  работников госучреждений, органов местного самоуправления  и общественного обслуживания РА  А.Асатрян   пригласила  всех присутствующих   на мероприятие,  посвященное  85-летнему юбилею  отраслевого союза, которое состоится 7 октября 2016г.