ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՆՖԵԴԵՐԱՑԻԱՅԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան իր 20 Ճյուղային արհմիությունների 700 արհեստակցական կազմակերություններում ընդգրկված արհմիության անդամների անունից  մտահոգություն է  հայտնում էլեկտրաէներգիայի սակագնի առաջիկա թանկացման կապակցությամբ:
Սոցիալական ճգնաժամի խորացումն անխուսափելի է առհասարակ բոլոր տեսակի թանկացումների դեպքում, որին  հաջորդում է աշխատողների, նրանց ընտանիքների անդամների և ողջ բնակչության  կենսամակարդակի  անկումն ու  անապահով  ընտանիքների քանակի աճը:
2014 թվականի օգոստոսի 1-ից հոսանքի սակագնի, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ապրանքատեսակների թանկացումը բարդ խնդիրների առջև կանգնեցրեց բնակչությանը: Հայաստանում, ուր բնակչության յուրաքանչյուր երրորդը աղքատ է, էլեկտրաէներգիայի նոր թանկացումը կնպաստի աղքատության մակարդակի բարձրացմանը:
Թանկացումներ եղել են նաև  գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների քանիցս  բարձրացման առիթով,  որին  հաջորդած  լայն սպառման ապրանքների և  ծառայությունների գնաճը  կարելի էր  կանխել  անհրաժեշտ  մեխանիզմների  կիրառման դեպքում,  ինչպիսին է <Աշխատավարձի  ինդեքսավորման մասին> օրենքի ընդունումը, որով կկանոնակարգվեր նաև նվազագույն աշխատավարձի գնողունակությունը: Եթե այս  ամենին  հավելենք  առ այսօր  օրենքով չսահմանված  կենսաապահովման  նվազագույն սպառողական զամբյուղի կազմն ու կառուցվածքը, որի հիման վրա պետք է որոշվի նվազագույն աշխատավարձի, կենսաթոշակների, նպաստների, սոցիալական այլ վճարների չափերը, ապա այս և  հետագա տարիներին դժվար թե  հնարավոր  լինի հաղթահարել սպառնացող սոցիալական  մարտահրավերները: Հինգ հազար դրամով բարձրացվող նվազագույն աշխատավարձն ու կենսաթոշակը անկարող են ապահովել  բավարար  կենսամակարդակ և  գնողունակություն:
Գների շղթայական բարձրացման հետևանքով ծանր իրավիճակում կհայտնվի ոչ միայն աշխատավորությունը, այլև հանրապետության շուրջ 500 000 կենսաթոշակառուներն ու աղքատության ընտանեկան  նպաստ  ստացող  114000 ընտանիքները: Արդյո՞ք նրանք ի վիճակի  են  դիմագրավել այդ  բոլոր թանկացումներին, հատկապես ձմռան ամիսներին, երբ հարկադրված կլինեն եկամուտների առյուծի  բաժինը հատկացնել ջեռուցմանն ու այլ կոմունալ  վարձավճարներին:
Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության 34-րդ հոդվածի, յուրաքանչյուր ոք ունի բավարար  կենսամակարդակի բարելավման իրավունք, ինչին խոչընդոտում է շարունակական գնաճը: Ուստի  ՀԱՄԿ-ը կարևորում է էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեպքում առաջացող սոցիալական  լարվածությունը  զսպող մեխանիզմների  անհրաժեշտությունը:

ЗАЯВЛЕНИЕ КОНФЕДЕРАЦИИ ПРОФСОЮЗОВ АРМЕНИИ
Конфедерация профсоюзов Армении от имени членов профсоюза, объединенных в  700  профсоюзные  организации 20 отраслевых республиканских союзов, выражает свою обеспокоенность по поводу предстоящего повышения тарифов на электроэнергию.
Рост цен неизбежно приводит к углублению социального кризиса, за чем обычно следует падение уровня жизни работников, их семей и всего населения, а также увеличения числа малообеспеченных семей.
Повышение тарифов на электроэнергию с 1 августа 2014г., а также последующее повышение цен на различные товары привели к многочисленным проблемам, вставшими перед населением. В Армении, где треть населения составляют бедные, новое повышение цен на электроэнергию приведет к росту уровня бедности.
В течение последних нескольких лет в результате многократных повышений тарифов на газ и электроэнергию   наблюдался рост цен  на товары широкого потребления и услуги, что  можно было  бы предотвратить применяя необходимые механизмы, такие как принятие закона «Об индексации заработной платы», при помощи которого можно было бы регулировать покупательную способность  минимальной заработной платы.
Ситуацию усугубляет и не утвержденные по сей день законом состав и структура минимальной потребительской корзины, на основе которых должен определяться минимальный размер  заработной платы, пенсий, пособий и других социальных выплат. Весь этот комплекс проблем говорит о том, что в настоящее время и в  последующие годы мы вряд ли сможем справиться с социальными проблемами, с которыми  сталкивается население. Повышение  размера минимальной заработной платы и пенсии на пять тысяч драм не может обеспечить достаточный уровень жизни и покупательной способности  населения.
Цепное повышение цен может привести к ухудшению положения не только трудящихся, но также и  почти 500 000 пенсионеров и  114000 семей, получающих семейное пособие по бедности.   Способны ли они противостоять этим новым   повышениям цен, особенно в зимний период, когда вынуждены тратить  львиную долю своих  доходов  на  поддержание тепла в жилищах  и другие коммунальные услуги?
В соответствии со статьей 34 Конституции РА, каждый имеет право на удовлетворительный  уровень жизни, чему  препятствует продолжающийся рост цен. В связи с этим КПА придает большое значение необходимости внедрения механизмов, сдерживающих рост социального  напряжения  в случае повышения тарифов на электроэнергию.