ՀԱՄԿ-ի հյուրն էր Կրթության արհմիությունների Եվրոպական կոմիտեի տնօերն Սյուզան Ֆլոկեն
ՀԱՄԿ-ի  նախագահ Էդուարդ Թումասյանը նոյեմբերի 28-ին հանդիպեց Կրթության արհմիությունների Եվորպական կոմիտեի /ETUCE/ տնօրեն Սյուզան Ֆլոկենի հետ: Կոմիտեի կազմի մեջ են  մտնում  Եվրոպայի 50 երկրների 132 կրթության արհմիություններ 11 միլիոն անդամներով:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀԱՄԿ-ի  նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանը, ՀՀ Կրթության  և գիտության աշխատողների ՃՀՄ-ի նախագահ Գրիգոր Ղարիբյանը և ՀԱՄԿ-ի կազմակերպաուսումնական կենտրոնի ղեկավար Էլեն Մանասերյանը:
Հանդիպման ընթացքում Է. Թումասյանը հյուրին ծանոթացրեց Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի կառուցվածքին, իսկ Բ. Խարատյանը ներկայացրեց  ՀԱՄԿ-ի գործունեության առաջնահերթությունները:
Գ.Ղարիբյանն իր խոսքում անդրադարձավ ՀՀ Կրթության և գիտության աշխատողների ՃՀՄ-ի  և Կրթության արհմիությունների Եվրոպական կոմիտեի համագործակցությանը նշելով, որ վերջինիս  նորարարական գաղափարներն ու աշխատաոճը փորձի փոխանակման ընդլայնման առումով մեծ նշանակություն ունի ՃՀՄ-ի համար:
Տիկին Սյուզան Ֆլոկենն իր խոսքում կարևորեց կրթության ոլորտի երիտասարդների շրջանում արհմիությունների հեղինակության բարձրացմանն ուղղված քայլերը, որպեսզի վերջիններս  հետաքրքրված լինեն արհմիությունների աշխատանքով և ձգտեն անդամակցել արհեստակցական միություններին: Նա ներկայացրեց այդ  ուղղությամբ իրականացվող  ծրագրի մանրամասները:
Կողմերը քննարկեցին նաև հնարավոր համագործակցության և ՀԱՄԿ-ի աշխատանքներում Կրթության արհմիությունների Եվրոպական կոմիտեի փորձի արդյունավետ կիրառման վերաբերող հարցերը:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ հանդիպման և միմյանց գործունեությանը ծանոթանալու համար:

В Конфедерации профсоюзов Армении  28 ноября  состоялась встреча  председателя КПА Эдуарда Тумасяна  с  директором Европейского комитета профсоюзов образования (ETUCE) Сьюзен Флокен. В  Комитет входит  132 профсоюза образования из 50 стран Европы, объединяющих   11 миллионов членов.
Во встрече приняли участие заместитель председателя КПА Борис Харатян, председатель Отраслевого республиканского  союза работников образования и науки Республики Армения Григор Гарибян и руководитель учебного центра КПА  Элен Манасерян.
Э.Тумасян ознакомил гостью со структурой Конфедерации профсоюзов Армении, Б.Харатян представил приоритеты деятельности КПА.
В своем выступлении Г.Гарибян коснулся сотрудничества Отраслевого Республиканского союза работников образования и науки Армении и Европейского комитета профсоюзов образования, отметив, что инновационные идеи и методы работы ETUCE имеют большое значение для отраслевого союза.
В ответном выступлении г-жа Сьюзен Флокен рассказала о мерах, предпринимаемых  для повышения авторитета  профсоюзов среди молодежи сферы образования, чтобы они были заинтересованы работой профсоюзов и стремились вступить в них. Она представила подробности проекта, реализуемого в этом направлении.
Были обсуждены вопросы возможного сотрудничества и эффективного использования опыта Европейского комитета профсоюзов образования в деятельности КПА.
В заключение  была  выражена  удовлетворенность встречей, которая ознакомила участников  с  деятельностью обеих сторон.