Նաիրիտցիների աշխատավարձերը մարվում են
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց շարունակել վճարել «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի տեխնոլոգիական համակարգերում, տարողություններում և սարքավորումներում առկա քիմիական նյութերի և սարքավորումների անվտանգ պահպանության իրականացման գործընթացում ներգրավված 121 աշխատակցների 2018 թվականի աշխատավարձերը՝ հատկացնելով 177 մլն 342,3 հազար դրամ:
ՀՀ կառավարության ընդունված որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ աշխատակիցներին աշխատավարձի վճարման համար ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը ՀՀ կառավարության 2017 թվականի փետրվարի 23-ի և հուլիսի 13-ի որոշումներով պահուստային ֆոնդից հատկացվել էր համապատասխանաբար 76 մլն 407,7 հազար և 86 մլն 777,7 հազար դրամ: Այդ գումարի մեջ ներառված է նաև ԱԱՀ-ի գումարը` կապված 2018 թվականի հունվարի 1-ից հարկային օրենսդրության փոփոխության հետ:
Ի դեպ, կառավարության վերոնշյալ գործունեությունը կրում է շարունակական բնույթ:
«Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի արհկոմի նախագահ Հրաչ Թադևոսյանը ՀԱՄԿ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ կառավարությունը գործել է ի շահ աշխատողների, որ նրանց շրջանում մեծացել է վստահությունը կառավաության նկատմամբ: Նրանք լիահույս են, որ գործարանը կվերագործարկվի, քանի որ ըստ նրանց, գործարանը նախևառաջ ազգային արժեք է:
«Նաիրիտում» նեդրումներ կատարելու պատրաստակամություն հայտնած «Եվրոպա-Ասիա բիզնես ֆինանսական կենտրոն» հոլդինգի ներկայացուցիչներն օրերս հանդիպումներ են ունեցել կառավարության ներկայացուցիչների հետ, որից հետո հայտարարել են, որ գործարանում անցկացվող աուդիտից հետո վերագործարկման հնարավորությունը մեծ է:

Работникам ЗАО «Завод Наирит» выплачивают заработные платы
Как передает информационное агенство «Арменпресс», на сегодняшнем заседании правительства Армении было принято решение продолжить выплату зарплат за 2018 год 121 работнику ЗАО «Завод Наирит», работающим в технологической системе, системе безопасного хранения химических веществ и безопасного использования оборудования, выделив на это 177 млн 342,3 тыс. драм.
В обосновании решения правительства Республики Армения отмечается, что решением правительства РА от 23 февраля и 13 июля 2017 года Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Армения из резервного фонда правительства было выделено соответственно 76 млн 407,7 тыс. и 86 млн 777,7 тыс. драм. В связи с изменением налогового законодательства с 1 января 2018 года, эта сумма также включает сумму НДС.
Следует отметить, что эта деятельность правительства носит непрерывный характер.
Грач Тадевосян, председатель профсоюзного комитета ЗАО «Завод Наирит», в беседе с отделом по связям с общественностью КПА сказал, что правительство действовало в интересах работников завода, что повысило их доверие к правительству. Работники надеются, что предприятие будет перезапущено, поскольку, по их мнению, завод, в первую очередь, является национальным достоянием.
Представители холдинговой компании «Европа-Азия Бизнес-Финансовый Центр», выразившие готовность инвестировать в «Наирит», недавно встретились с представителями правительства. По завершении встречи они заявили, что после осуществляемого в настоящее время на заводе аудита, велика возможность повторного его ввода в эксплуатацию.