Մայիսի 13-ին Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայում տեղի ունեցավ ՀԱՄԿ -ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանի  և Եվրոպայի Կրթության արհմիության կոմիտեի գործադիր տնօրեն Մարտին Ռոմերի հանդիպումը:
Պարոն Ռոմերը Երևան է ժամանել մասնակցելու մայիսի 14-15 Բոլոնիայի գագաթնաժողովի աշխատանքներին։ Հյուրը  համառոտ ներկայացրեց Եվրոպական կրթական կառույցի խնդիրներն ու անելիքները,  տեղեկացնելով, որ  կառույցին անդամակցում են 131 արհմիութենական կազմակերպություններ 48 երկրներից։ Նա  կարևորեց   Հայաստանի կրթական արհմիությունների հետ համագործակցության շարունակականությունն ու  հետագա գործընկերության ապահովումը։
Հանդիպման  ընթացքում ՀԱՄԿ-ի նախագահ Է. Թումասյանը   ներկայացրեց Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի կառուցվածքը, խնդիրները  և ծրագրերը,  նշեց նաև Արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիային անդամակցության  և ՀԱՄԿ-ում իրականացված բարեփոխումների արդյունքների մասին։ Մասնավորապես  խոսվեց ոլորտի  ճյուղային արհմիությունների խոշորացման անհրաժեշտության մասին։
Հանդիպմանը մասնակցում էին Կրթության և Գիտության աշխատողների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ  Գրիգոր  Ղարիբյանը և  ՀԱՄԿ-ի Ուսումնա-հետազոտական  կենտրոնի ղեկավար, ԲՈՒՀ-երի արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Գառնիկ Վաղարշակյանը։

13 мая 2015г.  в Конфедерации профсоюзов Армении состоялась встреча председателя КПА Э.Тумасяна с  исполнительным директором  Европейского комитета профсоюзов образования (ETUCE) Мартином Ромером.
Г-н Ромер прибыл в Ереван для участия в 4-ом Форуме Болонской политики, который состоится 14-15 мая.  Он вкратце представил  проблемы и задачи европейской  образовательной структуры, в состав которой входит 131 профсоюзная организация из 48 стран мира, отметив  важность продолжения и обеспечения  будущего  сотрудничества с  профсоюзами системы образования Армении.
Председатель КПА Э.Тумасян представил структуру Конфедерации профсоюзов Армении, рассказав о ее программах и проблемах. Речь шла также о членстве КПА в Международной Конфедерации Профсоюзов, о преобразованиях в КПА, о необходимости укрупнения отраслевого республиканского союза профсоюзных организаций  работников образования и  науки.
Во встрече приняли участие  председатель отраслевого республиканского союза работников профсоюзных организаций работников образования и науки Г.Гарибян и руководитель Учебно-исследовательского центра КПА, председатель отраслевого республиканского союза профсоюзных организаций ВУЗов  Г.Вагаршакян.