Հայաստանի ճյուղային արհմիությունների ուղերձը
2020թ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների մասնակցությամբ լայնամասշտաբ պատերազմ սկսեց Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) դեմ:
Այս հակամարտությունն ունի երկար պատմություն:
Դեռևս 1918թ. Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը, որի 95%-ը հայեր էին, հռչակեց իր անկախությունը, հրաժարվեց մտնել առաջին Ադրբեջանի Հանրապետության կազմի մեջ և դիմակայեց թուրք-ադրբեջանական ջարդերին: 1921թ. հուլիսի 4-ին Հարավային Կովկասում Սովետական Հանրապետությունների ձևավորման ժամանակ, Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն դարձավ Հայկական ՍՍՀ մասը, սակայն հաջորդ իսկ օրը Ստալինի անմիջական միջամտությամբ Լեռնային Ղարաբաղը հարկադրաբար փոխանցվեց Ադրբեջանական ՍՍՀ-ին՝ ստանալով ինքնավար մարզի կարգավիճակ (ԼՂԻՄ):
Անգամ Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանում Ադրբեջանական ՍՍՀ իշխանությունները հետևողականորեն խտրականություն էին դրսևորում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի հայկական ազգաբնակչության նկատմամբ:
1988թ-ին օգտվելով ինքնորոշման իրավունքից, ԼՂԻՄ ժողովրդական դեպուտատների Մարզային Խորհուրդը ԽՍՀՄ և Ադրբեջանի ղեկավարություններին միջնորդություն հղեց Ղարաբաղը Հայաստանին փոխանցելու վերաբերյալ: Ի պատասխան Ադրբեջանի իշխանությունները կազմակերպեցին Սումգայիթ և Բաքու քաղաքներում ապրող հայերի զանգվածային ջարդեր և կոտորած:
1991թ. անցկացված հանրաքվեի արդյունքում Լեռնային ղարաբաղի ժողովուրդը հաստատեց Ադրբեջանի կազմից դուրս գալու իր ցանկությունը: Ի պատասխան դրան Ղարաբաղում սկսվեց պատերազմ, որը տևեց գրեթե 4 տարի և ավարտվեց 1994թ. մայիսի 12-ին՝ Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի միջև կրակի դադարեցման վերաբերյալ եռակողմ  համաձայնագրի կնքմամբ:
Չճանաչված Արցախի Հանրապետությունն ունի գրեթե 30-ամյա  գոյության պատմություն: Դա երկիր է իր սահմանադրությամբ, կառավարությամբ, ժողովրդավարական հանրապետության բոլոր տարրերով, քաղաքացիական հասարակության, այդ թվում և արհմիութենական զարգացած կառուցվածքներով: Այս տարիների ընթացքում թեև Արցախի արհմիությունները մեկուսացված են եղել միջազգային արհմիութենական շարժումից, այնուհանդերձ սոցիալական գործընկերության և աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության հարցերում  էական արդյունքներ են  գրանցել:
Ադրբեջանական կողմը տարիներ շարունակ կտրականապես  մերժել է փոխզիջումները՝  պահանջելով վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղն իր վերահսկողության ներքո, մերժելով Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը: Այդպիսի մոտեցումն առ ոչինչ դարձրեց միջազգային միջնորդների բոլոր ջանքերը:
Սա արդեն երրորդ պատերազմն է, որն Ադրբեջանը սանձազերծում է ժողովրդավարական զարգացման ուղի ընտրած անկախ Արցախի նկատմամբ:
Խախտելով միջազգային իրավունքը, Ադրբեջանի զինված ուժերը կիրառելով սպառազինության արգելված ձևեր, նպատակաուղղված հարձակում են գործում քաղաքացիական օբյեկտների՝ դպրոցների, հիվանդանոցների, մանկապարտեզների, մշակույթի հուշարձանների և հաստատությունների, եկեղեցիների ու տաճարների վրա, զոհվում են ծերեր, կանայք ու երեխաներ: Ավելի քան 90 հազար մարդ դարձել է  փախստական, 24 հազար երեխա զրկվել կրթություն ստանալու իրավունքից: Մենք դարձել ենք պատերազմական հանցագործությունների ականատես, երբ խաղաղ բնակիչները պարզապես գնդակահարվում են, հարձակվողների թիրախից զուրկ չեն մնում նաև բժիշկներն ու լրագրողները:
Այսօր ոչ միայն Արցախն ու Հայաստանը, այլև ողջ տարածաշրջանը կանգնած են  հումանիտար աղետի առջև:
Թուրքիան 100 տարի առաջ անպատժելիորեն իրականացնելով հայերի ցեղասպանությունն իրենց իսկ պատմական հայրենիքում, հայտարարում է հայ ժողովրդին բնաջնջելու իր մտադրության մասին:
Հայ հասարակությունն ինչպես երբեք համախմբվել է ագրեսորի դեմ պայքարում:
Հայաստանի արհմիությունները նույնպես անմասն չեն մնացել այս դժվարին պահին՝ ուղղելով իրենց ուժերն ու միջոցները Արցախի անօթևան բնակիչներին, արհմիություններին անդամակցող վիրավորների և զոհվածների ընտանիքներին օգնություն ցուցաբերելու հարցում:
Այս օրերին միջազգային շատ կազմակերպություններ, պետության ղեկավարներ, ինչպես նաև միջազգային արհմիություններ, պահպանելով չեզոքություն, դիմում են հակամարտող կողմերին՝ կոչ անելով դադարեցնել ռազմական գործողություններն ու անցնել հակամարտության խաղաղ կարգավորման: Բայց այս պատերազմում կողմերը հավասար չեն. պաշտպանվող կողմը չի կարող դադարեցնել ինքնապաշտպանությունը, քանի դեռ հակառակորդն ի դեմս Ադրբեջանի, Թուրքիայի և վարձկան ահաբեկիչների շարունակում է հարձակումը:
Այն ամենն, ինչ կատարվում է Արցախում, ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Արցախի բնակիչների անվտանգության միակ երկարատև երաշխիքը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է: Ադրբեջանի կազմում վերջինիս շնորհված ցանկացած կարգավիճակի պարագայում Արցախի ժողովրդի կյանքն ու անվտանգությունը լինելու են սպառնալիքի տակ, պատմությունը  բազմիցս  ապացուցել է դա:
Դիմում ենք բոլոր արհմիություններին: Մեր առաքելությունն է՝ միշտ պաշտպանել մարդու իրավունքները, պայքարել հանուն արդարության: Խնդրում ենք, մի՛ լռեք, դիմե՛ք ձեր կառավարություններին: Ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը պետք է ճանաչվի միջազգային հանրության կողմից՝ հանուն այնտեղ ապրող մարդկանց փրկության:
Հայաստանի առողջապահության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի մշակույթի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի պետական հիմնարկների, ՏԻՄ-երի և հանրային ծառայությունների աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի լեռնագործների, մետալուրգների և ոսկերիչների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի կոմունալ-բնակարանային տնտեսության և ծառայությունների ոլորտի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի կրթության և գիտության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի բանկերի և ֆինանսավարկային կազմակերպությունների աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի արդյունաբերության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի ագրոարդյունաբերական համակարգի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի առևտրի և հասարակական սննդի, սպառկոոպերացիայի և ձեռներեցության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
«Էլեկտրաարհմիություն» արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Հայաստանի թեթև արդյունաբերության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ավիացիայի և հեռահաղորդակցության աշխատողների «Միաբանություն» արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ

Обращение отраслевых профсоюзов Армении к международному профсоюзному сообществу
27 сентября 2020 года Азербайджан с участием Турции и наемников из международных террористических группировок развязал полномасштабную войну против Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика).
Конфликт этот имеет долгую историю.
Еще в 1918 году население Нагорного Карабаха, 95% которого составляли армяне, провозгласило свою независимость, отказавшись войти в состав первой Азербайджанской Республики и выстояв в турецко-азербайджанских погромах.  4 июля 1921 года, в период формирования на Южном Кавказе Советских Республик, Нагорный Карабах по договоренности между правительствами Армении и Азербайджана  стал частью Армянской ССР, однако на следующий же день при непосредственном вмешательстве Сталина Нагорный Карабах принудительно был передан Азербайджанской ССР, получив статус автономной области (НКАО).
Даже во времена  Советского Союза  власти Азербайджанской ССР последовательно осуществляли дискриминацию армянского населения Нагорно-Карабахской автономной области.
В 1988 году, воспользовавшись правом на самоопределение, Областной Совет народных депутатов НКАО направил руководству СССР и Азербайджана ходатайства о передаче Карабаха Армении.  В ответ власти Азербайджана организовали массовые погромы и резню армян, проживающих в городах Сумгаит и Баку.
В 1991 году в  результате проведенного референдума народ Нагорного-Карабаха подтвердил свое желание выйти из состава Азербайджана. В ответ последовала война в самом Карабахе, продлившаяся почти 4 года, и завершившаяся 12 мая 1994 года заключением трёхстороннего соглашения о  прекращении огня между АзербайджаномНагорно-Карабахской Республикой и Арменией.
Непризнанная Республика Арцах существует почти 30 лет. Это страна со своей конституцией, правительством, всеми атрибутами демократической республики, с развитыми структурами гражданского общества, в том числе профсоюзами. В течение этих лет профсоюзы Арцаха достигли значимых результатов в развитии социального партнерства и защите трудовых прав, несмотря на изоляцию от международного профсоюзного движения.
Все эти годы азербайджанская сторона демонстрировала категорическое неприятие компромиссов, настаивая на возвращении Нагорного Карабаха под свой контроль, отвергая фундаментальное право карабахских армян на самоопределение. Такой подход свел на нет все усилия международных посредников.
Это уже третья война, развязанная Азербайджаном, против независимого Арцаха, ставшего на демократический путь развития.
Нарушая международное право, ВС Азербайджана, с применением запрещенных видов вооружений, целенаправленно атакуют гражданские объекты: школы, больницы, детские сады, памятники и учреждения культуры, храмы; гибнут  старики,  женщины и дети. Более 90 тысяч людей оказались беженцами, 24 тысячи детей потеряли право на образование. Мы стали свидетелями военных преступлений, когда просто расстреливаются мирные жители, мишенью нападающих становятся также врачи и журналисты.
Сегодня не только Арцах и Армения, но и весь регион  находятся на пороге гуманитарной катастрофы.
Турция, сто лет назад безнаказанно совершившая геноцид армян на исторической родине, заявляет о своем намерении уничтожить армянский народ.
Общественность Армении как никогда сплотилась на борьбу с агрессорами.
Профсоюзы Армении не остались  безучастными, направляя свои силы и средства на оказание помощи оставшимся без крова жителям Арцаха, семьям  раненых и погибших членов профсоюзов.
В эти дни многие международные организации, главы государств, а также международные профсоюзы, соблюдая нейтралитет, обращаются к обеим противоборствующим сторонам с призывами к прекращению огня и переходу к мирному урегулированию конфликта. Но в этой войне стороны не равны, обороняющаяся сторона не может прекратить защищаться, пока противник в лице Азербайджана, Турции и наемных боевиков продолжает атаковать.
Все что происходит в Арцахе в очередной раз доказывает, что единственной долговременной гарантией безопасности жителей Арцаха является признание независимости Республики. Любой статус, приданный ей в составе Азербайджана, будет угрожать жизни и безопасности народа Арцаха, это было много раз подтверждено в истории.
Мы обращаемся ко всем профсоюзам. Наша миссия — всегда защищать права человека, бороться за справедливость. Не молчите, обратитесь к своим правительствам. Право на самоопределение народа должно быть признано международным сообществом во имя  спасения  живущих там людей.
Отраслевой республиканский союз профессиональных организаций работников здравоохранения Армении
Республиканский отраслевой союз профессиональных организаций работников культуры Армении
Республиканский Профсоюз работников госучреждений Армении
Республиканский отраслевой союз профессиональных организаций горняков, металлургов и ювелиров Республики Армении
Республиканский отраслевой союз профессиональных организаций работников коммунально-жилищного хозяйства и сферы услуг Республики Армения
Республиканский отраслевой союз профсоюзных организаций работников образования и науки Армении
Отраслевой республиканский союз профсоюзных организаций работников банков и финансово-кредитных учреждений
Армянский республиканский отраслевой союз профессиональных организаций работников промышленности
Республиканский отраслевой союз профессиональных организаций работников системы агропромышленности
Республиканский отраслевой союз профессиональных организаций работников торговли, общественного питания, потребительской кооперации и предпринимательства Армении
Республиканский отраслевой союз профессиональных организаций «Электропрофсоюз»
Республиканский отраслевой союз профессиональных организаций работников легкой промышленности
Отраслевой республиканский союз «Миабанутюн» профессиональных организаций работников информационных технологий, авиации и средств коммуникации Армении