Տեղի ունեցավ Հանրապետական կոլեկտիվ պայմանագրի նախագծի քննարկումը
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում դեկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցում էին Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի  տեղակալ Բորիս Խարատյանը, ՀԱՄԿ-ի անդամ ՃՀՄ-ների  նախագահներ Ժանետա Թորոսյանը, Շմավոն Մկրտչյանը, Լաուրա Հակոբյանը, Համլետ Դանիելյանը, ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի Սոցիալ-տնտեսական  և աշխատանքի  բաժնի  պետ Կարինե Մադոյանը, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, կառավարության ներկայացուցիչներ, ԱՄԿ ազգային  համակարգող Նունե Հովհաննիսյանը:
Նիստը վարում էր ՀՀ Աշխատանքի  և սոցիալական  հարցերի  նախարարի  տեղակալ Արման Ուդումյանը:
Նիստում քննարկվեց Հանրապետական  կոլեկտիվ պայմանագրի նախագիծը, որի ընթացքում ԱՍՀՆ աշխատանքի և զբաղվածության վարչության աշխատանքի և աշխատանքի  վարձատրության քաղաքականության բաժնի գլխավոր մասնագետ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրեց ՀԱՄԿ-ի  անդամ ՀՀ պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի հասարակական սպասարկման  աշխատողների  ՃՀՄ-ի  նախագահ Անահիտ Ասատրյանի առաջարկությունները:
Նախագծում ներկայացված մի  շարք  խնդրահարույց դրույթների  վերաբերյալ Բորիս Խարատյանն առաջարկեց Եռակողմ  հանձնաժողովի կողմերի  մասնակցությամբ ստեղծել աշխատանքային  խումբ, որը սահմանված  ժամկետում կուսումնասիրի նախագծում  ընդգրկված Եռակողմ  հանձնաժողովի կազմակերպչական,  կանոնակարգման,  գործազրկության  նպաստի վերաբերյալ և այլ վիճահարույց հարցերը, որից  հետո կներկայացվեն  վերջնական  արդյունքները:
Քննարկման ընթացքում կողմերը կարևորեցին սոցիալական գործընկերության դերը՝ շահերի հավասարակշռման, սոցիալական արդարության ապահովման և խնդիրների արդյունավետ լուծման գործում։ Առանձնապես  ընդգծվեց սոցիալ-աշխատանքային և սոցիալ-տնտեսական հարաբերությունների կայուն զարգացումը, որը  պայմանավորված է զբաղվածության մակարդակի բարձրացմամբ, աղքատության կրճատմամբ, աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությամբ և այլն։
Նիստի ավարտին Գագիկ Մակարյանը  ներկայացրեց 2019 թ.  դեկտեմբերի 10-14-ը Մոսկվայում  կայացած  <Եռակողմ սոցիալական երկխոսության խթանում>  խորագրով  եռակողմ  միջտարածաշրջանային  համաժողովի մասնակցության արդյունքները:

Очередное заседание Республиканской трехсторонней комиссии
В Министерстве труда и социальных вопросов РА 19 декабря 2019г. состоялось очередное заседание Республиканской трехсторонней комиссии, в работе которой приняли участие представители трех сторон. Конфедерацию профсоюзов Армении представляли заместитель председателя КПА Борис Харатян, ряд председателей отраслевых республиканских союзов и руководителей отделов аппарата КПА.
Заседание прошло под председательством заместителя министра труда и социальных вопросов Армана Удумяна.
В ходе встречи обсуждался проект республиканского коллективного договора. Арпине Саргсян, главный специалист Управления труда и занятости Министерства труда и социальных вопросов Армении, ознакомила участников заседания с рекомендациями, представленными председателем Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания РА Анаит Асатрян.
Борис Харатян предложил создать рабочую группу с участием трехсторонней комиссии для обсуждения ряда противоречивых положений в проекте, которая в установленные сроки изучит включенные в проект  организационные, нормативные вопросы, а также вопросы, касающиеся пособий по безработице и иные спорные вопросы, после чего будут представлены окончательные результаты.
В ходе дискуссии стороны подчеркнули важную роль социального партнерства в обеспечении сбалансированности интересов, социальной справедливости и эффективного решения проблем. Была отмечена наметившаяся тенденция устойчивого развития социально-трудовых и социально-экономических отношений в связи с увеличением занятости, сокращением бедности и эффективной защитой трудовых прав.
В завершение встречи председатель Республиканского союза работодателей РА Гагик Макарян представил итоги участия делегации Армении в субрегиональном семинаре по теме «Продвижение трехстороннего социального партнерства», проходившего в Москве с 10 по 13 декабря 2019 года.