ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը հոկտեմբերի 28-ին ընդունեց ԱՄԿ-ի Արևելյան Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրները համակարգող գրասենյակի տնօրեն Օլգա Կուլաևային, ԱՄԿ-ի աշխատանքի, աշխատանքի տեսչության և աշխատանքի պահպանության հարցերի համակարգող մասնագետ Վալենտին Մոկանուին և Հայաստանում ԱՄԿ ազգային համակարգող Նունե Հովհաննիսյանին: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալներ Բորիս Խարատյանը և Խաչիկ Առաքելյանը:
Կողմերը քննարկեցին Հանրապետական կոլեկտիվ պայմանագրին և Հայաստանի Հանրապետության առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնին առնչվող հարցերը:
Էդուարդ Թումասյանն իր խոսքում կարևորելով Հանրապետական կոլեկտիվ պայմանագրի նշանակությունը միաժամանակ նշեց, որ նոր պայմանագրի նախագծի քննարկումները չեն սկսել, թեև 2018 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ կառավարության, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության միջև կնքված համաձայնագրով Հանրապետական կոլեկտիվ պայմանագրի մեկ տարով երկարեցված գործողության ժամկետը լրանում է 2019 թ. դեկտեմբերի 12-ին:
Հանդիպման ավարտին Օլգա Կուլիևան Հանրապետական կոլեկտիվ պայմանագրի նախագծի քննարկման և ստորագրման, ինչպես նաև առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի գործընթացների ակտիվացման նպատակով առաջարկեց ԱՄԿ-ի աջակցությունը:

ВСТРЕЧА В КОНФЕДЕРАЦИИ ПРОФСОЮЗОВ АРМЕНИИ
Председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян 28 октября принял директора Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Ольгу Кулаеву, главного специалиста по инспекции и охране труда Бюро МОТ Валентина Мокану и национального координатора программ МОТ в Армении Нуне Ованесян. На встрече присутствовали заместители председателя КПА Борис Харатян и Хачик Аракелян.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся Республиканского коллективного договора и инспекционного органа здравоохранения и труда Республики Армения.
Председатель КПА Э.Тумасян говоря о важности Республиканского коллективного договора, указал на то, что обсуждение нового проекта соглашения еще не началось, хотя срок действия продленного 12 декабря 2018г. соглашения между правительством Армении, Конфедерацией профсоюзов Армении и Республиканским союзом работодателей Армении истекает 12 декабря 2019г.
Затронув тему инспекционного органа здравоохранения и труда Республики Армения, председатель КПА и его заместители отметили, что в полноценной деятельности этого органа одинаково заинтересованы и профсоюзы, и работодатели.
В завершении встречи Ольга Кулаева предложила поддержку МОТ в деле активизации процессов обсуждения и подписания проекта республиканского коллективного договора и деятельности инспекционного органа здравоохранения и труда.