Միջազգային սեմինար Աղվերանում
Աշխատանքի Միջազգային Կազմակերպության աջակցությամբ ՀԱՄԿ-ի ուսումնահետազոտական կենտրոնը հոկտեմբերի 15-16 Աղվերանում կազմակերպել էր սեմինար՝ «Աշխատանքի վարձատրության ձևավորման հարցերը» թեմայով:
Սեմինարի աշխատանքներին ակտիվ մասնակցում էին Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Վրաստանի և Հայաստանի արհմիութենական դաշնությունների և համադաշնությունների պատասխանատու աշխատակիցներ:
ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանն իր բացման խոսքում ողջունեց միջազգային սեմինարի մասնակիցներին և կազմակերպիչներին ու կարևորեց աշխատանքի վարձատրության ձևավորման խնդիրները և առկա հիմնահարցերը:
ԱՄԿ-ի աշխատողների գործունեության հարցերով գլխավոր մասնագետ Գոչա Ալեքսանդրիան զեկուցման մեջ հանգամանալից ներկայացրեց միջազգային կազմակերպության կողմից ձեռնարկված միջոցառումները՝ աշխատանքի վարձատրության ձևավորման խնդիրների շուրջ:
ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանը ներկայացրեց ՀԱՄԿ-ի կողմից ձեռնարկած միջոցառումները աշխատանքի վարձատրության հարցերում:
ԱՄԿ Հայաստանյան գրասենյակի G20 ծրագրի համակարգող Կարինե Սիմոնյանը ներկայացրեց աշխատաշուկայում արհեստագործական ուսումնարանների շրջանավարտների պատրաստման խնդիրները:
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էին միջազգային փորձագետներ Ժնևից՝ Անգելիկա Մունոզը, Չեզար Դրագուտանին, Բելգիայից՝ Ռաֆայել Պիլզը, Իտալիայից՝ Բրունո Սերժին: Նրանք իրենց զեկուցումներում ներկայացրեցին միջազգային և տարածաշրջանային մոտեցումները աշխատանքի վարձատրության ձևավորման հարցում, աշխատավարձի ձևավորման միջազգային չափորոշիչների կիրառումը, նվազագույն աշխատավարձի ձևավորման խնդիրները և դրանց հետևանքները, տեխնոլոգիական փոփոխությունների ազդեցությունը աշխատաշուկայում, ինչպես նաև գնումների քաղաքականությունը:
Պան-Եվրոպական Տարածաշրջանային Խորհրդի կողմից սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էին գործադիր քարտուղար Անտոն Լեպպիկը և ՊԵՏԽ/ԱՄԿ (Արհմիությունների Միջազգային Համադաշնության) Մոսկվայի գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Աննա Սալնիկովան:
Ա.Լեպպիկն իր զեկուցման մեջ հանգամանալից ներկայացրեց արհմիությունների խնդիրները և գործունեությունը տարածաշրջանում:
Կազմակերպվեցին խմբային քննարկումներ: Մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց երկրներում աշխատանքի վարձատրության ուղղությամբ կատարված աշխատանքները և տեսլականը:
ՀԱՄԿ-ի ՈւՀԿ ղեկավար-պատասխանատու քարտուղար Գառնիկ Վաղարշակյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄԿ-ի պատասխանատու աշխատակիցներին՝ սեմինարի կազմակերպմանն աջակցելու համար, ՊԵՏԽ-ի ներկայացուցիչներին ու փորձագետներին՝ արժեքավոր փորձը փոխանցելու և մասնակիցներին՝ ակտիվ մասնակցության համար:

Международный семинар по формированию оплаты труда
Международная организация труда (МОТ) 15-16 октября в Агверане при организационном содействии Учебно-исследовательского центра Конфедерации профсоюзов Армении провела международный семинар профсоюзных экономистов  по формированию оплаты труда в Восточной Европе и Средней Азии.
Для участия в работе семинара были приглашены   представители федераций и конфедераций профсоюзов России, Украины, Беларуси, Молдовы, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, Таджикистана, Грузии и Армении.
В работе  семинара приняли участие  главный специалист по деятельности трудящихся бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Гоча Александрия, исполнительный секретарь Всеевропейского регионального совета Антон Леппик, координатор программ ВЕРС-МКП  Анна Сальникова.
В своем вступительном слове председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян приветствовал участников и организаторов международного семинара и подчеркнул важность обсуждаемого вопроса.
Гоча Александрия подробно рассказал об осуществляемых Международной организацией труда  мероприятиях в сфере механизмов оплаты труда.
Координатор программы G20 офиса МОТ в Армении Карине Симонян в своем выступлении затронула вопросы  подготовки в профессионально-технических  училищах специалистов, необходимых для рынка труда.
В работе семинаре приняли участие международные эксперты из Женевы Ангелика Муньос, Чезар  Драгутани, из Бельгии - Рафаэль Пилз, из Италии - Бруно Серджи. В своих докладах они представили международные и региональные подходы к формированию заработной платы, основные тенденции и политические последствия, вопросы формирования минимальной заработной платы и переговоров в регионе, воздействия технологических изменений на рынки труда, а также политики закупок.
В своем докладе А.Леппик подробно рассказал о проблемах и деятельности профсоюзов в регионе.
Были организованы групповые обсуждения. Участники рассказали о работе, проводимой в их странах по вопросам формирования заработной платы и представили свое видение этой проблемы.