Էլեն Մանասերյան. «Աշխատանքային հարաբերություններում շատ հարցեր լուծվեցին կոլեկտիվ բանակցությունների միջոցով»
Արտակարգ դրության  պայմաններում աշխատողների աշխատանքային   իրավունքների  խախտման,  չվճարվող աշխատավարձերի, հարկադիր պարապուրդի պայմաններում գործատու-աշխատող աշխատանքային հարաբերություններում  ծագած  խնդիրների,  ինչպես  նաև Աշխատանքային  օրենսգրքի  բացերի և ոլորտում անհրաժեշտ փոփոխությունների շուրջ WomenNet.am-ը զրուցեց Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի ուսումնական  կենտրոնի ղեկավար,  իրավաբան Էլեն Մանասերյանի հետ:
– Երկրում նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածումը կանխարգելելու նպատակով արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո Հայաստանի արհմիությունների  կոնֆեդերացիային բողոքներ են հասցեագրում բազմաթիվ քաղաքացիներ այն մասին, որ չեն ապահովվում իրենց աշխատանքային իրավունքները։ Այս առումով  կոնֆեդերացիան կառավարությանն ու գործատուներին առաջարկում է համատեղ  միջոցներ  ձեռնարկել  պահպանելու աշխատողների աշխատատեղերը, աշխատավարձերը, հարգելի համարել աշխատանքից  օբյեկտիվ  բացակայությունները: ՀԱՄԿ-ն նույնպես  հետամուտ եղավ և  իր մասնակցությունն ունեցավ աշխատանքային  օրենսգրքում կատարվող վերջին փոփոխություններն ու լրացումներ կատարելու աշխատանքներին, որտեղ արտակարգ դրության  ժամանակահատվածում աշխատանքային  հարաբերություններում մի  շարք  խնդիրներ  ստացան  իրենց  կարգավորումները- պատմում է Էլեն Մանասերյանը:
Նրա  խոսքով աշխատանքային  հարաբերություններում՝  հատկապես  ստեղծված իրավիճակում  կարևոր դերակատարություն ունի սոցիալական  գործընկերությունը, քանի որ աշխատանքային  հարաբերություններում  շատ  հարցեր  լուծվեցին  կոլեկտիվ բանակցությունների միջոցով:
Իրավաբանի համոզմունք  հայտնեց, որ համերաշխությամբ և սոցիալական համագործակցության  միջոցով հնարավոր է հաղթահարել աշխատանքային  հարաբերություններում ծագած խնդիրները և ստեղծել նոր հնարավորություններ` կիրառելով սոցիալական գործընկերության սկզբունքները: Նրա փոխանցմամբ վերջերս լեռնամետալուրգիայի  ոլորտում  աշխատողների  վարձատրության շուրջ առաջացած  տարաձայնությունը  լուծվեց սոցիալական  գործընկերության շրջանակներում: Խնդիրը  վերաբերում էր հիմնականում մեկուսացված և  ինքնամեկուսացված աշխատողներին, որոնց  վարձատրության  հարցը  լուծված  չէր,  ինչն ի վերջո լուծվեց  կոլեկտիվ բանակցությունների արդյունքում՝ աշխատողները վճարվեցին աշխատավարձի  2/3-րդի չափով:
Աշխատողի իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների ապահովման տեսանկյունից   անդրադառնալով       ՀՀ աշխատանքային  օրենսգրքում առկա մի  շարք հակասություններին ու բացթողումներին  Էլեն Մանասերյանը հիշեցրեց, որ  «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» վերջերս  ընդունած նոր օրենքով սահմանվել է  «անհաղթահարելի ուժ» հասկացությունը,  քանի որ  առ այսօր անհաղթահարելի ուժ  համարվող դեպքերում  գործատուն  չէր  վճարում աշխատողին: Օրենքի այս  դրույթի  փոփոխությամբ  «չի վճարում» բառերի փոխարեն  ընդունվեց    «կարող է  չվճարել», այսինքն  ամեն  ինչ  կախված է կողմերի  համաձայնությունից,գործատուի  վճարունակ  լինելու հանգամանքից և  նրա  տրամադրվածությւնից:
Աշխատանքային  օրենսգրքի հաջորդ փոփոխությունը  վերաբերում է հարկադիր պարապուրդի  ժամանակ աշխատողին  տրվող աշխատավարձի  հաշվարկին, որը  նախկինում  կազմում էր միջին աշխատավարձի  2/3- ը,  փոփոխված  տարբերակով սահմանվել է  նվազագույն  շեմը՝ «առնվազն 2/3-րդի չափով»:Այսպիսով, ոչ աշխատողի  մեղքով  հարկադիր պարապուրդի պատճառներով  պայմանավորված գործատուն վճարում է  օրենսդրորեն նախատեսված չափով  աշխատավարձ:
Էլեն Մանասերյանն անդրադարձավ  նաև  նվազագույն աշխատավարձի հաշվարկին և դրա մեխանիզմների բացակայության խնդրին:
-Հայաստանում  ժամանակ առ  ժամանակ  նվազագույն աշխատավարձի  շեմը  բարձրացվում է,  բայց  չի հստակեցվում, թե  ու ՞մ  համար է  նախատեսված ներկայիս  գործող  68 հազար դրամ  աշխատավարձը, այսինքն  մենք  չունենք  դրա  սահմանման  մեխանիզմը,  ինչպիսի՞ որակավորում  ունեցող աշխատողը  պետք է ստանա նվազագույն  աշխատավարձ: Այսօր  օրդինատուրա ավարտած բժիշկն ու միջնակարգ  կրթություն ստացած աշխատողը կարող են ստանալ միևնույն նվազագույն՝  68 հազար  դրամ աշխատավարձ, ինչը,  մեղմ ասած արդար  չէ: Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետությունն  ընդունել է կենսաապահովման նվազագույն սպառողական   զամբյուղի  մասին  ՀՀ  օրենքը, որը սակայն  չի գործում: ՀԱՄԿ-ը  բազմիցս  բարձրաձայնել է այդ  մասին, բայց պետությունն այդ ուղղությամբ քայլեր չի ձեռնարկում,-ասում է Է.Մանասերյանը:
Իրավաբանի  համոզմամբ խնդրահարույց է  նաև արտակարգ դրության  պայմաններում կանանց,  մասնավորապես երեխա ունեցող  կանանց  աշխատանքային  իրավունքների խախտման դեպքերը: Դրանք  ակնհայտ են դարձել  հատկապես հանրապետությունում  իրականացվող  հեռավար  կրթության պարագայում, որից  տուժում են  հիմնականում կին ուսուցիչները, ովքեր  աշակերտների  հետ առցանց  ուսուցման պատճառով  օրվա  գերակշիռ  մասն անցկացնում են  համակարգչի  մոտ,  ընդ որում առավել ծանրաբեռնված աշխատանքի դիմաց  ստացել են  նույն աշխատավարձը:
Էլեն Մանասերյանի  դիտարկմամբ ներկա իրավիճակում կին  և տղամարդ աշխատողների աշխատանքային  իրավունքների խախտումների հետ  կապված խտրականություն նկատելի չէ, իսկ եթե  խախտվել են, ապա դրանք պայմանավորված չեն սեռով:
-Ընդհանրապես հանրապետությունում առկա է  սեռով  պայմանավորված  խտրականություն, երբ կանայք ավելի ցածր են  վարձատրվում,  քան  տղամարդիկ: Եվ դա այն դեպքում, որ Հայաստանի Հանրապետությունը  վավերացրել է Աշխատանքի միջազգային  կազմակերպության կողմից  ընդունած  «Համարժեք աշխատանքի դիմաց տղամարդկանց և կանանց հավասար վարձատրման մասին» կոնվենցիան, իսկ կանանց և տղամարդկանց  իրավահավասարությունն ամրագրված է  նաև ՀՀ  սահմանադրությամբ  և Աշխատանքային  օրենսգրքով: Ու թեև   միևնույն  պաշտոնում աշխատող  կանանց  և տղամարդկանց աշխատավարձերի կամ իրավունքների ուղղակի  խախտում  չունենք, սակայն որքանո՞վ  կանայք հնարավորություն ունեն  ավելի բարձր պաշտոններում աշխատելու և հետևապես ավելի բարձր վարձատրվելու… Ահա այստեղ է թաքնված խտրականությունը, այն պարզ  պատճառով, որ հանրապետությունում  դեռևս  գործում է «ապակյա առաստաղի և կպչուն հատակի» սկզբունքը, երբ կարիերայի ձգտող կինը հանդիպում է խոչընդոտների, երբ առկա է  նաև  կնոջ ցածր ինքնագնահատականը: Փաստ է նաև այն, որ կանայք մեծամասնություն են կազմում ցածր վարձատրվող ոլորտներում»,- նշում է Է.Մանասերյանը:
Զրույցի  ընթացքում ՀԱՄԿ-ի ուսումնական  կենտրոնի ղեկավարը կարևորեց ոչ  միայն համավարակի վտանգի, այլև աշխատողների աշխատանքային  իրավունքների  ու պարտականությունների մասին  հանրային  իրազեկումը: Նրա փոխանցմամբ ՀԱՄԿ-ի  ուսումնական կենտրոնը  նախաձեռնել է մի  գործընթաց՝ անիմացիոն  ֆիլմի  միջոցով համավարակի  կանխարգելման,  ինչպես  նաև աշխատողների  և  գործատուների  իրավագիտակցության  բարձրացման  նպատակով  իրազեկել վերջիններիս  իրենց աշխատանքային  իրավունքների ու պարտականությունների մասին: Կենտրոնը մտադիր է ֆիլմաշարի միջոցով աշխատողներին,  ինչպես  նաև ավագ դպրոցի  սաներին շարունակաբար  իրազեկել աշխատանքային  խախտված իրավունքների ու շահերի մասին, որպեսզի աշխատաշուկա  մտնող անհատը նախապես տեղեկացված   լինի իր աշխատանքային  իրավունքներին ու պարտականություններին:

МНОГИЕ ПРОБЛЕМЫ В ТРУДОВЫХ ОТНОШЕНИЯХ МОЖНО И НУЖНО РЕШАТЬ ПУТЕМ ПЕРЕГОВОРОВ
Руководитель Организационно-учебного центра КПА Элен Манасерян дала интервью интернет-изданию WomenNet.am.
В нём речь идёт о нарушениях трудовых прав работников в условиях чрезвычайного положения, выплате заработной платы, проблемах в отношениях работодатель – работник в условиях вынужденного простоя, а также о некоторых пробелах в положениях Трудового кодекса.
«После объявления чрезвычайного положения в целях предотвращения распространения новой коронавирусной инфекции в стране многие граждане стали жаловаться в Конфедерацию профсоюзов Армении на то, что не обеспечиваются  их трудовые права. В связи с этим Конфедерация предлагает правительству и работодателям принять  совместные меры для защиты рабочих мест и заработной платы работников, а также считать объективное отсутствие на работе  уважительным», – говорит Элен Манасерян.
По её словам, КПА принимала участие в работе над внесением последних поправок и изменений  в Трудовом кодексе,  которые регулируют  ряд вопросов, возникающих в трудовых отношениях  во время чрезвычайного положения.
В трудовых отношениях, особенно в создавшейся ситуации, социальное партнерство играет важную роль, поскольку множество вопросов трудовых отношений были решены именно посредством коллективных переговоров.
Так, к примеру, был решён недавний спор по поводу оплаты труда работников горно-металлургического комплекса. Проблема касалась изолированных и самоизолированных работников, которым не выплачивалась заработная плата. И этот вопрос был решен именно в рамках коллективных переговоров - работникам  было выплачено  2/3 их заработной платы.
Касаясь вопросов обеспечения гарантий защиты трудовых прав, Э.Манасерян обратилась к ряду  противоречий и упущений в Трудовом кодексе РА и напомнила, что в недавно принятом законе «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Армения»  определено  понятие «форс-мажор». До настоящего времени  в случаях, именуемых  «форс-мажорными» работодатель не платил  работнику. С внесением поправки  вместо слов «не платит» это положение закона было принято в формулировке «может не платить», то есть всё зависит от соглашения сторон, от того является ли  работодатель платежеспособным и от его расположенности к этому вопросу.
Следующая поправка в Трудовом кодексе  касается расчёта заработной платы, выплачиваемой работнику во время вынужденного простоя, которая раньше составляла  2/3  средней заработной платы. В измененном варианте определен минимальный порог – «как минимум в размере 2/3 заработной платы».  Таким образом, в случаях вынужденного простоя, вызванного не по вине работника, работодатель выплачивает заработную плату в размере, предусмотренном законодательством.
Элен Манасерян также коснулась вопроса расчёта минимальной заработной платы и отсутствия механизмов её определения. «В Армении время от времени повышается минимальная заработная плата, однако, не указано для какой категории работников  предназначена существующая в настоящее время  минимальная зарплата в  68 тысяч драм, то есть, у нас нет механизма для её определения и непонятно какой квалификации работник должен получать минимальную заработную плату.  Сегодня врач, окончивший ординатуру, и учитель  средней школы могут получать минимальную заработную плату в размере 68 тысяч драм, что, мягко говоря, несправедливо. Между тем, Республика Армения приняла закон о минимальной потребительской корзине,  который, однако, не действует. КПА неоднократно заявляла об этом, но государство не предпринимает никаких шагов в этом направлении.
Перейдя к теме нарушений прав женщин, Э.Манасерян отметила, что   нарушения очевидны  в условиях чрезвычайного положения  и касаются в большей степени учителей. В период, когда обучение стало дистанционным, женщины-учителя, обремененные также и семейными обязательствами, большую часть дня проводят перед компьютерами, проводя  он-лайн уроки   и получают ту же зарплату за более напряжённую работу.
По словам Элен Манасерян, в нынешней ситуации нет дискриминации, связанной с нарушением трудовых прав мужчин и женщин, а если таковые имеются, они не обусловлены полом.  «Стоит отметить,  что в стране все-таки существует гендерное неравенство, когда женщинам платят меньше, чем мужчинам. И это несмотря на то, что Республика Армения ратифицировала Конвенцию о равном вознаграждении мужчин и женщин за равный труд, принятую Международной организацией труда и закрепила   равенство женщин и мужчин  в Конституции РА и в Трудовом кодексе.  Хотя у нас нет прямых нарушений в определении размера заработной платы или прав женщин и мужчин, работающих на одной и той же должности, вопрос состоит  в том, в какой степени женщины имеют возможность работать на более высоких должностях и, соответственно,   получать более высокую зарплату.  Дискриминация кроется и в том, что существуют понятия  «прозрачного потолка» и  «липкого пола», которые проявляются в том, что  женщина, делающая карьеру, сталкивается с препятствиями на пути роста.  И то,  что женщины составляют большинство в низкооплачиваемых секторах экономики,  является неоспоримым фактом.
В рамках информационной работы Организационно-учебный центр КПА запустил новый проект - с помощью анимационных фильмов  рассказывать о том, как предотвратить распространение пандемии, о  правах и обязанностях работников и работодателей.  Центр намерен и далее при помощи подобных фильмов вести информационную работу с тем, чтобы работники знакомились с действующим трудовым законодательством, а учащиеся старших классов, которым также адресованы эти фильмы,  были проинформированы о своих правах и обязанностях перед тем, как они придут на рынок труда.