Ապրիլի 28-ը Աշխատավայրում անվտանգության և առողջության համաշխարհային օր
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը (ԱՄԿ), աշխատանքի անվտանգությունը համարելով աշխատողների աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության հիմնական ուղղություններից մեկը, 2003 թվականից ի վեր ապրիլի 28-ը հայտարարել է Առողջ և անվտանգ աշխատանքի համաշխարհային օր, որը նշվում է աշխարհի հարյուրից ավելի երկրներում: Օրվա խորհուրդն առողջ և անվտանգ աշխատանքի տարածումն է, որը կնպաստի ոչ միայն աշխատողների աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությանն ու առողջ և անվտանգ աշխատանքային պայմանների ստեղծմանը, այլև աշխատավայրերում դժբախտ դեպքերի կանխարգելմանը:
Այս տարի ԱՄԿ-ն, կարևորելով արտակարգ իրավիճակներում աշխատողների իրավունքների պաշտպանությունը, Առողջ և անվտանգ աշխատանքի համաշխարհային օրը նվիրել է կորոնավիրուսի պանդեմիայի դեմ պայքարին և հանդես է եկել «Ապահովելով աշխատավայրում անվտանգությունը և առողջությունը պանդեմիայի ժամանակահատվածում» զեկույցով:
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան, միանալով ԱՄԿ-ի նախաձեռնությանը, կոչ է անում աշխատողներին և գործատուներին պահպանել նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման համար սահմանված անվտանգության կանոնները:
Աշխարհը պատուհասած նոր կորոնավիրուսի համավարակը բոլորին պարտադրում է առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական նոր մարտահրավերներ, որոնց պետք է դիմագրավել միասնաբար:
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան համոզված է, որ բոլորիս ջանքերը պետք է նպատակաուղղված լինեն աշխատավայրում աշխատողների առողջության պահպանմանն ու անվտանգության ապահովմանը: