ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՎԱ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Ցանկացած երկրի կայուն զարգացումը, տնտեսական աճը հնարավոր չէ առանց արժանապատիվ աշխատանքի ապահովման, որի  խորհուրդն առավել ընդգծելու նպատակով Արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիան հոկտեմբերի 7-ը հայտարարել է Արժանապատիվ աշխատանքի համաշխարհային օր: Աշխատողների իրավունքները պետք է հիմնաքար հանդիսանան երկրի  տնտեսական, ֆինանսական, առևտրային և սոցիալական քաղաքականությունների մշակման համար: Աշխատանքի ոլորտում կայացած սոցիալական գործընկերությունը, առողջ սոցիալական երկխոսությունը, աշխատողների իրավագիտակցության բարձրացումը իրենց աշխատանքային և  դրանց հետ կապված սոցիալական իրավունքների վերաբերյալ լավագույնս կնպաստեն յուրաքանչյուր երկրում արժանապատիվ աշխատանքի կերտմանն ու պահպանմանը:
Արժանապատիվ աշխատանքի համաշխարհային օրվա  խորհուրդը Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի համար իմաստավորվում է պատշաճ աշխատավարձի ապահովման, կայուն աշխատատեղերի ստեղծման, միասնական ուժերով աշխատավոր մարդու աշխատանքային շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև աշխատանքի անվտանգության և պաշտպանության խնդիրների լուծման համար արհմիութենական կազմակերպություների համատեղ գործընթացով:
Յուրաքանչյուր աշխատող ցանկանում է և պետք է ունենա ապահով, արժանապատիվ աշխատանք և արդարացի վարձատրություն, որոնց շնորհիվ նա կհոգա ընտանիքի կարիքները, կունենա առողջությունը չխաթարող աշխատանքային նորմալ պայմաններ: Այս ամենին նպաստող բարեփոխումներն իրենց ամփոփ արտացոլումը գտան 2019թ․ մայիսի 14-ին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության միջև ստորագրված «Արժանապատիվ աշխատանք» ազգային ծրագում, որով սահմանվեց 2019-2022 թթ. ԱՄԿ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցության գերակայությունները:
Ծրագիրը կնպաստի օրենսդրական բարեփոխումների միջոցով աշխատանքային իրավահարաբերությունների կարգավորմանը, զբաղվածության քաղաքականության բարելավմանն ու կոլեկտիվ բանակցությունների ամրապնդմանը: Այն լրացուցիչ խթան կհանդիսանա և հնարավորություն կստեղծի երկրում սոցիալական գործընկերության համակարգի շարունակական զարգացման համար:
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան հույս է հայտնում, որ Հայաստանի Հանրապետության 2019-2022 թթ. «Արժանապատիվ աշխատանք» ազգային ծրագիրը երկրում կարմատավորի արժանապատիվ աշխատանքը՝ որպես երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության զարգացման կարևոր բաղադրիչ:
ՀԱՄԿ-ը ճյուղային հանրապետական միությունների հետ միասին հետամուտ կլինի արժանապատիվ աշխատանքի գաղափարի իրականացմանը, արհմիութենական  կազմակերպությունների ակտիվ  գործունեությանն ու  արհմիությունների  շարքերը երիտասարդներով համալրելու գործընթացին:

ЗАЯВЛЕНИЕ  КОНФЕДЕРАЦИИ ПРОФСОЮЗОВ АРМЕНИИ
7 октября мировое профсоюзное движение будет в очередной раз отмечать Всемирный день действий за достойный труд, учрежденный  в 2008 г. по инициативе Международной конфедерации профсоюзов (МКП). В этот день профсоюзы всего мира оказывают поддержку программе Достойного труда, заявляя, что устойчивое экономическое развитие любой страны невозможно без обеспечения  достойного труда.  Права работников должны лечь  краеугольным камнем в экономическую и социальную политику страны. Профсоюзы обращают внимание правительств и работодателей на необходимость реализации принципов достойного труда – обеспечение каждому рабочему человеку качественного рабочего места, справедливой заработной платы, надежного уровня  социальной защиты, безопасных условий труда, укрепления социального партнерства, предоставление трудящимся возможности свободно пользоваться своими правами, соблюдая общепризнанные международные трудовые нормы и принципы социального диалога. Каждому  работнику  должна быть гарантирована  достойная работа, справедливое вознаграждение за нее, которое позволит ему  удовлетворить  потребности своей семьи, а также безопасные условия труда, не наносящие вред его здоровью.
Основополагающие принципы достойного труда  нашли свое отражение в национальной программе «Достойный труд», подписанной 14 мая 2019г.  между  Министерством труда и социальных вопросов РА, Международной организацией труда (МОТ), Конфедерацией профсоюзов Армении и Республиканским союзом работодателей РА.  Программа будет содействовать регулированию  трудовых правоотношений, улучшению политики занятости и укреплению системы коллективных переговоров посредством законодательных реформ. Это станет дополнительным стимулом и возможностью для дальнейшего развития системы социального партнерства в стране.
Конфедерация профсоюзов Армении выражает уверенность, что совместно с отраслевыми республиканскими союзами будет и далее реализовывать  Национальную программу достойного труда, осуществление принципов которой, основанных на равноправном и конструктивном социальном диалоге, уважении прав человека, соблюдении международных трудовых норм является  единственно правильным  путем к построению социально справедливой экономики.