Ստորագրվեց «Արժանապատիվ աշխատանք» ազգային ծրագիրը
2019թ․ մայիսի 14-ին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ), Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության միջև ստորագրվեց «Արժանապատիվ աշխատանք» ազգային ծրագրի հուշագիրը, որով սահմանվեց 2019-2022 թթ. ԱՄԿ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցության գերակայությունները, սպասվող արդյունքներն ու իրականացման ռազմավարությունը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանն իր խոսքում նշեց, որ այն կնպաստի օրենսդրական բարեփոխումների միջոցով աշխատանքային իրավահարաբերությունների կարգավորմանը, զբաղվածության քաղաքականության բարելավմանն ու կոլեկտիվ բանակցությունների ամրապնդմանը: Նախարարը համոզմունք հայտնեց, որ ծրագիրը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա և հնարավորություն կստեղծի երկրում սոցիալական գործընկերության համակարգի շարունակական զարգացման համար: Նա հավելեց նաև, որ առաջիկայում նախատեսվում է զբաղվածության ռազմավարության մշակում, որը հիմնված կլինի ազգային ծրագրի սկզբունքների վրա:
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հայնց Քոլլերը համոզմունք հայտնեց, որ արժանապատիվ աշխատավարձ, աշխատանքային լավ պայմաններ և սոցիալական պաշտպանություն հնարավոր է ձեռք բերել ԱՄԿ-ի կոնվենցիաների վավերացման ու դրանց կիրառման դեպքում և որ «Արժանապատիվ աշխատանք» ազգային ծրագիրը կնպաստի Հայաստանում այդ կոնվենցիաների իրականացման գործին: Հայնց Քոլլերի խոսքով արժանապատիվ աշխատանք ասվածը ենթադրում է ոչ միայն արժանապատիվ աշխատավարձ, այլև աշխատանքային պայմանների անվտանգություն, առողջության ապահովում, սոցիալական պաշտպանություն, ինչպես նաև մի շարք ազատություններ: Պարոն Քոլլերն իր խոսքում անդրադարձավ նաև Հայաստանում ոչ ֆորմալ զբաղվածության առկայությանը, միաժամանակ նշեց, որ ուրախ կլիներ մասնակցել աշխատանքի ոլորտում ակնկալվող օրենսդրական փոփոխությունների և զբաղվածության ռազմավարության մշակման գործընթացին:
ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի Հանրապետության 2019-2022 թթ. «Արժանապատիվ աշխատանք» ազգային ծրագիրը երկրում կարմատավորի արժանապատիվ աշխատանքը՝ որպես երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության զարգացման կարևոր բաղադրիչ: <Վերջապես կստեղծվեն նվազագույն աշխատավարձի հիմնական այն մեխանիզմները, որոնք չուներ Հայաստանը: Կներդրվի աշխատանքի տեսչական համակարգը, որն ունեցել ենք ժամանակին և որի կայացման դեպքում ավելի արդյունավետ կդառնա սոցիալական գործընկերության աշխատանքը: Արհմիությունների կոնֆեդերացիան ավելի ակտիվ գործունեություն կիրականացնի աշխատավորների մասնագիտական, տնտեսական, սոցիալական շահերի պաշտպանության ուղղությամբ,-նշեց Է.Թումասյանը:
Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու ծրագրի իրականացմանը: Նրա խոսքով կայուն ձեռնարկությունների աջակցումը անհրաժեշտ նախապայման է Հայաստանում զբաղվածության խթանումն ու աղքատության հաղթահարումն ապահովելու համար:
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը ներկա էին Մշակույթի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Ժանետա Թորոսյանը, Պետհիմնարկների,տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական սպասարկման աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Անահիտ Ասատրյանը, Առևտրի և հասարակական սննդի, սպառկոոպերացիայի և ձեռներեցության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Շմավոն Մկրտչյանը և Թեթև արդյունաբերության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Սրապիոն Առաքելյանը։

Подписана Национальная Программа «Достойный труд»
14 мая 2019 года Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения, Международная организация труда (МОТ), Конфедерация профсоюзов Армении и Республиканский союз работодателей Армении подписали Национальную программу  «Достойный труд», которой определены приоритеты сотрудничества между МОТ и Арменией на предстоящие четыре года и стратегия реализации намеченного.
Министр труда и социальных вопросов РА Заруи Батоян в своем выступлении отметила, что программа  будет способствовать регулированию трудовых отношений посредством законодательных реформ, совершенствованию политики занятости и ведения коллективных переговоров. Министр выразила уверенность, что программа станет дополнительным стимулом и создаст возможность для постоянного развития системы социального партнерства в стране, и в соответствии с этой программой  будет разработана стратегия занятости, основанная на принципах национальной программы.
Хайнц Колер, директор Регионального бюро Международной организации труда по странам Европы и Центральной Азии, отметил, что достойную заработную плату, хорошие условия труда и социальную защиту можно обеспечить в случае ратификации и применения конвенций МОТ, и что программа достойного труда будет способствовать реализации конвенций в Армении. По словам Хайнца Колера, достойный труд подразумевает не только достойную заработную плату, но и хорошие условия труда, здоровье, социальную защиту, а также ряд свобод. Г-н Коллер в том числе коснулся вопроса неформальной занятости в Армении, отметив при этом, что был бы рад участвовать в предполагаемых  законодательных изменениях в сфере трудовых отношений и стратегии занятости.
Председатель КПА Эдуард Тумасян выразил уверенность в том,  что  Национальная программа «Достойный труд» будет способствовать тому, чтобы  достойный труд стал  важной составляющей социально-экономического развития страны, а также установлению основных механизмов определения минимальной заработной платы, внедрению системы инспекции труда, существовавшей прежде,  в процессе становления которой социальное партнерство будет более эффективным. Конфедерация профсоюзов намерена проводить более активную работу по защите профессиональных, экономических и социальных интересов работников.
Председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян выразил готовность поддержать реализацию программы. По его словам, поддержка устойчивых предприятий является необходимой предпосылкой для содействия занятости и сокращению бедности в Армении.
При подписании документа присутствовали председатели отраслевых республиканских союзов работников культуры Жанета Торосян, работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания Анаит Асатрян, работников торговли, общественного питания, потребительской кооперации и предпринимательства Шмавон Мкртчян, работников легкой промышленности Срапион Аракелян.