ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆՖԵԴԵՐԱՑԻԱՅԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ 4-րդ ԿՈՆԳՐԵՍԸ
2018 թվականի դեկտեմբերի 2-ից 7-ը Կոպենհագենում տեղի է ունենում Արհմիությունների  միջազգային  կոնֆեդերացիայի /ԱՄԿ/ համաշխարհային 4-րդ կոնգրեսը: ԱՄԿ-ը համախմբում է 207 միլիոն աշխատող: Այն աշխարհի 163 երկրներում ունի 331 անդամ կազմակերպություն:
Կոնգրեսի բացման արարողության ժամանակ ողջույնի խոսքով հանդես եկան Դանիայի Արհեստակցական միությունների կենտրոնական ասոցիացիայի նախագահ Լիզետ Ռիսգորը, Դանիայի վարչապետ Լոկկո Ռասմուսենը, Արհմիությունների միջազգային համադաշնության նախագահ Ժոաո Անտոնիո Ֆելիչիոն, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության  գլխավոր տնօրեն Գայ Ռայդերը:
Կոնգրեսի լիագումար նիստերում կքննարկվեն և կնդունվեն ԱՄԿ-ի կանոնադրության փոփոխությունները: Հիմնական բանավեճը կանցկացվի ԱՄԿ-ի չորս հիմնական ուղղություններով, որոնք ներկայացված են Կոնգրեսի հայտարարության մեջ. 1. Խաղաղություն, ժողովրդավարություն և իրավունք, 2. Տնտեսական ազդեցության կարգավորումը, 3. Գլոբալ փոփոխություններ - արդար անցում, 4. Հավասարություն:
Դեկտեմբերի 5-ին կկայանա ԱՄԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը: Այս պաշտոնի համար առաջարկվող թեկնածուներն են ԱՄԿ-ի ներկայիս գլխավոր քարտուղար Շարան Բարոուի և Իտալիայի ընդհանուր աշխատանքային համադաշնության գլխավոր քարտուղար Սուսաննա Քամմուսոն:
Դեկտեմբերի 6-ին ԱՄԿ-ի գլխավոր խորհրդի նիստում կկայանա նախագահի, փոխնախագահների և ԱՄԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալների ընտրությունները:
Համագումարն իր աշխատանքները կավարտի դեկտեմբերի 7-ին լիագումար նիստով, որտեղ կհաստատվեն կոնգրեսի բանաձևերն ու ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԱՄԿ-ի գլխավոր խորհրդի որոշումը, ինչպես նաև ԱՄԿ-ի առաջիկա չորս տարիների գործունեության պլանը:
Արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի համաշխարհային 4-րդ կոնգրեսի աշխատանքներին մասնակցում է Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ, Արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի համաեվրոպական  տարածաշրջանային խորհրդի գործադիր կոմիտեի անդամ Էդուարդ Թումասյանը:

IV Всемирный Конгресс Международной Конфедерации Профсоюзов
С 2 по 7 декабря 2018г. в Копенгагене проходит IV Всемирный Конгресс Международной  Конфедерации Профсоюзов, которая объединяет 207 млн. трудящихся и насчитывает 331 членскую организацию в 163 странах мира.
На церемонии открытия Конгресса с приветственной речью выступили президент Центрального объединения профсоюзов Дании Лизетт Рисгорд, премьер-министр Дании Лёкку Расмуссен,  президент Международной Конфедерации профсоюзов Жоао Антонио Фелисио, генеральный директор Международной организации труда Гай Райдер.
На пленарных заседаниях будут обсуждаться и приниматься поправки в Устав МКП. Основные дебаты пройдут по четырем основным направлениям деятельности МКП, которые изложены в Заявлении Конгресса: 1.Мир, демократия и права. 2.Регулирование экономического влияния. 3. Глобальные сдвиги – справедливый переход. 4. Равенство.
5 декабря состоятся выборы генерального секретаря МКП. На этот пост претендуют два кандидата: действующий генеральный секретарь МКП Шаран Барроу и генеральный секретарь Всеобщей итальянской конфедерации труда Сузанна Каммуссо.
На заседании Генерального совета МКП, которое состоится  6 декабря,  пройдут выборы президента, заместителей президента, вице-президентов и заместителей генерального секретаря МКП.
Конгресс завершит свою работу 7 декабря пленарным заседанием.  На нем будут  утверждены резолюции Конгресса и решение Генсовета МКП по итогам выборов, план деятельности МКП на последующие четыре года.
В работе IV Конгресса МКП принимает участие председатель Конфедерации профсоюзов Армении, член Исполкома Всеевропейского Регионального Совета (МКП-ВЕРС) Эдуард Тумасян.