«Արհեստակցական միությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին լրամշակված նախագծի քննարկումը շարունակվում է
«Արհեստակցական միությունների մասին» ՀՀ  օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին լրամշակված նախագծի քննարկումը շարունակվում է
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Արհեստակցական միությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին լրամշակված նախագիծը:
Քննարկմանը մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի պետ Միքայել Փիլիպոսյանը:
ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը /նախագծի  համահեղինակ/ առաջարկում էր սահմանել անկախ արհմիություն ստեղծելու և դրան  անդամակցելու հնարավորությունը, ինչը հասանելի կլինի տարբեր գործատուների մոտ  աշխատող ամենատարբեր մասնագիտություններ ունեցողների համար, եթե արհեստակցական միություններին անդամակցելը տվյալ կատեգորիայի աշխատողների համար  արգելված  չէ օրենքով: Այսպիսով անկախ արհեստակցական կազմակերպությունը  կախվածություն չի ունենում որևէ գործատուից և ֆինանսավորվում է բացառապես աշխատողների անդամավճարներով և օրենքով չարգելված ցանկացած այլ աղբյուրից, բայց ոչ գործատուի միջոցներից, ինչը լիարժեք և ինքնուրույն գործելու ողջամիտ հեռանկար է ստեղծում արհեստակցական միության համար:
Ներկայացված նախագծի  շուրջ եղել են քննարկումներ ինչպես ՀԱՄԿ-ում, այնպես էլ ՀՀ Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որտեղ ներկայացվել են ՀԱՄԿ-ի առաջարկությունները:
Նախագիծը 2-րդ անգամ քննարկվեց ԱԺ-ի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որտեղ որոշում կայացվեց նախագծով նախատեսված փոփոխությունը փոխարինել ՀԱՄԿ-ի կողմից առաջարկված լրացումով, որի արդյունքում ՀՀ <Արհմիությունների մասին> օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ պարբերությունը լրացվեց նոր խմբագրությամբ. <Արհեստակցական կազմակերպության մասնակիցներ /անդամներ/ կարող են լինել նաև տնտեսության տարբեր ճյուղերում գործունեություն իրականացնող գործատուների հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած աշխատողները>:

Продолжается обсуждение доработанного проекта об изменениях в законе РА «О профессиональных союзах»
16 октября на заседании постоянной комиссии Национального Собрания РА по вопросам здравоохранения и социальных вопросов был обсужден доработанный проект об  изменениях  в законе   РА «О профессиональных союзах».
В обсуждении приняли участие  председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард  Тумасян, руководитель юридического отдела аппарата КПА Микаэл Пилипосян.
Депутат Национального Собрания от фракции «Царукян» Геворк Петросян (соавтор  проекта)  предложил создать  возможность образования независимого  профсоюза и членства в нем; членами этого профсоюза могут стать люди разных профессий, работающие у различных работодателей, при условии, если для данной категории работников членство в профсоюзах не запрещено законом. Таким образом,   профсоюзная организация будет независима от работодателя и будет финансироваться  исключительно за счет членских взносов работников и из любых иных источников, не запрещенных законом, но не из средств работодателя, что создает разумную перспективу для полноценной и независимой деятельности профсоюза.
Дискуссии вокруг предлагаемого проекта проводились как в Конфедерации профсоюзов Армении, так и  в постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам Национального собрания Республики Армения, где были представлены рекомендации КПА.
Это было второе обсуждение проекта в постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам, где было принято решение  предложенную проектом поправку заменить дополнением, представленным КПА, в результате чего 2 абзац статьи 6 Закона РА «О профессиональных союзах»  в новой редакции читается таким образом: «Участниками (членами) профсоюзных организаций могут стать также работники, подписавшие трудовой договор с работодателями, занятыми в различных секторах экономики».