Արհմիություններ-հասարակական կազմակերպություններ երկխոսությունը <Աշխատանքային իրավունքի խթանումը տնտեսական զարգացման համատեքստում. կանայք աշխատանքի շուկայում> ծրագրի շրջանակներում
Արհմիություններ-հասարակական կազմակերպություններ երկխոսությունը <Աշխատանքային  իրավունքի  խթանումը  տնտեսական զարգացման համատեքստում. կանայք աշխատանքի շուկայում> ծրագրի շրջանակներում
Հոկտեմբերի 4-ին ՕքսԵՋեն հիմնադրամը Հայաստանի արհմիությունների  կոնֆեդերացիայի հետ <Աշխատանքային  իրավունքի  խթանում տնտեսական  զարգացման             համատեքստում. Կանայք աշխատանքի շուկայում> ծրագրի շրջանակներում անցկացրեց  քննարկում:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի  նախագահ Էդուարդ Թումասյանը,  ՀԱՄԿ-ի  նախագահի  տեղակալ Բորիս Խարատյանը, ՀԱՄԿ-ի անդամ ՃՀՄ-ների  նախագահներ, ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի իրավաբանական, սոցիալ-տնտեսական  և աշխատանքի  պաշտպանության  բաժինների ներկայացուցիչներ, ՕքսԵՋեն հիմնադրամի  նախագահ Մարգարիտա Հակոբյանը, GSP+ծրագրի հայաստանյան  ներկայացուցիչ Ռուբեն Սարուխանյանը, Հունգարիայի  Արհմիությունների  կոնֆեդերացիայի փոխնախագահ Գորգի Զոլտան  Կարոլին, Լեհաստանի <Կարատ>  կանանց  իրավապաշտպան ցանցի նախագահ Կինգա Յանուտա Նովիկա Լոհմանն և ուրիշներ:
ՀԱՄԿ-ի  նախագահ Է.Թումասյանը ողջունելով  ներկաներին հույս  հայտնեց, որ քննարկման  ընթացքում  գործընկեր  կազմակերպությունների ներկայացուցիչների  փորձն ու գիտելիքները կնպաստեն ՀԱՄԿ-ի աշխատանքների արդյունավետության  բարձրացմանը:
ՕքսԵՋեն հիմնադրամի  նախագահ Մարգարիտա Հակոբյանը կարևորելով աշխատողների աշխատանքային  իրավունքների պաշտպանությունը, նշեց, որ ծրագրի  նպատակն է պարզել, թե Հայաստանի Հանրապետության  կողմից որքանով են արդյունավետ կիրառվում GSP+ ծրագրի շրջանակներում վավերացրած մարդու իրավունքների,   աշխատանքային  իրավունքների պատշաճ կառավարման և  բնապահպանության  վերաբերյալ 27 առանցքային միջազգային  կոնվենցիաների դրույթները:
GSP+ ծրագրի հայաստանյան ներկայացուցիչ Ռուբեն Սարուխանյանն  իր ելույթում անդրադարձավ Հայաստանի  կողմից GSP+ ծրագրին առնչվող միջազգային  պարտավորությունների իրականացմանն ու ծրագրի  խնդիրներին:
Հունգարիայի  Արհմիությունների  կոնֆեդերացիայի փոխնախագահ Գորգի Զոլտան  Կարոլին միջոցառման  մասնակիցներին ներկայացրեց իր երկրում Արհմիությունների դերի բարձրացման  մեխանիզմների, որակավորում ստացած աշխատողների նվազագյույն աշխատավարձի և  նվազագույն  կենսաապահովման զամբյուղի չափի, քաղծառայողների կողմից  գործադուլ  անելու իրավունքների սահմանափակման վերաբերյալ  տեղեկություններ: Նրա  փոխանցմամբ Հունգարիայում աշխատողների 30% -ի սոցիալական  պայմանները  հատում են նվազագույն  շեմը,  իսկ կառավարության  որոշմամբ նվազագույն աշխատավարձը  հավասարվել է  կենսաապահովման  նվազագույն զամբյուղի  չափին:
Լեհաստանի <Կարատ >  կանանց  իրավապաշտպան  ցանցի  նախագահ Կինգա Յանուտա Նովիկա  Լոհմաննը ներկայացրեց Լեհաստանի արհմիությունների և հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքերը:
ՀԱՄԿ-ի  նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանն իր ելույթում անդրադարձավ Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձի և նվազագույն զամբյուղի սահմանման  մեխանիզմների բացակայությանը, կենսաապահովման  նվազագույն զմաբյուղի և  կենսաապահովման  նվազագույն  բյուջեին,  գործադուլների և դրանց իրականացման  վերաբերող հարցերին:
Տիկին Կինգա Յանուտա Նովիկա Լոհմաննին հետաքրքրում էր ՀԱՄԿ-ում կանանց խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքերը: Կանանց և տղամարդկանց հավասարության հարցերով ՀԱՄԿ-ի մշտական գործող հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստանի կրթության և գիտության աշխատողների ՃՀՄ-ի իրավաբան Էլեն Մանասերյանը պատասխանելով վերջինիս նշեց, որ ՀԱՄԿ-ում գործում է կանանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողով և այն ակտիվորեն համագործակցում է Հայաստանում գործող  շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ:
Արհմիությունների և հասարակական  կազմակերպությունների համագործակցության միջև երկարամյա  փորձի արդյունքերին անդարադարձավ նաև ՀՀ առողջապահության աշխատողների ՃՀՄ-ի  նախագահ Գայանե Արմաղանովան,   նշելով, որ  արհմիության գործունեությունն այս  ոլորտում սահմանափակ է այն առումով, որ  առողջապահության  աշխատողները շատ հաճախ աշխատանքը չկորցնելու համար  խուսափում են  բարձրաձայնել ոլորտի խնդիրները: Այնուհանդերձ  նա  չբացառեց  ՀԿ-ների հետ համագործակցության  հեռանկարը:
Հայաստանի մշակույթի աշխատողների ՃՀՄ-ի նախագահ Ժանետա Թորոսյանի խոսքով  ՀԿ-ների հետ  համագործակցության  երկարամյա  փորձը վկայում է, որ որոշ ՀԿ-ներ արհմիությունների աշխատանքի  հանդեպ  իրենց մակերեսային  մոտեցմամբ փորձում են նսեմացնել վերջիններիս աշխատանքը, գտնելով, թե արհմիությունների գործունեության հիմքը  միայն գործադուլների  կազմակերպումն է:
Արհմիությունների  գործունեության  վերաբերյալ ՀԿ-ների անտեղյակության  մասին մտահոգություն  հայտնեց  նաև ՀՀ թեթև արդյունաբերության աշխատողների ՃՀՄ-ի նախագահ Սրապիոն Առաքելանը:
Միջոցառման ավարտին ՕքսԵՋեն հիմնադրամի  նախագահ Մարգարիտա Հակոբյանը  հույս  հայտնեց, որ կառավարության, արհմիությունների,  գործատուների   և հասարակական  կազմակերպությունների միջև փորձի փոխանակումը կնպաստի   համագործակցության հետագա զարգացմանը:

Диалог профсоюзов и общественных организаций в рамках программы «Стимулирование трудовых прав в контексте экономического развития: женщины на рынке труда»
Диалог профсоюзов и общественных организаций в рамках программы  «Стимулирование трудовых прав в контексте экономического развития: женщины на рынке труда»
4 октября 2018г. Конфедерация профсоюзов Армении совместно с Фондом «OXYGEN» провели  дискуссии на тему «Стимулирование трудовых прав в контексте экономического развития: женщины на рынке труда".
Во встрече приняли участие председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян,  заместитель председателя КПА Борис Харатян, председатели отраслевых союзов КПА,  представители юридического и социально-экономического отделов аппарата КПА, председатель фонда  «OXYGEN» Маргарита Акопян, представитель программы GSP + Армения Рубен Саруханян, заместитель председателя Конфедерации профсоюзов Венгрии Горги Золтан Каролин, председатель  польской сети коалиции «Карат» по защите прав женщин Кинга Янута Новика Лохман.
Открывая встречу, председатель КПА Э.Тумасян отметил, что ознакомление с опытом организаций, участвующих во встрече, позволит повысить эффективность работы КПА.
Председатель фонда «OXYGEN» Маргарита Акопян отметила, что данная программа ставит своей целью  определение - насколько эффективно выполняются положения конвенций по защите прав работников, а также положения 27 международных конвенций по вопросам охраны природы, ратифицированных  Арменией в рамках программы GSP +.
Представитель GSP + Armenia Рубен Саруханян в своем выступлении затронул вопрос выполнения  Арменией международных обязательств в рамках программы GSP+, а также рассказал о проблемах, связанных с данной программой.
Заместитель председателя Конфедерации профсоюзов Венгрии Горги Золтан Каролин представил информацию о механизмах, повышающих роль профсоюзов в его стране, размерах минимальной заработной платы квалифицированных работников и минимальной потребительской корзины, и о том, что решением правительства размер минимальной заработной платы уравнялся с размером минимальной потребительской корзины. Он также сообщил, что в стране существуют некоторые ограничения прав государственных служащих на проведение забастовки.
Председатель польской сети коалиции «Карат» по защите прав женщин Кинга Янута Новика Лохман  представила участникам встречи результаты сотрудничества профсоюзов и общественных организаций Польши.
В своем выступлении заместитель председателя КПА Борис Харатян сообщил собравшимся об  отсутствии в Армении механизмов для определения размеров минимальной заработной платы и минимальной потребительской корзины. Он также коснулся вопросов минимального потребительского бюджета, забастовок и их проведения.
Г-жа Кинга Янута Новика Лохман проявила интерес к проблемам женщин в Армении и к деятельности КПА в решении данных проблем. Председатель постоянно действующей комиссии Совета КПА по обеспечению равных прав и возможностей для женщин и мужчин, юрист Республиканского отраслевого союза профсоюзных организаций работников образования и науки РА Элен Манасерян отметила в своем выступлении, что возглавляемая ею комиссия занимается именно вопросами женщин и тесно сотрудничает со всеми заинтересованными организациями, действующими в Армении.
Председатель Республиканского союза профессиональных организаций работников здравоохранения РА Гаяне Армаганова рассказала о многолетнем опыте сотрудничества профсоюзов и общественных  организаций, отметив, что деятельность профсоюзов в отрасли здравоохранения несколько ограничена, поскольку работники здравоохранения зачастую стараются не озвучивать проблемы, существующие в их отрасли из-за страха потерять работу. Тем не менее, она не исключает перспективы сотрудничества с общественными организациями.
По словам председателя Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций  работников культуры РА Жаннеты Торосян, многолетний опыт сотрудничества с общественными  организациями дает ей право сказать, что своим поверхностным отношением к деятельности профсоюзов некоторые общественные организации пытаются умалить работу профсоюзов, полагая, что единственной функцией профсоюзов является организация забастовок.
Председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников легкой промышленности РА Срапион Аракелян также выразил свою озабоченность по поводу  неосведомленности некоторых общественных организаций о деятельности профсоюзов.
Подводя итоги встречи, председатель Фонда «OXYGEN» Маргарита Акопян выразила надежду на то,  что частые встречи и обмен мнениями будут способствовать дальнейшему тесному сотрудничеству между правительством, профсоюзами, работодателями и общественными организациями.