Նաիրիտցիները՝ սեփական իրավունքների պահանջատեր
Մայիսի 16-ին Բաղրամյան 26 հասցեում՝ Հայաստանի վարչապետի նստավայրի մոտ հավաքվել էին «Նաիրիտ» գործարանի նախկին և ներկա բազմաթիվ աշխատակիցներ։ Նրանք պահանջում էին վերագործարկել գործարանը և վճարել անցած չորս ամիսների աշխատավարձերը։
Գործարանի արհմիության նախագահ Հրաչ Թադևոսյանի փոխանցմամբ թեև 2017 թ. վերջին լրացել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ գործարանի անվտանգության աշխատակիցների կնքած պայմանագրերի ժամկետը, սակայն աշխատանքից ազատելու հրաման չի եղել։ Աշխատողները շարունակել են աշխատել, որի համար չեն վարձատրվել:
«Մենք պահանջում ենք, որպեսզի լուծվի 116 աշխատակիցների հարցը, որոնց աշխատանքային պայմանագրերի ժամկետը լրացել է դեկտեմբերի 31-ին։ Մենք չենք ցանկանում, որպեսզի այդ մարդկանց հարցը թողնեն սնանկության հարցերով կառավարչի պատասխանատվությանը։ Հակառակ դեպքում նա ստիպված կլինի վաճառքի դնել գործարանի ունեցվածքը` աշխատավարձի պարտքերը մարելու համար, իսկ սարքավորումների վաճառքը կնշանակի, որ գործարանն այլևս երբեք հնարավոր չի լինի վերագործարկել: Հայտնի է, որ ԱԻՆ-ի ընդհանուր պարտքը կազմում է մոտ 8 միլիոն դրամ:Դա այդքան էլ մեծ թիվ չէ։ Ցանկության դեպքում կառավարությունը կարող է պարտավորեցնել ԱԻՆ-ին վճարել աշխատողների աշխատավարձը», - ասել է Հ.Թադևոսյանը և հույս հայտնել, որ նոր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս հարցի վերաբերյալ դրական որոշում կընդունի:
Մի քանի ցուցարարներ հրավիրվեցին բանակցությունների, որից հետո Հրաչ Թադևոսյանը գործարանի աշխատակիցներին փոխանցեց քննարկման արդյունքերը:

Работники «Завода Наирит» ЗАО заявляют о своих правах
16 мая многочисленные работники «Завода Наирит» ЗАО, бывшие и нынешние, собрались у резиденции премьер-министра РА по адресу – ул. Баграмяна, 26. Они требовали перезапуска предприятия и выплаты заработной платы за последние четыре месяца.
По словам председателя профсоюзной организации «Завода Наирит» ЗАО Грача Тадевосяна, срок действия трудового договора, заключенного между Министерством по чрезвычайным ситуациям РА и работниками службы безопасности завода, истек в конце 2017г., но с тех пор не было приказа об увольнении. Рабочие продолжали работать, однако не получали заработной платы.
«Мы требуем, чтобы были решены вопросы 116 работников, у которых 31 декабря истекли сроки трудовых договоров. Мы не хотим, чтобы вопрос этих работников был представлен на рассмотрение управляющему завода по вопросам банкротства. В этом случае ему придется выставить на продажу имущество завода для погашения долгов по заработной плате, а продажа оборудования будет означать, что уже не будет возможности перезапустить завод. Известно, что общая задолженность по заработной плате Министерства по чрезвычайным ситуациям РА составляет около 8 млн. драмов. Это не очень большая сумма. Правительство может обязать министерство выплатить зарплату работникам», - сказал Г.Тадевосян и выразил надежду, что новый премьер-министр РА Никол Пашинян примет положительное решение по этому вопросу.
Несколько участников этой акции во главе с Г.Тадевосяном были приглашены на переговоры, по завершении которых Г. Тадевосян рассказал сотрудникам завода об их результатах.
Работники «Завода Наирит» ЗАО временно прекратили свою акцию протеста и ожидают ответа премьер-министра РА.