ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՆՖԵԴԵՐԱՑԻԱՅԻ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԱԿԱՆ ՈՒՂԵՐՁԸ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՕՐՎԱ ԱՌԹԻՎ
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան շնորհավորում է Աշխատանքի օրվա առթիվ, մաղթում արժանապատիվ աշխատանք` հանուն Հայաստանի Հանրապետության զարգացման:
Ավանդույթի  համաձայն  այդ օրը արհմիություններն արտահայտում են իրենց համերաշխությունն ու միասնականությունը սոցիալական արդարության և արժանապատիվ աշխատանքի սկզբունքների  իրականացման  համար:
2018 թվականի  Մայիսի 1-ը՝ Աշխատողների  համերաշխության օրը նշվում է ամենուր, անգամ քաղաքական  և տնտեսական լարված ու անկայուն իրադարձությունների  պայմաններում:
Այս  իրավիճակը չի  շրջանցել նաև Հայաստանի  Հանրապետությունը, որտեղ  նույնպես առկա են  աշխատողների  եկամուտների  և սոցիալ-տնտեսական  մակարդակի  նվազում, ինչի արդյունքում խորացել է  աղքատությունն ու  գործազրկությունը  մասնավորապես  երիտասարդության  շրջանում: Ուստի զարմանալի չէ, որ այս  օրերին Հայաստանի երիտասարդությունը  հանդես է  գալիս առկա սոցիալ-քաղաքական, տնտեսական և բարոյա-հոգեբանական իրավիճակի լուծման  պահանջով:
ՀԱՄԿ-ը լիահույս է, որ Երևանում  և հանրապետության  մարզերում  ընթացող  իրադարձությունները  չեն  հատի ողջախոհության սահմանագիծը, ուստի   կոչ է անում պահպանել զսպվածություն  և հավատարիմ  մնալ ազգային բացառիկ համերաշխության ոգուն:
ՀԱՄԿ-ը գտնում է, որ առկա խնդիրները պետք է լուծվեն ՀՀ օրենքների անվերապահ կիրառմամբ:
Աշխատանքի օրվա առթիվ ՀԱՄԿ-ը կրկին շնորհավորում է արհմիության անդամներին, բոլոր աշխատողներին, մաղթում արժանապատիվ աշխատանք,  Հայաստանի շենացման վերընթաց ուղին կերտելու հաստատակամություն, ուժ ու եռանդ:

ОБРАЩЕНИЕ КОНФЕДЕРАЦИИ ПРОФСОЮЗОВ АРМЕНИИ В СВЯЗИ С ДНЕМ ТРУДА 1 МАЯ
Конфедерация профсоюзов Армении поздравляет с Днем труда и подтверждает свою приверженность принципам достойного труда и решимость крепить международную солидарность людей труда.
Согласно традиции в этот день  профсоюзы выступают с призывом к единству и солидарности  с целью установления социальной справедливости и осуществления принципов достойного труда.
1 мая, как День международной солидарности трудящихся, отмечается повсюду в мире, даже в напряженных политических и экономических условиях и нестабильных ситуациях.
В настоящее время подобная ситуация существует и в Армении, где наблюдается снижение доходов работников и социально-экономических показателей, что привело к повышению уровня бедности и безработице, особенно среди молодежи. И неудивительно, что в наши дни армянская молодежь выступает за улучшение и оздоровление существующей социально-политической, экономической и морально-психологической ситуации.
Конфедерация профсоюзов Армении выражает надежду, что события, происходящие сейчас  в Ереване и регионах страны, не пересекут черту мирных акций, и призывает к  сдержанности,  приверженности духу национальной солидарности.
Конфедерация профсоюзов Армении  полагает, что существующие проблемы должны решаться  исключительно путем безусловного  соблюдения законов Республики Армения.
По случаю Дня труда Конфедерация профсоюзов Армении вновь поздравляет членов профсоюза, всех работников, желает всем достойной работы на благо Армении.