Օպտիմալացման խնդիրները ուշադրության կենտրոնում
Հոկտեմբերի 19-20 Ծաղկաձորի «Ծաղկահովիտ» հյուրանոցում ՀԱՄԿ-ի Ուսումնահետազոտական կենտրոնը Պան-Եվրոպական Տարածաշրջանային Խորհրդի աջակցությամբ կազմակերպել էր սեմինար` «Օպտիմալացման խնդիրները, առանձնահատկությունները և դրանց սոցիալական հետևանքները» թեմայով:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը: Նա ներկայացրեց արհմիությունների կոնֆեդերացիայի կառուցվածքը, 4-րդ համագումարում ընդունված ծրագրային խնդիրները և օպտիմալացման ուղղությամբ արհմիությունների անելիքները:
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էին Կրթության և գիտության, բուհերի, առողջապահության, մշակույթի, ագրոարդի, բանկերի արհմիութենական կազմակերպիչներ:
Ոլորտներում օպտիմալացման խնդիրների և դրանց հետևանքների մասին ելույթ ունեցան առողջապահության աշխատողների ՃՀՄ նախագահ Գայանե Արմաղանովան, կրթության և գիտության աշխատողների ՃՀՄ նախագահի տեղակալ Սիրանուշ Խլղաթյանը և արհմիութենական սկզբնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
ՀԱՄԿ-ի իրավաբանական բաժնի պետ Միքայել Փիլիպոսյանը մասնակիցներին հանգամանորեն ներկայացրեց կազմակերպություններում օպտիմալացման առանձնահատկությունները և աշխատանքային օրենսդրության պահպանման անհրաժեշտությունը գործատու-աշխատող փոխհարաբերություններում:
Սեմինարի մասնակիցները աշխատանքային խմբերով ըստ ոլորտների ներկայացրեցին իրենց խնդիրները և հուզող հարցերը:
Սեմինարի աշխատանքները ամփոփեց Ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար – պատասխանատու քարտուղար Գառնիկ Վաղարշակյանը: Նա կարևորեց օպտիմալացման արդյունքում կազմակերպությունների կողմից ստացվող տեղեկատվության անհրաժեշտությունը և արհմիությունների դերակատարումը:

Проблемы оптимизации в центре внимания
19-20 октября в г.Цахкадзое, в отеле Цахкаовит Учебно-исследовательский центр КПА при поддержке Всеевропейского регионального совета организовал семинар по теме «Вопросы оптимизации, её особенности и социальные последствия».
С вступительным словом выступил председатель КПА Эдуард Тумасян. Он представил программные вопросы, принятые на 4-м съезде КПА и деятельность КПА по оптимизации профсоюзов.
В работе семинара приняли участие представители отраслевых республиканских союзов работников образования и науки, ВУЗов, здравоохранения, культуры, агропромышленного комплекса и банков.
О проблеме оптимизации в своих отраслях и ее последствиях рассказали председатель Республиканского союза профессиональных организаций работников здравоохранения РА Гаянэ Армаганова и заместитель председателя Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций ВУЗов РА Сирануш Хлгатян, а также представители других отраслей.
Руководитель юридического отдела КПА Микаел Пилипосян ознакомил участников семинара с особенностями оптимизации в организациях и указал на необходимость соблюдения трудового законодательства в отношениях между работодателем и работником.
Участники семинара, разделившись на рабочие группы, обсудили проблемы, вызывающие особую озабоченность.