Հայաստանի մշակույթի աշխատողների ՃՀՄ-ի 5-րդ համագումարը
2017թ. սեպտեմբերի 6-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի մշակույթի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության 5-րդ համագումարը:
Համագումարին մասնակցում էին ՃՀՄ-ի 42 ընտրված պատվիրակներից 38-ը:
Համագումարին  շնորհավորական ուղերձներ էին  հղել Ռուսաստանի Դաշնության  մշակույթի աշխատողների արհմիությունը,  Մշակույթի աշխատողների արհմիությունների խորհուրդը /Միջազգային  միավորում/, Կիրգիզիայի մշակույթի աշխատողների արհմիությունը, Վրաստանի մշակույթի, սպորտի և տուրիզմի աշխատողների անկախ արհմիությունը,  Հայաստանի Հանրապետության պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի հասարակական սպասարկման աշխատողների ճյուղային  հանրապետական  միությունը:
Համագումարի աշխատանքներին  մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, նախագահի տեղակալներ Բորիս Խարատյանը, Խաչիկ Առաքելյանը:
Հաշվետու զեկուցումով հանդես եկավ Հայաստանի մշակույթի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային  հանրապետական  միության նախագահ Ժանետա Թորոսյանը և վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ Մարինե Ղևոնդյանը:
Բաց քվեարկությամբ ճյուղային հանրապետական միության նախագահ վերընտրվեց Ժանետա Թորոսյանը, նախագահի  տեղակալ՝ Քնարիկ Շմավոնյանը,  ընտրվեցին նաև ղեկավար մարմիններ:

V съезд Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников культуры Республики Армения
6 сентября 2017г. состоялся V съезд Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций  работников культуры РА, в работе которого приняли участие 38  из 42 избранных делегатов.
В адрес съезда поступили приветствия от  Консультативного совета профсоюзов работников культуры, профсоюза работников культуры Кыргызстана, Независимого  профсоюза работников культуры, спорта и туризма Грузии, Российского профсоюза работников культуры.
В работе съезда приняли участие председатель КПА Э.Тумасян, заместители  председателя КПА   Б.Харатян и Х.Аракелян.
С отчетом о проделанной работе выступила председатель  Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций  работников культуры РА Ж.Торосян и председатель ревизионной комиссии М.Гевондян.
В результате открытого голосования  председателем отраслевого союза была переизбрана Ж.Торосян, заместителем председателя – К.Шмавонян. Были также избраны руководящие органы.