ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՎԱ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՆՖԵԴԵՐԱՑԻԱՅԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՈՒՆԸ
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության նախաձեռնությամբ ապրիլի 28-ը հայտարարվել է Աշխատանքի պաշտպանության օր:
Այդ օրվա նպատակն է հանրության ուշադրությունը հրավիրել աշխատավայրերում անվտանգության ապահովման և առողջության պահպանման հետ կապված հարցերի վրա, ինչպես նաև ցույց տալ, թե աշխատանքի անվտանգության մշակույթի ձևավորումն ու զարգացումն ինչպես կարող է նպաստել աշխատավայրերում առողջ և անվտանգ աշխատանքային պայմանների ստեղծմանը և դժբախտ դեպքերի ու մասնագիտական հիվանդությունների կանխարգելմանը, աշխատանքի որակի և արտադրողականության բարձրացմանը:
2017 թվականի Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրվա թեման է <Աշխատանքի պաշտպանության վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման և օգտագործման օպտիմալացումը>: Աշխատավայրերում դժբախտ դեպքերի և մասնագիտական հիվանդությունների վերաբերյալ տվյալների հավաքագրումը կարևոր նշանակություն ունի դրանց կանխման, պատճառների վերլուծության և աշխատատեղերի ռիսկերի գնահատման համար:
Առողջ և անվտանգ աշխատանքային պայմանները յուրաքանչյուր աշխատողի սահմանադրական իրավունքներից մեկն է: Սա նշանակում է, որ ելնելով աշխատանքի տեսակից` աշխատանքային պայմանները պետք է լինեն հնարավորինս անվտանգ և անհարկի ռիսկերից զերծ:
Աշխատավայրերում դժբախտ պատահարները հաճախ տեղի են ունենում գործատուների կողմից աշխատանքի պաշտպանության հարցերի, անվտանգության տեխնիկայի ուսուցման նկատմամբ անբավարար ուշադրության արդյունքում, ինչն էլ հանգեցնում է արտադրական վնասվածքներին, մահացության և մասնագիտական հիվանդությունների առաջացմանը:
Աշխատանքի պաշտպանության որորտի բազմաթիվ խնդիրների կարգավորման նպատակով անհրաժեշտ է ստեղծել աշխատանքի հիգիենայի և անվտանգության ազգային համակարգ, ինչը բխում է միջազգային իրավունքի նորմերի պահանջներից:
Աշխատանքային օրենսդրության և աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող այլ նորմատիվ իրավական ակտերի, կոլեկտիվ պայմանագրերի պահանջների կատարման նկատմամբ պետական հսկողությունը և վերահսկողությունը մինչև 2013 թվականը իրականացնում էր ՀՀ աշխատանքի պետական տեսչությունը, մինչդեռ ՀՀ կառավարության որոշմամբ հետագայում ստեղծված Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչության գործառույթներից դուրս են մնացել կարևոր նշանակություն ունեցող հետևյալ լիազորությունները`
- գործատուների կողմից աշխատանքային օրենսդրության և աշխատանքի իրավունքի նորմեր պարունակող այլ իրավական ակտերի պահպանման նկատմամբ հսկողության և վերահսկողության իրականացումը,
- աշխատանքային պայմանագրերի կնքման և լուծման կարգի պահպանման, աշխատանքի ընդունման և ազատման մասին իրավական ակտերի ընդունման և պահպանման, անօրինական աշխատանքների հայտնաբերման, օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում աշխատավարձի հաշվարկման ու վճարման նկատմամբ հսկողության և վերահսկողության իրականացումը,
- օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կոլեկտիվ պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարման ընթացքը, հսկողությունը և վերահսկողությունը, անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկումը` աշխատողների խախտված իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015 թվականի որոշմամբ սահմանափակվել են նաև նշված տեսչության կողմից իրականացվող ուսումնասիրությունները:
Մինչ օրս օրենսդրորեն չի կարգավորվել նաև դեռևս 2004թ. օգոստոսից հետո լուծարված կազմակերպություններում աշխատանքի վայրում դժբախտ դեպքերի և մասնագիտական հիվանդությունների հետևանքով տուժված շուրջ 800 անձանց վնասի փախհատուցման հասանելիք գումարների չվճարման հարցը:
Հանրապետությունում բացակայում է աշխատավայրում դժբախտ դեպքերից և մասնագիտական հիվանդություններից պարտադիր սոցիալական ապահովագրության համակարգը, որի ներդրմամբ կարող է կարգավորվել նաև վերոնշված խնդիրը:
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան գտնում է, որ անվտանգ և առողջության համար անվնաս աշխատանքային պայմանների իրավունքի արդյունավետ կիրառումը ապահովելու համար պետական քաղաքականությունը պետք է նպատակաուղղված լինի աշխատողների կյանքի, առողջության և անվտանգության պահպանմանը:

ЗАЯВЛЕНИЕ Конфедерации профсоюзов Армении в связи с Международным днем охраны труда
По инициативе Международной организации труда  28 апреля объявлен Всемирным днем охраны труда, целью которого  является привлечение  внимания  мировой общественности к проблемам  охраны и безопасности труда, а также показать, насколько становление и развитие культуры безопасности труда   может способствовать созданию здоровых и безопасных  условий работы,  предотвратить  несчастные  случаи и профессиональные заболевания, повысить качество и производительность труда.
Тема   Всемирного дня охраны труда   в 2017 году - «Оптимизация,  сбор и использование данных по охране труда».   Сбор данных о несчастных случаях на производстве и профессиональных заболеваниях  имеет важное значение  для их  профилактики,  анализа  их  причин и оценки риска рабочих мест.
Здоровые и безопасные условия труда являются  одним из конституционных прав работника. Это означает,  что в  зависимости от вида работ,  условия  труда  должны  быть безопасными  и свободными от возможных  рисков.
Несчастные случаи часто происходят в результате недостаточного внимания  со стороны работодателей  к обучению   в области охраны труда,  техники безопасности,  что приводит к производственному травматизму, гибели и возникновению профессиональных заболеваний.
С целью регулирования многочисленных вопросов  в сфере  охраны  труда  необходимо создать национальную систему охраны здоровья и безопасности, которая отвечает требованиям международного права.
До  2013 г. государственный  контроль  за  трудовым законодательством  и  иными   нормативными  правовыми актами,  содержащими   нормы  трудового права  и за выполнением  требований коллективного договора  осуществлялся  Государственной инспекцией труда. Решением правительства РА   была  создана Государственная здравоохранительная  инспекция  аппарата министерства  здравоохранения РА ,  и   вне ее  компетенции остались некоторые сферы, имеющие важное значение:
- осуществление  надзора и  контроля  за соблюдением работодателями   трудового  законодательства и иных нормативных правовых актов, содержащих нормы трудового права;
- в установленном законодательством порядке  осуществление  надзора и контроля над порядком  заключения и расторжения трудовых договоров, принятие  и соблюдение  правовых актов  о приеме на работу и увольнении,  установление   незаконной деятельности,  начисление и выплата  заработной платы;
- в установленном  законодательством  порядке   выполнение обязательств, предусмотренных коллективным договором,   контроль и надзор,   принятие  необходимых  мер  по восстановлению нарушенных прав работников.
Решением  правительства  Республики Армения  от 2015г.  были введены ограничения  на проведение  исследований  указанной  инспекцией.
До сих пор законодательно  не решен  вопрос   о неуплате 800 человек   причитающихся сумм по возмещению ущерба в результате нечастных случаев и профессиональных заболеваний  на предприятиях,  ликвидированных до августа 2004г.
В стране отсутствует система обязательного социального  страхования от несчастных случаев на производстве и профессиональных  заболеваний, введение которой  могло  бы решить  упомянутую  выше проблему.
Конфедерация профсоюзов Армении считает, что для   обеспечения  эффективного осуществления права на  безопасные и не вредные для здоровья условия труда, государственная политика должна быть нацелена  на  защиту  жизни, здоровья и безопасности работника.