Եվրոպական արհմիությունների հերթական հանդիպումը Երևանում
Փետրվարի 20-21-ին Երևանում անցկացվեց Եվրոպայի հանրային ծառայության աշխատողների արհմիությունների դաշնության (EPSU) Հյուսիսարևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տարեկան հանդիպումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Վրաստանի, Էստոնիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, ինչպես նաև Հայաստանի հանրային ծառայությունների բնագավառի արհմիության ղեկավարները, ովքեր ներկայացրին իրենց երկրներում արհմիության խնդիրները՝ կապված արհմիության իրավունքների, սոցիալական երկխոսության, կոլեկտիվ պայմանագրային գործընթացի, սեփականաշնորհման և ազատականացման գործընթացի, ինչպես նաև օպտիմալացման քողի ներքո պետական ապարատի աշխատողների կրճատումների հետ: Անդրադարձ եղավ նաև իրականացվող միջոցառումներին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, Պետհիմնարկների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական սպասարկման աշխատողների արհմիության նախագահ Անահիտ Ասատրյանը, Կոմունալ-բնակարանային տնտեսության և ծառայությունների ոլորտի աշխատողների ՃՀՄ-ի նախագահ Սեդա Հարությունյանը և Առողջապահության աշխատողների ՃՀՄ-ի նախագահ Գայանե Արմաղանովան:
Հանդիպումը ղեկավարում էր Հյուսիսարևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանի մշտական գործող կոմիտեի նախագահող Ալեքսեյ Ռոմանյուկը:
Եվրոպայի հանրային ծառայությունների արհմիությունների դաշնության /EPSU/ Եվրոպայի հյուսիսարևելյան տարածաշրջանի համակարգող Վասիլի Շիլովն իր ելույթում անդրադարձավ կազմակերպչական մի շարք հարցերի:
ՀԱՄԿ-ի նախագահ Է.Թումասյանը ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքից հետո ներկայացրեց հանրապետությունում ընթացող իրադարձություններն ու սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, նշեց, որ այս բնագավառին առնչվող խնդիրների քննարկումների ժամանակ Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան առաջարկություններով մշտապես հանդես է գալիս Ազգային ժողովի և ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստերում, մտահոգող հարցերի վերաբերյալ նամակներով դիմել է ՀՀ կառավարությանը: Իր զեկույցում Է. Թումասյանն անդրադարձավ նաև ճյուղային հանրապետական միություններում արհմիութենական կազմակերպությունների անդամությունը պահպանելու, նոր կազմակերպություններ ստեղծելու գործընթացում առկա խնդիրներին, որից հետո ներկաներին մաղթեց հաջողություններ հույս հայտնելով, որ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական կիրառումը կնպաստի նրանց աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը, և որ այս հահանդիպումը նոր ուղենիշ կհանդիսանա աշխարհում և հատկապես տարածաշրջանում ստեղծված բարդ իրավիճակներում արհմիությունների առջև ծառացած խնդիրների կարգավորման համար:
Պետ-հիմնարկների, ՏԻՄ-երի և հասարակական սպասարկման աշխատողների արհմիության նախագահ Ա. Ասատրյանն իր ելույթում անդրադարձավ մասնավորապես պետական հիմնարկների արհմիությունների խնդիրներին: Նա մտահոգություն հայտնեց ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների արդյունքում աշխատողների աշխատանքային պայմանների վատթարացման վերաբերյալ: Նա նշեց, որ նախատեսվող փոփոխությունները քննարկվել են հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի օրերս կայացած նիստում, որտեղ արհմիության ներկայացուցիչները համապատասխան հիմնավորումներով դեմ են արտահայտվել նման փոփոխություններին:
Աշխատանքային օրենսգրքի նախատեսվող փոփոխությունների վերաբերյալ կառավարության տեսակետը ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի բաժնի պետ Ժ. Սարգսյանը: Նա իր ելույթում կարևորեց նաև սոցիալական գործունեությունը հանրապետական մակարդակում, ներկայացրեց բնակչության զբաղվածության խթանման, սոցիալական աջակցության ուղղությամբ նախարարության կողմից տարվող աշխատանքերը:
Նախարարության ժողովրդագրության բաժնի պետ, արհմիության նախագահ Վ. Բաբաջանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց հանրապետության սոցիալական ժողովրդագրական տվյալները:
Եվրոպայի հանրային ծառայության աշխատողների արհմիությունների դաշնության գլխավոր քարտուղար Յան Վիլլեմ Գաուդրիաանն ներկայացրեց դաշնության առաջիկա ծրագրերը՝ մասնավորապես 2017թ. աշխատանքային պլանը, հանրային ծառայությունների ինտերնացիոնալի համագումարի անցկացման, համագումարին մասնակցության, կանոնադրական փոփոխությունների և կազմակերպչական այլ հարցեր:
Եվրոպայի հանրային ծառայության աշխատողների արհմիությունների դաշնության հրավերով հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Լ. Բադալյանը: Վերջինս իր ելույթում անդրադարձավ հիմնադրամ-արհմիություն հայաստանյան համագործակցությանը, առաջիկա ծրագրերին, ներկայացրեց նաև երիտասարդության շրջանում անցկացրած սոցիալ-տնտեսական լայնածավալ հետազոտության արդյունքները:
Երկօրյա հանդիպման ընթացքում հրավիրված երկրների արհմիության նախագահները սեփական փորձի փոխանակման հնարավորություն ունեցան:

Окружная встреча Европейской федерации профсоюзов общественногообслуживания Северо-Восточной Европы (ЕПФОО) в Ереване
Окружная встреча  Европейской федерации профсоюзов общественногообслуживания Северо-Восточной Европы (ЕПФОО) в Ереване
20-21 февраля в Ереване состоялась Окружная встреча Европейской федерации профсоюзов общественного обслуживания Северо-Восточной Европы (ЕФПОО) под председательством титулярного члена PSI А.Романюка.
В работе окружной встречи принимали участие руководители профсоюзных организаций сферы общественного обслуживания Грузии, Эстонии, Латвии, Литвы, Белоруссии, Украины, Армении. Конфедерацию профсоюзов Армении представляли председатель Отраслевого республиканского союза профсоюзных организаций работников государственных учреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания РА А. Асатрян, председатель Отраслевого республиканского союза профсоюзных организаций коммунально-жилищного хозяйства и сферы услуг РА С.Арутюнян и председатель Республиканского союза профессиональных организаций работников здравоохранения РА Г.Армаганова.
С приветственным словом выступил председатель Конфедерации профсоюзов Армении Э.Тумасян. В своем выступлении он рассказал о социально-экономической ситуации в стране и отметил, что Конфедерация профсоюзов Армении представляла предложения на заседаниях Национального Собрания РА и в постоянно действующую при Национальном Собрании комиссию по социальным вопросам, направляла письма в правительство РА по всем вопросам, касающимся проблем в сфере общественного обслуживания. Он также отметил, что в существующей неблагоприятной социально-экономической ситуации в стране республиканским отраслевым союзам довольно сложно сохранять членство и создавать новые организации.
При обсуждении проблем профсоюзов в регионе были представлены отчеты по странам, которые затронули вопросы прав профсоюзов, социального диалога, коллективно-договорного процесса, приватизации и либерализации, сокращения работников государственных учреждений в связи с оптимизацией.
Координатор Северо-Восточного региона ЕФПОО Василий Шилов рассказал о деятельности организации и о недавних политических событиях в субрегионе.
Председатель Республиканского отраслевого союза профсоюзных организаций работников государственных учреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания РА А.Асатрян выразила обеспокоенность по поводу предполагаемых изменений в Трудовом кодексе РА, которые могут ухудшить положение работников. Она отметила, что эти поправки обсуждались на недавнем заседании Трехсторонней комиссии, где представители профсоюзов с соответствующими обоснованиями выступили против подобных изменений.
Мнение правительства о планируемых поправках в Трудовом кодексе РА было представлено заведующим отделом труда министерства труда и социальных вопросов РА Ж. Саркисяном. В своем выступлении он подчеркнул важность социального партнерства на республиканском уровне и рассказал о деятельности министерства, направленной на стимулирование занятости населения и его социальной поддержке.
Заведующий отделом демографии министерства труда и социальных вопросов РА В.Бабаджанян представил социально-демографические данные страны.
С информацией о приоритетах ЕПФОО и о плане работы на 2017г., о предстоящем Конгрессе и поправках к Уставу выступил Генеральный секретарь Европейской федерации профсоюзов общественного обслуживания Ян Виллем Гаудриаан. Координатор Фонда Фридриха Эберта Л.Бадалян рассказала о сотрудничестве фонда с профсоюзами и о результатах масштабного социально-экономического исследования, проведенного среди молодежи.
При подведении итогов встречи было отмечено, что прошедшая окружная встреча явилась исключительной возможностью для обмена опытом и мнениями.
По окончании работы участники мероприятия посетили духовный центр страны – Эчмиадзинский кафедральный собор.