<Հայկական ատոմային էլեկտրակայան> ՓԲԸ-ի արհմիութենական կազմակերպության հերթական կոնֆերանսը
2016թ. նոյեմբերի 18-ին կայացավ <Հայկական ատոմային էլեկտրակայան> ՓԲԸ-ի արհմիութենական կազմակերպության հերթական հաշվետու-ընտրական կոնֆերանսը, որին մասնակցում էին արհմիության 1230 անդամներից ընտրված 118 պատվիրակ:
<Հայկական ատոմային էլեկտրակայան> ՓԲԸ-ի արհմիութենական կազմակերպության նախագահ Յուրիկ Դոլինյանն իր հաշվետվությունում ներկայացրեց անցած 5 տարիների կատարած աշխատանքները:
Աշխատողների սոցիալական վիճակի բարելավման նպատակով արհմիութենական կազմակերպության առաջարկով 2015 թվականին կնքած կոլեկտիվ պայմանագրում սահմանվել են լրավճարներ, ինչպես օրինակ երեխայի ծննդյան հետ կապված միանվագ դրամական օգնությունը, որը բարձրացել է 3-4 անգամ, կրկնապատկվել է աշխատողի մահվան և արտադրական պատահարների դեպքում փոխհատուցվող գումարների չափը, ավելացել են հոբելյանական տարելիցների համար նախատեսվող գումարային պարգևատրումները, կենսաթոշակի անցնող աշխատողների համար հատկացվել է միջին աշխատավարձի չափով կրկնակի աշխատավարձ, նախկինում աշխատողներին նախկին 400-ի փոխարեն հատկացվել է 530 առողջարանային ուղեգիր:
Կոնֆերանսում առաջարկ հնչեց վերականգնել 1995 թ. <ՀՀ քաղաքացիների պետական կենսաթոշակային ապահովության մասին > ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի դրույթը, որի համաձայն՝ <առանձնապես ծանր պայմաններում աշխատելու ժամանակահատվածն աշխատանքային ստաժում հաշվարկվում է մեկ և կես անգամ> դրույթը, որը 2003 թ. ընդուված <Պետական կենսաթոշակների մասին> ՀՀ օրենքով վերացվել էր:
Կոնֆերանսում ելույթ ունեցավ նաև <ՀԱԷԿ> ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Կոնֆերանսի աշխատանքերին մասնակցում էր ՀՀ <Էլեկտրաարհմիութուն> ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Կարինե Ալոյանը:
Կոնֆերանսը <ՀԱԷԿ> ՓԲԸ արհկոմի նախագահ Յուրիկ Դոլինյանի աշխատանքը գնահատեց բավարար և նրան վերընտրեց <Հայկական ատոմային էլեկտրակայան> ՓԲԸ-ի արհմիութենական կազմակերպության նախագահ:

Отчетно-выборная профсоюзная конференция на ЗАО «Армянская атомная электростанция»
18 ноября 2016г. на ЗАО «Армянская атомная электростанция» была проведена очередная отчетно-выборная профсоюзная конференция, в которой приняли участие 118 делегатов, избранных из 1 230 членов профсоюзов.
Председатель профсоюзной организации ЗАО «Армянская атомная электростанция» Ю.Долинян выступил с докладом об итогах работы за последние 5 лет.
В декабре 2015г., с целью улучшения социального положения работников, профсоюзами было предложено включить в коллективный договор ряд социальных вопросов. Так, размер единовременной материальной помощи в связи с рождением ребенка увеличился в 3-4 раза, размер материальной помощи в случае смерти работника увеличился вдвое, настолько же увеличился размер выплат в связи с несчастным случаем на производстве; увеличился размер денежного вознаграждения в связи с юбилейными датами; при выходе на пенсию выплачивается сумма в размере двух среднемесячных зарплат. Большое внимание уделяется вопросу организации лечения и отдыха работников. В 2016г. 530 работников атомной электростанции получили возможность поправить свое здоровье в санаториях.
Во время дискуссий было предложено восстановить положение ст.30 Закона РА «Об обеспечении государственными пенсиями граждан РА», принятого в 1995г., согласно которому, лицам, работающим в особо вредных условиях, предоставляются льготные условия выхода на пенсию, а именно, при исчислении стажа работы один год работы засчитывается как полтора. Эта статья не была включена в принятый в 2003г. Закон РА «О государственных пенсиях».
На Конференции выступил генеральный директор ЗАО «Армянская атомная электростанция» М. Варданян.
В работе конференции приняла участие председатель Отраслевого объединения «Электропрофсоюз» профсоюзных организаций РА К.Алоян.