Կայացավ Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի արտահերթ նիստը
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի նախագահությամբ 2016 թ. նոյեմբերի 14-ին տեղի ունեցավ Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի արտահերթ նիստը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր Աշխատանքի անվտանգության և աշխատավայրերում աշխատողների առողջության պահպանման   ռազմավարության նախագծի քննարկումը:
Օրակարգի հաստատումից հետո ՀՀ առողջապահության նախարարի խորհրդական Վարազդատ Դանիելյանը ներկայացրեց  Աշխատանքի անվտանգության և աշխատավայրերում աշխատողների առողջության պահպանման   ռազմավարության նախագիծը, որի նպատակն է աշխատողների առողջության պահպանման  առավել հետևողական և համակարգված քաղաքականության իրականացումը և հանրապետությունում աշխատանքի անվտանգության և աշխատավայրերում աշխատողների առողջության պահպանման համակարգի ներդրումը:
Վ.Դանիելյանը հավելեց  նաև, որ նախատեսվում է ստեղծել միջգերատեսչական խումբ, որը կմշակի ազգային ծրագիր, որի ընդունմամբ հնարավոր կլինի  համակարգելու աշխատանքի անվտանգության և աշխատավայրերում աշխատողների առողջության պահպանման ոլորտում տարվող  քաղաքականությունը առաջիկա երկու տարիների ընթացքում:
Հարցի ներկայացումից հետո հանձնաժողովի անդամների կողմից հնչեցին մի շարք դիտողություններ և առաջարկություններ: ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Խաչիկ Առաքելյանը առաջարկեց ռազմավարության մեջ անդրադառնալ աշխատանքի վայրում դժբախտ դեպքերից և մասնագիտական հիվանդություններից ապահովագրական համակարգի ներդրմանը, որին ի պատասխան՝ նախարարն  առաջարկեց հարցը քննարկել միջգերատեսչական խմբում և ապահովագրական համակարգի ներդրումը՝ որպես քայլ,  ներառել մշակվող ազգային ծրագրում:
Առաջարկություններով  հանդես եկան  նաև ՀՀ  պետհիմնարկների,  տեղական  ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական  սպասարկման, Հայաստանի մշակույթի, Հայաստանի արդյունաբերության  աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճհմ-ների  նախագահները:
Նիստի ավարտին նախարար Արտեմ Ասատրյանը առաջարկեց հնչած առաջարկությունների հիման վրա լրամշակել ռազմավարության նախագիծը և հանձնաժողովի կողմից լրամշակված տարբերակին տալ դրական եզրակացություն:

Заседание Республиканской трехсторонней комиссии
Под председательством министра труда и социальных вопросов РА А.Асатряна 14 ноября 2016г. состоялось внеочередное заседание Республиканской трехсторонней комиссии.
В повестке дня заседания было обсуждение проекта стратегии по охране труда и здоровья работников.
Советник министра здравоохранения РА В.Даниелян представил проект стратегии по охране труда и здоровья работников, который направлен на реализацию более последовательной и систематической  политики в этой области и на  внедрение в стране системы охраны труда и здоровья работников.
В. Даниелян сообщил, что планируется создать межведомственную группу для разработки национальной программы, после утверждения которой, будет возможно в течение последующих двух лет координировать политику в области охраны труда и здоровья работников.
Затем члены комиссии выступили с замечаниями и предложениями. Заместитель председателя КПА  Х. Аракелян предложил рассмотреть возможность включения  в стратегию вопрос внедрения системы  страхования от несчастных случаев на производстве и профессиональных болезней. А. Асатрян  предложил обсудить данный вопрос в межведомственных группах  и включить  его  в  разрабатываемую национальную программу.
С предложениями выступили также  председатели  республиканских  отраслевых союзов профессиональных организаций работников промышленности, работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания, работников культуры Республики Армения.
В заключение  председатель комиссии, министр труда и социальных  вопросов РА А.Асатрян  предложил  на основе  выдвинутых предложений внести дополнения в  разрабатываемый проект стратегии и дать положительную оценку той версии, которая будет представлена комиссией  по завершении ее работы.