Կայացավ Համաեվրոպական տարածաշրջանային խորհրդի 9-րդ ամառային դպրոցը
2016 թվականի սեպտեմբերի 26-28-ը Ֆրանկֆուրտ-Մայնում կայացավ Համաեվրոպական  տարածաշրջանային խորհրդի 9-րդ ամառային դպրոցը, որտեղ Եվրոպայի արհմիութենական առաջնորդների մասնակցությամբ տեղի  ունեցավ եվրոպական արհմիութենական շարժման մարտահրավերների և հետագա գործունեության ծրագրերի վերաբերյալ ավանդական քննարկում:
Ֆորումի բացմանը նախորդած ընդունելության ժամանակ մասնակիցներին ողջունեցին գերմանական արհմիութենական կենտրոնի գործադիր կոմիտեի նախագահ Ռայներ Հոֆմանը  և Եվրոպական աշխատանքի ակադեմիայի ներկայացուցիչները:
Միջոցառման առաջին օրը գերմանական արհմիությունները ներկայացրին <Արդար տեղաշարժ> նախագիծն ու ռասիզմին ուղղված՝ <Իմ  ընկերոջը հանգիստ թողեք>   արհմիութենական նախաձեռնությունը:
Երկրորդ նիստը նվիրված էր դեպի Եվրոպա արտագաղթին, դրա հնարավոր հետևանքներին, մարտահրավերներին, քաղաքականությանը և ինստիտուտներին:
Նիստերից մեկը նվիրված էր Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության /ԱՄԿ/ գործունեությանը: Աշխատողների խմբի նախագահ Լյուկ Կորտեբեկը պատմեց խմբի դիրքորոշման և ԱՄԿ-ի կոնֆերանսներում տեղի ունեցող գործընթացների մասին:
ԱՄԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Յապ Վինենին և Համաեվրոպական  տարածաշրջանային խորհրդի գլխավոր քարտուղար Լուկա Վիսինտինին ֆորումի մասնակիցներին ներկայացրին ԱՄԿ-ի և Համաեվրոպական տարածաշրջանային  խորհրդի  2017 թվականի առաջնահերթ խնդիրները:
Ավարտական նիստը նվիրված էր Եվրոպայում աշխատողների և արհմիությունների  իրավունքերի իրականացմանը, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդի բարիդրացիական  քաղաքականության վերանայման  գործընթացին:
Համաեվրոպական տարածաշրջանային խորհրդի 9-րդ ամառային դպրոցին մասնակցեց Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը:

9-ая Летняя Школа ВЕРС
26-28 сентября во Франкфурте-на-Майне состоялась 9-я летняя школа ВЕРС. Этот форум традиционно собирает профсоюзных лидеров по всей Европе для обсуждения вызовов европейского профсоюзного движения и планов по его дальнейшему развитию.
Встреча началась с приема по приглашению Федерального исполнительного комитета немецкого профцентра DGB в сотрудничестве с Европейской академией труда,  где с приветствием к участникам обратились Президент DGB Райнер Хоффманн и представители Европейской Академии труда.
В первый день встречи немецкие профсоюзы представили проект «Справедливое передвижение»,  а также профсоюзную инициативу против расизма, за интеграцию и уважение «Оставьте моего товарища в покое!».
Вторая сессия была посвящена миграции в Европе, ее вызовам, политикам и институтам. В рамках сессии выступили представители ОЭСР о миграционных процессах и перспективах, ЕПИ – о миграционных вызовах Европы и возможных последствиях.
Одна из сессий была посвящена процессам и аспектам работы МОТ.  Люк Кортебик,  Председатель Группы трудящихся, рассказал о позиции Группы и процессах, происходящих на Международной конференции труда и Административном совете. Сергеюс Гловацкас и Виктор Уго Рикко представили план работы МОТ-ACTRAV. Затем Яап Винен отметил роль и место региона в процессе выборов в Административный совет.
Приоритеты МКП и ЕКП на 2017 год были представлены Яапом Виненом, Заместителем Генерального секретаря МКП и Лукой Висентини, Генеральным секретарем ЕКП и ВЕРС соответственно.
Заключительная сессия встречи касалась продвижения и реализации прав трудящихся и профсоюзов в Европе, а также затрагивала процессы по реализации соглашений по ассоциации с ЕС и процесс пересмотра политики добрососедства ЕС.
В работе 9-ой Летней школы ВЕРС принял участие председатель Конфедерации профсоюзов Армении Э.А.Тумасян.