Արժանապատիվ աշխատանքի միջազգային օրվա կապակցությամբ
Արժանապատիվ աշխատանքը   նշանակում է ոչ  միայն բնակչության  զբաղվածություն, այլև աշխատանքային անվտանգ պայմանների ապահովում և աշխատողների արժանապատիվ  վարձատրություն, որոնք էլ  հանդիսանում են թե՛ Արհմիությունների  միջազգային  կոնֆեդերացիայի և թե՛ Հայաստանի արհմիությունների  կոնֆեդերացիայի գործունեության առանցքային հարցերը:
Արժանապատիվ աշխատանքի միջազգային  օրը  Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան այս  տարի   հանդես է  գալիս  հետևյալ պահանջով՝ արժանապատիվ աշխատանք, արժանապատիվ  վարձատրություն, գործատու-աշխատող  հարաբերություններում սոցիալական լիարժեք երկխոսություն, սոցիալական գործընկերության  կայուն զարգացում: ՀԱՄԿ-ը ոչ է ասում աղքատությանը, գործազրկությանը, արտագաղթին և սոցիալական  բևեռացմանը:
Հանրապետության  ֆինանսա-տնտեսական  ծանր  և անկայուն վիճակը  սահմանափակում է արժանապատիվ աշխատանքի դերն ու նշանակությունը: Այնուհանդերձ, Արհմիությունների կոնֆեդերացիան  լիահույս է, որ  իր պահանջները կներառվեն տնտեսության  վերականգնմանն ու աշխատողների աշխատանքային շահերի պաշտպանությանն   ուղղված  միջոցառումների հիմքում:
ՀԱՄԿ-ը կոչ է անում  անդամ  կազմակերպություններին՝ ճյուղային  հանրապետական միություններին, հետևողականորեն բարձրացնել արհմիութենական  կազմակերպությունների ակտիվ  գործունեությունը, միաժամանակ արհմիությունների  շարքերը համալրել երիտասարդներով,  ինչը կխթանի արհմիութենական  շարժման առաջընթացին և  հանրության  շրջանում նրա դերի բարձրացմանը:

в связи со Всемирным днем Достойного труда
Достойный труд означает не только обеспечение занятости населения, но и обеспечение безопасных условий труда и надлежащей заработной платы работников, и эти вопросы являются ключевыми для Международной конфедерации профсоюзов и Конфедерации профсоюзов Армении.
В этом году в день Достойного труда Конфедерация профсоюзов Армении выступает со следующими требованиями: достойный труд и справедливая заработная плата, соблюдение принципов социального диалога в отношениях между работодателями и работниками, устойчивое развитие социального партнерства как основы современных трудовых отношений. КПА выступает против безработицы, бедности, миграции и социальной поляризации.
Сегодня экономика нашей страны переживает  не лучший период. Тяжелое и нестабильное  финансово-экономическое положение республики ограничивает роль и значение  достойного труда.  Тем не менее, Конфедерация профсоюзов Армении надеется, что ее требования будут приняты за основу при осуществлении мер по восстановлению экономики и защите интересов работников.
Мы призываем свои членские организации последовательно  повышать  роль профсоюзных организаций, стимулировать вступление в профсоюзы молодых людей, что будет содействовать развитию профсоюзного движения и повышению доверия  трудящихся к профсоюзам, росту ее  авторитета и влияния в обществе.