Կայացել է Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը
Կայացել է Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը  Մայիսի 24-ին կայացել  է  Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը նախագահում էր ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը: ՀԱՄԿ-ի կողմից նիստին  մասնակցում էին հանձնաժողովի անդամներ Բորիս Խարատյանը, Անահիտ Ասատրյանը, Սրապիոն Առաքելյանը, Հասմիկ Ջհանգիրյանը,  Լաուրա Հակոբյանը և աշխատակազմի բաժնի պետեր  Կարինե Մադոյանը, Միքայել Փիլիպոսյանը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր երեք հարց՝
1. ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչության կողմից 2015 թվականին աշխատանքի ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասին տեղեկատվության ներկայացում: Տեսչության գործառույթների բարելավմանն ուղղված սոցիալական գործընկերների համատեղ աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությունը, ԱՄԿ տեխնիկական և փորձագիտական աջակցությամբ:
2. Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության /ԱՄԿ/ հետ համատեղ իրականացված «Նպաստավոր գործարար միջավայր կայուն ձեռնարկությունների համար» վերլուծության արդյունքների կոնֆերանսում քննարկման ընթացքում արված առաջարկությունների օգտագործումը հետագա բարեփոխումների ընթացքում:
3. «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ներկայացում և քննարկում:
ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչության աշխատանքի անվտանգության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի պետ Արայիկ Մկրտչյանը ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչության կողմից 2015 թվականին աշխատանքի ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասին զեկույցը:
Քննարկման արդյունքում որոշվել է հանձնարարել տեսչությանը  աշխատանքի անվտանգության և առողջության պահպանման նկատմամբ առավել արդյունավետ վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով մշակել առաջարկություններ և քննարկելուց  հետո ներկայացնել տեսչական բարեփոխումների խմբին:
Բարձրացվեց նաև Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության 155, 184,187 կոնվենցիաների վավերացման հարցը:  Որոշվեց ուսումնասիրել և քննարկել նշված կոնվենցիաների վավերացման  նպատակահարմարությունը:
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը  ներկայացրեց թե   ինչպես կարելի է հետագա բարեփոխումների ընթացքում օգտագործել Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ իրականացված «Նպաստավոր գործարար միջավայր կայուն ձեռնարկությունների համար» վերլուծության արդյունքները:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի «Օրենսդրության կարգավորման ազգային կենտրոն» ծրագրերի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Արմեն Եղիազարյանը ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որից հետո կողմերը ներկայացրեցին  իրենց դիրքորոշումները:
Ըստ նեկայացված նախագծի մինչև 180 ժամ արտաժամյա աշխատանքի առավելագույն  տևողության չափը և աշխատանքի չնորմավորված օրով  աշխատողների  համար ամենամյա լրացուցիչ արձակուրդի իրավունքը առաջարկվում է  ուժը կորցրած  համարել, իսկ  հատուկ ընդմիջումներ, ամենամյա  երկարացված և լրացուցիչ արձակուրդ  հատկացնելու, արտաժամյա  և գիշերային, ինչպես  նաև ծանր, վնասակար, առանձնապես  ծանր և առանձնապես  վնասակար աշխատանքերը  կատարելու համար աշխատողին  վճարվող հավելման  չափը և հատկացման  կարգն ու պայմանները առաջարկվում է թողնել  կողմերի համաձայնությանը:
Պետական աշխատողների համար թվարկված հավելումների կարգն ու չափը սահմանվում է ՀՀ  կառավարության  կողմից, դրանով  իսկ անհավասար  պայմաններ կստեղծվի  պետական  բնագավառում աշխատողի և ոչ պետական  աշխատողի միջև:
Հաշվի առնելով այն  հանգամանքը, որ  ներկայացված  նախագծով  վատթարացվում է աշխատողների իրավական  վիճակը և առաջարկվող փոփոխությունները հակասում  են ՀՀ Սահմանադրությանը,  Վերանայված Եվրոպական Սոցիալական Խարտիայի, ՀՀ Աշխատանքային  օրենսգրքի  դրույթներին, ուստի քննարկումների արդյունքում ՀԱՄԿ-ի ներկայացուցիչները դեմ արտահայտվեցին  նախագծով  ներկայացված փոփոխություններին:

Заседание Республиканской трехсторонней комиссии
24 мая состоялось очередное заседание Республиканской трехсторонней комиссии, которое проходило под председательством  министра труда и социальных вопросов  Республики Армения А. Асатряна. В работе заседания  принимали участие   представители  Конфедерации профсоюзов Армении, члены Республиканской  трехсторонней комиссии.
В повестку дня  были включены  три вопроса:
1. Представление информации о проделанной  в 2015г. работе  Государственной здравоохранительной  инспекции   аппарата  Министерства  здравоохранения РА.  Необходимость сотрудничества   социальных партнеров при  технической и  экспертной   поддержке МОТ в деле улучшения инспекционной деятельности.
2. Использование результатов и рекомендаций  Конференции  на тему  "Благоприятная бизнес-среда  для устойчивого развития предприятий",  проведенной  Республиканским союзом работодателей  РА совместно с Международной организацией труда (МОТ) в осуществлении дальнейших реформ.
3. Презентация  и обсуждение проекта закона   "О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс РА"
Руководитель отдела контроля за безопасностью труда Государственной здравоохранительной инспекции аппарата Министерства здравоохранения РА   А. Мкртчян представил доклад  о работе,   проделанной инспекцией в 2015 году.  Было принято решение  поручить инспекции   разработать рекомендации по   осуществлению  более эффективного  контроля  за охраной труда и здоровья работников  и, обсудив их, представить инспекционной группе по осуществлению реформ.
Участниками  заседания было  принято  решение обсудить вопрос целесообразности   ратификации Конвенций МОТ №155, 184, 187.
Председатель Республиканского союза работодателей Армении Г. Макарян  рассказал  о том, как в процессе осуществления дальнейших реформ использовать  результаты проведенного совместно с МОТ  анализа  благоприятной бизнес-среды  для развития предприятий.
Директор государственного  Бюро по реализации программ «Национальный центр по  урегулированию законодательства» при аппарате правительства РА " А. Егиазарян представил проект закона РА « О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Армения»,  после чего стороны представили свои мнения.
Согласно  представленным изменениям предлагается считать утратившими силу  максимально допустимое  количество часов сверхурочной работы, которое составляет 180 часов в год, и право на ежегодный  дополнительный отпуск для работников с  ненормированным рабочим днем.  А вопрос предоставления специальных перерывов,  ежегодных дополнительных  отпусков, установление размера надбавки  за сверхурочную  и ночную работу, а также за выполнение  тяжелой и вредной, особо тяжелой  и особо  вредной  работы и порядок их выплат представить на рассмотрение  сторон.  Размер вышеперечисленных надбавок для государственных служащих и порядок их выплат будет определяться  правительством  РА, тем самым будут созданы  неравные условия для работников в государственной и негосударственной сферах.
Учитывая тот факт, что представленный  проект закона только  усугубит  правовой статус работников  и то, что  предлагаемые изменения противоречат Конституции РА, положениям пересмотренной Европейской социальной хартии, положениям трудового законодательства РА   представители Конфедерации профсоюзов Армении проголосовали против принятия данных изменений и поправок в Трудовой кодекс РА.