Բրյուսելում կայացավ Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի նիստը
2016թ.  մարտի  21-ին  Բրյուսելում  կայացավ  Պանեվրոպական տարածքային  խորհրդի գործադիր  կոմիտեի  9-րդ  նիստը,  որին  մասնակցում էր  Եվրոպական  երկրների  արհմիությունների  շուրջ  100  ներկայացուցիչ: Նիստը  վարում էր  Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի նախագահ  Իրակլի  Պետրիաշվիլին:
Մասնակիցները  սահմանեցին  Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի  2016թ. հիմնական  առաջնահերթությունները`  միգրացիան  և  անդրազգային  կորպորացիաները:  Հատուկ  ուշադրության  արժանացավ Թուրքիայի   արհմիությունների  վրա կատարված  հարձակումներն ու այդ  երկրում  ժողովրդավարության կրճատումը:  Պանեվրոպական տարածքային  խորհրդի գլխավոր  քարտուղար  Լուկա  Վիսենտինին  նշեց  ամբողջ  Եվրոպայում  արհմիությունների  իրավունքների  խախտման դեպքերն ու  մարտահրավերները, մատնանշելով  հատկապես  Իսպանիան, Մեծ  Բրիտանիան,  Բելառուսը  և  այլ  երկրներ:  Արհմիությունների  Միջազգային  Կոնֆեդերացիայի  /ԱՄԿ/ գլխավոր  քարտուղարի  տեղակալ  Յաապ  Վինեն   նարկայացրեց  ԱՄԿ-ի 2016 թվականի  աշխատանքի  առաջնահերթությունները,  կոչ  անելով  Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի անդամ  կազմակերպություններին  աշխատել  վերոնշյալ  ծրագրի շրջանակներում:
Եվրախորհրդի  արտաքին  գործերի  ծառայության  ներկայացուցիչ  Ֆրեդերիկ  Շվանթը հանդես  եկավ  Եվրախորհրդի  բարի  դրացիական  հարաբերությունների և քաղաքականության  վերանայման  ընթացքի  վերաբերյալ  ելույթով:  Հանդիպման  մասնակիցները մատնանշեցին  գործող  քաղաքականության  հիմնական  թերությունները,  հատկապես`  առաջնահերթությունների  շարքում  սոցիալական  ասպեկտի  և  սոցիալական  երկխոսության  բացակայությունը:  Հատուկ  քննադատության  ենթարկվեց Քաղաքացիական  հասարակության  ֆորումում  ոչ կառավարական  և  նախագծային  կազմակերպությունների  գերակայության   փաստը, ինչպես  նաև  սոցիալական  գործընկերների  և  մի  շարք այլ  կազմակերպությունների  դերի  անտեսումը:
Նիստում քննարկվեց  գլոբալ  մատակարարման  շղթաների կառավարման    վերաբերող  առաջնահերթ  գործողությունները, որի վերաբերյալ զեկուցումով հանդես եկավ  ԱՄԿ-ի  խմբակցության  և  կոմունիկացիաների  տնօրեն  Թիմ  Նունան, միաժամանակ  ներկայացնելով  ԱՄԿ-ի  հաշվետվությունը: Արհմիությունների  Միջազգային  Կոնֆեդերացիայի  խորհրդական    Ժերուն  Բեռնարդն անդրադառնալով  Արհմիությունների  և  մարդու  իրավունքների  քաղաքականության    ոլորտին, իր ելույթում  նշեց ընթացիկ տարում  Աշխատանքի միջազգային  կոնֆերանսում վերոհիշյալ  հարցի շուրջ պատրաստվող  քննարկումների մասին: IndustriALL Եվրոպական  ստորաբաժանման  ներկայացուցիչ  Միշա  Տերժիկը  ներկայացրեց  արհմիութենական  կարգավորման  օրինակը  Airbus- ում  գների  ձևավորման  շղթաներում: Նիստի մասնակիցները  վերլուծության  և  հնարավոր գործողությունների  համար Գլոբալ   արհմիությունների  ֆեդերացիաների    և  նրանց  եվրոպական  կառույցների  հետ համագործակցելու  հեռանկարով որոշեցին  ձևավորել անդրազգային  կորպորացիաների  ցուցակ:
Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի գործադիր  կոմիտեն  ընդունեց  նախորդ  նիստի  արձանագրությունը, գործունեության,  այդ  թվում  կանանց  և   երիտասարդության  հանձնաժողովների  հաշվետվությունները,  ֆինանսական  հաշվետվությունն ու  2016թ.  աշխատանքային  պլանը:  Նիստում ընդունվեց  նաև Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի  վեհաժողովի  կանոնակարգը  որպես  Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի   Կանոնադրության  լրացում:
Նիստի  աշխատանքներին  մասնակցում էր Պանեվրոպական տարածքային խորհրդի գործադիր  կոմիտեի անդամ,  Հայաստանի  Արհմիությունների  Կոնֆեդերացիայի նախագահ  Էդուարդ  Թումասյանը:

Заседание Исполкома ВЕРС
21 марта 2016 года в Брюсселе прошло заседание 9-го Исполнительного комитета ВЕРС, в котором приняли участие около 100 представителей профсоюзов европейских стран. Заседание вел Президент ВЕРС, Ираклий Петриашвили.
Участники определили основные приоритеты ВЕРС на 2016 год. Ими стали миграция и транснациональные корпорации.Особое внимание было уделено атакам на профсоюзы Турции и общему сокращению демократического пространства в этой стране. Лука Висентини, Генеральный секретарь ВЕРС, также отметил вызовы нарушения прав профсоюзов во всей Европе, в частности упомянув Испанию, Великобританию, Беларусь и другие страны. Яап Винен, Заместитель Генерального секретаря МКП, представил приоритеты работы МКП на 2016 год, призвав все членские организации ВЕРС к работе в этих рамках.
Представитель Службы по внешним делам ЕС, Фредерик Швандт, выступил с докладом о процессе пересмотра Политики добрососедства ЕС. Участники встречи указали на ключевые недостатки действующей политики, в частности, на отсутствие социального аспекта и социального диалога среди приоритетов. Особой критике подвергся факт доминирования НПО и проектных организаций в Форуме гражданского общества и игнорирование роли социальных партнеров и других организаций, основанных на членстве.
В рамках обсуждения приоритетных действий по глобальным цепочкам поставок выступили директор по кампаниям и коммуникациям МКП, Тим Нунан с презентацией о отчете МКП "Скандал", советник МКП по политике в области прав профсоюзов и человека, Жерун Бернарт, рассказавший о подготовке к дискуссии по этому вопросу на Международной конференции труда в этом году, а также Миша Тержик из европейского подразделения IndustriALL c примером профсоюзной координации по цепочкам формирования стоимости в Airbus. Участники решили сформировать список ТНК для анализа и потенциальных действий в сотрудничестве с Глобальными профсоюзными федерациями и их европейскими структурами.
Исполнительный комитет ВЕРС принял протокол предыдущего заседания, отчет о деятельности, включая отчеты Женского и Молодежного комитетов и финансовый отчет, а также план работы на 2016 год. Также в качестве дополнения Устава ВЕРС был принят Регламент Генеральной ассамблеи ВЕРС.
В работе заседания принял участие член Исполкома ВЕРС, председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян.