Արհմիութենական. Պետությունը պետք է ավելի արդյունավետ ստուգի աշխատանքի անվտանգությունը
Հայաստանում պետությունը պետք է ավելի արդյունավետ ստուգի աշխատանքի անվտանգությունը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի փոխնախագահ Բորիս Խառատյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանն Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության N 81 Կոնվենցիայի կողմ է (Առեւտրում եւ արդյունաբերության մեջ աշխատանքի տեսչության մասին Կոնվենցիա): Դրանում նշվում է, թե ինչպիսին պետք է լինի աշխատանքի պաշպանության հարցով պետական տեսչությունը, ինչ կարելի է եւ պետք է ստուգել:
Նրա խոսքով, այն տեսքով, ինչ տեսքով ստուգող մարմինները հիմա գոյություն ունեն, աշխատանքի անվտանգության պայմաններին ուշադրություն չեն դարձնում:
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի հուլիսին Աշխատանքի պետական տեսչությունը միավորվեց Հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային պետական տեսչությանը՝ դառնալով Աշխատանքի պետական տեսչություն: «Աշխատավայրի անվտանգության եւ աշխատանքի պայմանների ստուգման մեխանիզմները բարդացան»,- հավելեց Խառատյանը:
Ինչ վերաբերում է Արհմիությունների կոնֆեդերացիային, ապա այն կարող է դիմել միայն այն ձեռնարկություններ, որտեղ անդամներ ունի, եւ նրա եզրակացություններն ընդամենը խորհրդատվական բնույթ ունեն: «Իսկ քանի որ մասնագիտական տեսչությունը միավորեցին մեկ այլ կառույցի, ավելի դժվարացավ նաեւ դիմելը»,- ամփոփեց նա:

Профсоюзник: Государство в Армении должно эффективнее проверять безопасность труда
Государство должно эффективнее проверять безопасность труда. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am вице-председатель Конфедерации профсоюзов Армении Борис Харатян.
Он напомнил, что Армения является стороной Конвенции N 81 Международной организации труда (Конвенция об инспекции труда в промышленности и торговле). Там указывается, какой должна быть госинспекция по охране труда, что она может и должна проверять.
В том виде, в котором проверяющие органы существуют сейчас, безопасности условий труда они внимания не уделяют, добавил он.
Напомним, в июле 2013 г Государственная инспекция труда была объединена с Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекцией в новую Государственную инспекцию труда. «Полномочия по проверке безопасности рабочего места и условий труда, важные для нас,  оказались затушёваны, а их механизм осложнился», - добавил Харатян.
Что касается Конфедерации профсоюзов, то она может обращаться лишь на те предприятия, где имеет членов, и её заключения носят лишь рекомендательный характер. «А поскольку профильную инспекцию слили с другой, то труднее стало и обращаться», - подытожил он.