ԱՊՀ մասնակից պետությունների բնակչության աշխատանքի, միգրացիայի և սոցիալական ապահովության հարցերով խորհրդատվական խորհրդի հերթական 28-րդ նիստը
Նոյեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ ԱՊՀ մասնակից պետությունների բնակչության աշխատանքի, միգրացիայի եւ սոցիալական ապահովության հարցերով խորհրդատվական խորհրդի հերթական 28-րդ նիստը։
Արհմիությունների համընդհանուր համադաշնությունը /ВКП/ ներկայացնում էր Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը:
Նիստին մասնակցում էին Ղրղզստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական զարգացման նախարարը, Ռուսաստանի Դաշնության Աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարի տեղակալը, Բելառուսի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարի տեղակալը, Ղազախստանի առողջապահության և սոցիալական զարգացման նախարարի տեղակալը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը  և ԱՊՀ այլ երկրների պաշտոնյաներ, հյուրեր:
Նիստի ընթացքում ամփոփվեց խորհրդատվական խորհրդի նախորդ՝ 27-րդ նիստի որոշումների կատարման , սոցիալական ոլորտում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության, այդ երկրներում սոցիալ-աշխատանքային իրավիճակի և ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքները, ներկայացվեցին նաև 2016-2020 թվականների աշխատանքի կարգավորման ոլորտում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության նպատակով իրականացվող հիմնական և ընթացիկ այլ միջոցառումների նախագծեր:

Заседание XXVIII Консультативного Совета по труду, миграции и социальной защите населения государств-участников СНГ.
27 ноября в Ереване прошло заседание XXVIII Консультативного Совета по труду, миграции и социальной защите населения государств-участников СНГ.
Всеобщую Конфедерацию Профсоюзов (ВКП)  на этом заседании представлял председатель Конфедерации профсоюзов  Армении  Эдуард Тумасян.
Повестку дня представил  министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян.  В повестку были включены свыше десятка вопросов, касающихся в основном трудовых отношений,  проблем урегулирования миграционных потоков и реализации прав по социальной защите  граждан, рассмотрение проектов документов, касающихся единых подходов к расследованию повреждений здоровья работников при исполнении трудовых (профессиональных) обязанностей и к формированию статистической отчетности в сфере условий и охраны труда в государствах-участниках СНГ.
На заседании были подведены итоги деятельности Консультативного Совета по выполнению решений XXVII заседания.  Докладчики говорили об итогах с сотрудничества государств - участников СНГ в социально-трудовой сфере и принимаемых мерах в этой области, о ходе работы по определению статистического измерения миграционных процессов на пространстве СНГ и о ряде других важных вопросах. Участники заседания обменялись мнениями о проекте Плана основных мероприятий по реализации концептуальных основ сотрудничества государств-участников СНГ в области нормирования труда на 2016-2020г.г.