ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՔՆՆԱՐԿԵՑԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՄԻԳՐԱՑԻԱՅԻ ԵՎ ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
Նոյեմբերի 24-25-ը Հանրային ծառայությունների ինտերնացիոնալը (Public Service International) Հայաստանում անցկացրեց կլոր սեղան` «Աշխատանքային միգրացիա և արհմիությունների իրավունքները» թեմայով, Եվրոպայի հանրային ծառայությունների արհմիությունների ֆեդերացիայի (European Public Service Unions) և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության աջակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին շուրջ 25 ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայի, Շվեդիայի, Բելգիայի, ՌԴ-ի, Բուլղարիայի, Մոլդովայի, Լիտվայի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Ուզբեկստանի, Հայաստանի հանրային ծառայությունների արհմիություններից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, Հանրային ծառայությունների ինտերնացիոնալի գլխավոր քարտուղար Ռոզա Պավանելլին, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության Մոսկվայի գրասենյակի ներկայացուցիչ Սերգեյուս Գլովացկասը:
Հայաստանի արհմիությունները ներկայացնում էին Հայաստանի առողջապահության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Գայանե Արմաղանովան, Հայաստանի պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի և հասարակական սպասարկման աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Անահիտ Ասատրյանը, Հայաստանի կոմունալ-բնակարանային տնտեսության և ծառայությունների ոլորտի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Սեդա Հարությունյանը, Հայաստանի մշակույթի և ԶԼՄ-ների աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Ժանետա Թորոսյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Վանիկ Բաբաջանյանը:
ՀԱՄԿ-ի նախագահը ողջունեց ինտերնացիոնալի գլխավոր քարտուղարի առաջին այցը տարածաշրջան` Հայաստան, և առաջարկեց երկօրյա այցի ընթացքում հնարավորինս ծանոթանալ Հայաստանի որոշ տեսարժան վայրերին:
Ինտերնացիոնալի գլխավոր քարտուղար Ռ.Պավանելլին, ողջունելով մասնակիցներին, ներկայացրեց հանրային ծառայությունների, ինչպես նաև այդ ծառայություններում միգրանտների համար այսօր առկա խնդիրները։ Ըստ նրա` հանրային ծառայությունների մասնավորեցման և աութսորսինգի հետևանքով աշխատողները այսօր տարբեր պրոբլեմների առաջ են կանգնած։ Հաշվի առնելով, որ հենց հանրային ծառայություններն են պատասխանատու ծայրահեղ վիճակներում, կոնֆլիտկներում հասարակությանը առաջին օգնություն ցուցաբերելու գործում (որպես օրինակ մեջբերելով Փարիզի և Բեյրութի դեպքերը), բանախոսը առաջարկեց ուշադրություն դարձնել հատկապես հանրային ծառայողների աշխատանքի որակին, սթրեսի մակարդակը վերացնելուն, աշխատանքային միգրացիայի խնդիրները լուծելուն:
ԱՄԿ Մոսկվայի գրասենյակի ներկայացուցիչ Ս.Գլովացկասը ևս ներկայացրեց միգրացիոն խնդիրները և դրանցում Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության դերը: Եվրոպան այսօր հեղեղված է փախստականներով, Եվրոպայի երկրները սահմաններ են փակում փախստականների առաջ, իսկ կատարվածը, ըստ մասնակիցների, անթույլատրելի է: Այս առնչությամբ քննարկվեցին արհմիությունների անելիքները: Յուրաքանչյուր մասնակից ներկայացրեց իր երկրում միգրացիայի հետ կապված իրավիճակը:
Հայաստանի առողջապահության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Գ.Արմաղանովան անդրադարձավ մեր հանրապետությունում` մասնավորապես առողջապահության ոլորտում առկա միգրացիոն հոսքին:
Հայաստանի պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի և հասարակական սպասարկման աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Ա.Ասատրյանը, անդրադառնալով միգրացիայի խնդիրներին, ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց նաև վերջին տարիներին Հայաստանում ապաստան գտած սիրիահայ միգրանտների մեծ թվաքանակի վրա: Ըստ նրա` 2011-ից ի վեր Հայաստան են ներգաղթել մոտ 16000 սիրիահայեր, որոնց ցուցաբերվող աջակցությունը չի սահմանափակվում միայն ՀՀ կառավարության նախաձեռնություններով: Ա.Ասատրյանը նկատեց, որ Հայաստանը ընդունում է նաև միգրանտներ այլ երկրներից և համոզմունք հայտնեց, որ Եվրոպան կհաղթահարի այսօրվա դժվարությունները:
Ամփոփելով քննարկումը` Ռոզա Պավանելլին ասաց, Եվրոպան պետք է օրինակ վերցնի Հայաստանից՝ եթե երեք միլիոն բնակչություն ունեցող Հայաստանի պես փոքր երկիրը կարող է ընդունել 16000 փախստական, միթե ուժեղ և մեծ Եվրոպան չի կարող նույնը անել, օրինակ 1 միլիոն մարդ տեղավորել։
Քննարկումներից հետո մշակվեց առաջիկա տարիների աշխատանքների ծրագիր: Հնչեցին տարբեր առաջարկություններ: Հայաստանի մշակույթի և ԶԼՄ-ների աշխատողների հանրապետական արհմիության նախագահ Ժ.Թորոսյանն իր ելույթում նշեց, որ միայն միասնականությամբ ու համախմբվածությամբ հնարավոր կլինի լուծել արհմիությունների առջև ծառացած խնդիրները:
Ա.Ասատրյանը նշեց, որ մեր հանրապետությունում` պետական և տեղական ինքնակառավարման ոլորտում հաճախ խախտվում են արհմիությունների իրավունքները այդ կառույցների ղեկավարների կողմից և առաջարկեց սոցիալական երկխոսությունը զարգացնելու ուղղությամբ տեղեկատվական աշխատանքներ տանել, հատկապես պետական և տեղական կառավարման մարմինների ղեկավարների շրջանում:
Մասնակիցները շնորհակալություն հայտնեցին միջոցառման կազմակերպիչներին և տարածաշրջանում հաճախակի հանդիպումներ ունենալու հույս հայտնեցին:

Круглый стол в Ереване: трудовая миграция и права профсоюзов
Интернационал общественного обслуживания (PSI) при поддержке Европейской федерации  профсоюзных организаций общественных служб (EPSU)  и Международной организации труда  24-25 ноября провели в г.Ереване  круглый стол  по теме «Трудовая миграция и права профсоюзов».
В работе круглого стола приняли участие 25 представителей  Франции, Швеции, Бельгии, Российской Федерации, Болгарии, Молдавии, Литвы, Украины, Грузии, Узбекистана.
Профсоюзы Армении представляли председатель Республиканского союза профессиональных организаций работников здравоохранения РА Г.Армаганова, председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций коммунально-жилищного хозяйства и сферы услуг РА С.Арутюнян, председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников культуры и средств массовой информации РА Ж.Торосян, председатель  Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания РА А.Асатрян и  председатель профсоюзной организации министерства труда и социальных вопросов Республики Армения  В.Бабаджанян.
Работу  круглого стола открыли председатель КПА Эдуард Тумасян, Генеральный секретарь РSI Роза Паванелли и главный специалист по деятельности трудящихся Бюро МОТ в Москве Сергеюс Гловацкас.
Генеральный секретарь РSI Р.Паванелли представила основные проблемы, стоящие перед организацией,  а также перед мигрантами, работающими в отраслях, объединяемых  РSI.  Она отметила, что процессы трудовой миграции представляют собой серьезную проблему с точки зрения управления, обеспечения безопасности, связей с процессами развития и международного сотрудничества.
Главный специалист по деятельности трудящихся Бюро МОТ в Москве Сергеюс Гловацкас в своем  выступлении рассказал о роли  МОТ в вопросах управления миграционными потоками. Большинство мигрантов занимают на рынке труда ниши, которые не заполняются местными работниками. Важно отметить, что трудовая миграция и денежные переводы мигрантов на родину становятся способом выживания для их семей и обеспечивают их финансовую независимость.
Была затронута также тема  беспрецедентного наплыва беженцев в Европу, обсуждались  проблемы, которые  встали перед властями европейских стран.
Участники круглого стола  рассматривали  ситуацию с трудовой миграцией в регионе, уделяя особое внимание существующим мерам регуляции и мерам по повышению доступа к  достойному труду и защите трудящихся-мигрантов как в странах происхождения, так и в странах  назначения.
Председатель Республиканского союза профессиональных организаций работников здравоохранения РА Г.Армаганова в своем выступлении коснулась проблемы миграции в своей отрасли, главным образом  проблем, провоцирующих миграцию.
Говоря о секторе здравоохранения, участники круглого стола отметили необходимость решения первоначальных проблем, заставляющих людей мигрировать в поисках работы, рассматривались условия труда данного сектора и различные «выталкивающие» факторы, такие как осуществление права на объединение, коллективные переговоры и самоорганизация трудящихся-мигрантов.
Председатель Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания РА А.Асатрян  рассказала  о сирийских армянах- беженцах, нашедших приют в Армении. По некоторым данным начиная с 2011г. в Армению прибыло более 16 000 сирийских армян, которым оказывается  всестороннее  содействие.
Подводя итоги круглого стола, участники отметили,  что  главная идея заключается в том, что миграцию не следует воспринимать только как вопрос пограничного контроля, ведь она является важной экономической проблемой, проблемой прав человека и трудового права. Миграция оказывает огромное влияние на экономику как стран приема, так и направляющих стран. Эффективное управление трудовой миграцией может дать позитивные результаты всем вовлеченным в процесс сторонам, включая страны, направляющие мигрантов, и государства приема, а также самим трудящимся мигрантам и членам  их семей. Правительства, работодатели и организации работников играют ключевую роль в деле регулирования миграции и в защите работников от ненужных рисков.
Поскольку именно к работникам социальной сферы и здравоохранения, а также к представителям муниципальных властей и организаций гражданского общества, в первую очередь обращаются беженцы по вопросам обеспечения их жильем, оказания медицинской помощи и социальных услуг, профсоюзам  этих отраслей следует иметь четкий план действий, с тем,  чтобы в минимальные сроки оказать людям необходимое содействие.