Արհմիությունների Միջազգային Կոնֆեդերացիայի, Պան-Եվրոպական Տարածաշրջանային Խորհրդի աջակցությամբ ՀԱՄԿ-ի ուսումնահետազոտական կենտրոնը սեպտեմբերի 25-26 Ծաղկաձորի «Ծաղկահովիտ» հյուրանոցում կազմակերպել էր սեմինար՝ «Իրավական ասպեկտները սկզբնական արհմիութենական կազմակերպություններում» թեմայով:
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էին ճյուղային հանրապետական միությունների արհկոմների նախագահներ, ՀԱՄԿ-ի բաժնի վարիչներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը: Նա հանգամանալից ներկայացրեց արհմիությունների առջև ծառացած հիմնահարցերը, կարևորեց սոցիալական գործընկերության ուղղությամբ ձեռքբերումները, համագործակցված աշխատանքի անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ներկայացրեց վերջին շրջանում Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայում իրականացված բարեփոխումները:
Զեկուցումով հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի իրավաբանական բաժնի վարիչ Միքայել Փիլիփոսյանը: Նա ներկայացրեց ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքում կատարված վերջին փոփոխությունները, կարևորեց գործատու–արհմիություն սոցիալական երկխոսությունը և աշխատանքային օրենսգրքի պահանջների ապահովման անհրաժեշտությունը գործատու-արհմիություն հարաբերություններում: Պատասխանեց սեմինարի մասնակիցներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի:
Ելույթ ունեցավ ՀԱՄԿ-ի սոցիալ-տնտեսական և աշխատանքի պաշտպանության բաժնի վարիչ Կարինե Մադոյանը: Ներկայացրեց աշխատանքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման խնդիրները աշխատատեղերում: Մասնակիցների հետ անցկացրեց գործնական խաղ:
Սեմինարի աշխատանքները ամփոփեց ՀԱՄԿ-ի ՈՒՀԿ ղեկավար Գառնիկ Վաղարշակյանը: Նա կարևորեց նման սեմինարների անցկացման անհրաժեշտությունը և արհմիութենական շինարարության գործում սկզբնական արհմիութենական կազմակերպությունների դերը և նշանակությունը:

В центре внимания - правовые аспекты деятельности профсоюзных организаций отраслевых республиканских союзов КПА
Учебно-исследовательский центр Конфедерации профсоюзов Армении при поддержке Всеевропейского регионального совета  Международной Конфедерации Профсоюзов (МКП-ВЕРС)  25-26 сентября провел в г.Цахкадзоре  семинар  на тему «Правовые аспекты работы профсоюзов в первичных организациях».
В работе семинара приняли участие председатели профсоюзных организаций, представлявшие  отраслевые  республиканские союзы.
На открытии семинара выступил председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян, представив  стоящие перед профсоюзами задачи, рассказал о достижениях в области социального партнерства и о последних преобразованиях в КПА.
Заведующий юридическим отделом аппарата КПА М.Пилипосян ознакомил участников семинара с недавними изменениями, внесенными в Трудовой Кодекс Республики Армения, обратив особое внимание на необходимость соблюдения всех требований Трудового Кодекса в отношениях  работодатель – профсоюзы. Он также ответил на многочисленные вопросы участников семинара.
Заведующая отделом социально-экономических вопросов и охраны труда аппарата КПА К.Мадоян рассказала  о проблемах в сфере  охраны труда и обеспечения безопасности на рабочих местах. Были также проведены ролевые игры.
Руководитель Учебно-исследовательского центра КПА Г.Вагаршакян подвел итоги работы семинара, подчеркнув их важность и актуальность.