Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան արձագանքելով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով, ինչպես նաև խաղաղ բնակչության ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սկսած ակտիվ հրետանակոծության փաստին, իր մտահոգությունն է հայտնում ռազմական գործողությունների անկանխատեսելի հետևանքների կապակցությամբ և զորակցությունը՝ Արցախի հերոս ժողովրդին:
ՀԱՄԿ-ը դատապարտում է ադրբեջանական իշխանությունների՝ ռազմական գործողություններ սկսելու ագրեսիվ և հանցավոր որոշումը, որն արդեն իսկ Արցախի խաղաղ բնակչության և զինվորականների շրջանում հանգեցրել է զոհերի ու վիրավորների: Ադրբեջանի վարքագիծը հստակ ցույց է տալիս, որ այդ երկիրը պատրաստ չէ խաղաղության:
Այսօր աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը դատապարտում է Ադրբեջանի ագրեսիան և Արցախի Հանրապետություն ներխուժելու փորձը: Իրավիճակը պահանջում է հակառակորդի ռազմական գործողությունների կասեցում, վերահաստատել հայերի` իրենց հողերում խաղաղ ապրելու իրավունքը:
Մենք լիահույս ենք, որ ՄԱԿ-ը, ՄԻԵԴ-ը և միջազգային այլ կառույցներ միջոցներ կձեռնարկեն կանխելու Ադրբեջանի կողմից վերսկսած լայնածավալ պատերազմական գործողությունները և տարածաշրջանում հաստատել խաղաղություն:

Конфедерация профсоюзов Армении выражает озабоченность и встревоженность  в связи с агрессией Азербайджана и началом 27 сентября боевых действий на  всей линии соприкосновения с Арцахом. Последствия таких широкомасштабных боевых действий, обстрел мирных  городов и сел могут иметь   непредсказуемые последствия.
Конфедерация профсоюзов Армении осуждает  агрессивные,  преступные действия   властей Азербайджана, которые привели к жертвам среди мирного населения, многочисленным разрушениям  и выражает поддержку  героическому  народу  Арцаха.  Поведение Азербайджана ясно показывает, что власти страны не готовы к миру.
Сегодня  многие страны мира осуждают агрессию Азербайджана и его попытку вторжения в Республику Арцах.  Сложившаяся тревожная обстановка  требует незамедлительного прекращения  боевых действий, признания  права армян жить мирно на своей земле.
Мы надеемся, что Организация Объединенных Наций, Европейский суд по правам человека и другие международные организации примут меры против  продолжения  широкомасштабных  наступательных действий со стороны Азербайджана и  для установления мира в регионе.