ՀԱՄԿ-ի Ուսումնահետազոտական կենտրոնը Արհմիությունների Միջազգային Կոնֆեդերացիայի աջակցությամբ մայիսի 29-30 Ծաղկաձորում կազմակերպել էր սեմինար՝ «Երիտասարդության խթանումը արհմիություններում» թեմայով:
Սեմինարում բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը: Նա իր ելույթում ներկայացրեց Հայաստանի Արհմիությունների Կոնֆեդերացիայի կառուցվածքը, վերջին շրջանում նրանում իրականացված բարեփոխումները և կարևորեց երիտասարդության դերը արհմիութենական շարժման գործում: Առանձնակի շեշտադրեց նման սեմինարների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Սեմինարը վարում էր Արհմիությունների Միջազգային Կոնֆեդերացիայի պատասխանատու աշխատակից Աննա Սալնիկովան: Նա հանգամանալից ներկայացրեց ԱՄԿ-ի կառուցվածքը, նպատակները և խնդիրները: Կազմակերպեց գործնական խաղեր՝ վեր հանելով երիտասարդության խնդիրները և կարևորեց նրանց ներգրավումը արհմիություններում:
ՀԱՄԿ-ի իրավաբանական բաժնի վարիչ Մ.Փիլիպոսյանն  իր զեկույցում ներկայացրեց երիտասարդությանը մտահոգող ՀՀ Աշխատանքային օերնսդրության որոշ դրույթներ և կոլեկտիվ պայմանագրերի կնքման կարևորությունը:
Սեմինարում ներգրավված էին ճյուղային հանրապետական միությունների սկզբնական կազմակերպությունների արհկոմների նախագահներ և արհմիութենական ակտիվիստներ, որոնք ակտիվ մասնակցություն ունեցան սեմինարի աշխատանքներին:
ՈւՀԿ-ի ղեկավար Գառնիկ Վաղարշակյանը ամփոփելով սեմինարի աշխատանքները նշեց, որ արհմիությունների հաջողությունը մեծապես պայմանավորված է սկզբնական արհմիութենական կազմակերպությունների ակտիվ աշխատանքով և նրանցում երիտասարդության ներգրավմամբ:

29-30 мая 2015г. Учебно-исследовательский центр Конфедерации профсоюзов Армении при поддержке Международной Конфедерации Профсоюзов провел в г.Цахкадзоре семинар по теме «Стимулирование вовлеченности молодежи в профсоюзы».
На открытии семинара с  приветственным словом  выступил председатель КПА Э.Тумасян. Он рассказал собравшимся о деятельности КПА, о произведенных в ней  преобразованиях, подчеркнул важное значение вовлечения молодежи в профсоюзы и важную роль подобных семинаров.
Семинар проводила  представитель МКП Анна Сальникова. Ею была представлена структура МКП,  ее цели и проблемы. Были проведены ролевые игры, которые выявили проблемы молодежи и обосновали необходимость вовлечения их в профсоюзы.
С докладом выступил руководитель юридического отдела КПА М.Пилипосян,  представивший  те статьи Трудового Кодекса РА,  которые вызывают  некоторую озабоченность  у  молодежи  и   рассказал о необходимости заключения коллективных договоров.
Руководитель Учебно-исследовательского центра КПА Гарник Вагаршакян подвел итоги работы семинара,  заявив, что  уровень вовлеченности молодежи в профсоюзы  является важным показателем деятельности  профсоюзной организации.