Տեղի ունեցավ Աշխատանքի միջազգային համաժողովի 108-րդ նստաշրջանը
2019թ. հունիսի 12-14-ը Ժնևում տեղի ունեցավ Աշխատանքի միջազգային համաժողովի 108-րդ նստաշրջանը, որը նվիրված էր ԱՄԿ-ի 100-ամյակին:
Համաժողովը պատմական իրադարձություն է, այն կոչված է ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել աշխատանքի բնագավառում տեղի ունեցող փոփոխություններին և այդ զարգացումներում ԱՄԿ-ի դերի բարձրացմանը:
Նստաշրջանին մասնակցում էին 187 անդամ երկրներից կառավարական պատվիրակությունների, գործատուների և աշխատողների շուրջ 6000 ներկայացուցիչներ: Նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող երկրների ղեկավարներն իրենց ելույթներում ընդգծեցին արագ փոփոխվող աշխատանքի շուկայի խնդիրների լուծման կարևորությունը և հաստատեցին սոցիալական արդարության սկզբունքների հաստատման հարցում ԱՄԿ-ին աջակցելու իրենց պատրաստակամությունը:
Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էր նաև Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը, որի կազմում էին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավար Զարուհի Բաթոյանն իր ելույթում կարևորեց Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հոբելյանը, նաև ընթացիկ տարվա մայիսի 14-ին ԱՄԿ-ի հետ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության միջև ստորագրված «Արժանապատիվ աշխատանք» ազգային ծրագիրն ու մեկնարկային փուլում գտնվող «Աշխատիր, Հայաստան» ծրագիրը։
Համաժողովի աշխատանքների շրջանակում ԱՄԿ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հայնց Քոլլերը և ԱՄԿ Արժանապատիվ աշխատանքի հարցերով աջակցության խմբի և Արևելյան Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրները համակարգող գրասենյակի տնօրեն Օլգա Կուլաևան հանդիպում ունեցան հայկական պատվիրակության հետ:

Юбилейная 108-ая Международная Конференция Труда
Юбилейная 108-ая Международная конференция труда,  приуроченная к столетию МОТ,  открылась  10 июня в Женеве и собрала широкий круг мировых лидеров. В центре внимания Конференции, которая продлится 2 недели, - будущее сферы труда, а также проблемы  насилия и притеснения на рабочих местах.
В работе Конференции принимают участие почти 6000 делегатов, представляющих 187 членских организаций МОТ. Представители правительств, работников и работодателей будут обсуждать пути построения будущего сферы труда, основанного на социальной справедливости и достойном труде.
В первые два дня юбилейной сессии перед делегатами выступило более двух десятков глав государств и правительств. Примерно столько же выступлений высоких гостей ожидается на последующих пленарных заседаниях.
В Женеву для участия в работе Конференции прибыла делегация Армении в составе министра труда и социальных вопросов РА З.Батоян, руководителя управления по вопросам  труда и занятости министерства труда и социальных вопросов РА Ж.Саркисяна,  председателя Конфедерации профсоюзов Армении Э.Тумасяна и председателя Республиканского союза работодателей Г.Макаряна.
Глава армянской делегации З.Батоян  в своем  выступлении  рассказала о  Национальной программе «Достойный труд», подписанной 14 мая 2019г. между  Международной организацией труда (МОТ) и Министерством труда и социальных вопросов РА, Конфедерацией профсоюзов Армении и Республиканским союзом работодателей,  определившей  приоритеты сотрудничества между МОТ и Арменией на предстоящие четыре года, а также  о   программе «Работай, Армения», которая недавно стала действовать в стране.
В рамках работы  Конференции состоялась встреча   директора  Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии  Ольги Кулаевой, директора Регионального бюро МОТ  по странам Европы и Центральной Азии   Хайнца Колера с  членами армянской делегации.