Արհմիությունների և ԶԼՄ-ների գործընկերային հարաբերությունները նոր թափ են ստանում
Մայիսի 16-17-ին  Աշխատանքի միջազգային  կազմակերպության  աջակցությամբ ՀԱՄԿ-ի Ուսումնական  կենտրոնը  Ծաղկաձորում կազմակերպեց <Արհմիությունների և լրատվամիջոցների համագործակցությունը> թեմայով  սեմինար, որի  նպատակն էր արհմիություն-ԶԼՄ-ներ գործընկերային  հարաբերությունների ամրապնդումն ու ԶԼՄ-ների  միջոցով արհմիությունների գործունեության  և  կատարած աշխատանքների հանրայնացումը:
Միջոցառմանը  մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, ՀԱՄԿ-ի  նախագահի  տեղակալ Բորիս Խարատյանը, ՀԱՄԿ-ի  կազմակերպաուսումնական կենտրոնի ղեկավար Գառնիկ Վաղարշակյանը, ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Միջոցառման հիմնական  բանախոսն էր < CONTACT>  Մոլդովայի ՊՈԱԿ-ների  իրազեկման և Աջակցության Ազգային Կենտրոնի  ծրագրերի համակարգող, մարզիչ և գնահատող, Աշխատանքի  միջազգային  կազմակերպության/ԱՄԿ/ փորձագետ Վասիլե Չոարիկը:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում ՀԱՄԿ-ի  նախագահ Է.  Թումասյանը կարևորեց ԱՄԿ-ի 100-ամյակի շրջանակներում անցկացվող սեմինարի նշանակությունը Հայաստանի արհմիությունների  գործունեության  լայնամասշտաբ  լուսաբանման գործում: Նա անդրադարձավ  օրեր առաջ ԱՄԿ-ի, ՀՀ կառավարության, Հայաստանի արհմիությունների  կոնֆեդերացիայի և  Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության կողմից համատեղ ստորագրած <Արժանապատիվ աշխատանք> Ազգային  ծրագրին: Է.Թումասյանը  նշեց, որ Ազգային  ծրագրում  ներառված են ՀԱՄԿ-ի  կողմից նվազագույն  աշխատավարձի և աշխատանքի  պետական  տեսչության  վերաբերյալ բազմիցս  բարձրաձայնած առաջարկությունները:
Վասիլե Չոարիկը ներկայացրեց Մոլդովայի Հանրապետության արհմիություններում տեղեկատվական աշխատանքի փորձը, արհմիությունների ուժեղ  և  թույլ  կողմերի վերլուծությունը, ներկայացրեց  նաև տեղեկատվական  դաշտում արհմիությունների  կողմից կիրառվող տեխնոլոգիաները, լրատվամիջոցների  ներկայացուցիչներին ծանոթացրեց արհմիությունների  հետ փոխհարաբերությունների  ձևերին, մեթոդներին, հարցազրույցի  վարման  և  վարքի  նորմերին: Հետաքրքիր և աշխույժ էր  մասնավորապես խմբերով  դերային  խաղի, դրա արդյունքների ներկայացման և քննարկման  ընթացքը:
ԶԼՄ-ների  ներկայացուցիչներին ՀԱՄԿ-ի պատմության, խնդիրներին ու  զարգացման  հեռանկարներին  ծանոթացրեց ՀԱՄԿ-ի  նախագահի  տեղակալ Բորիս Խարատյանը: Այնուհետև տեղի ունեցավ  մամլո ասուլիս, որի  ընթացքում Բ. Խարատյանը  պատասխանեց  արհմիությունների  գործունեության վերաբերյալ լրագրողների բազմաթիվ  հարցերին:
Սեմինարի ավարտին Գառնիկ Վաղարշակյանն ամփոփելով արդյունքները հույս  հայտնեց, որ արհմիություններ-լրատվամիջոցներ փոխհամագործակցությունը  կլինի  շարունակական  և որ  մամուլի կողմից արհմիությունների թափանցիկ գործունեության օբյեկտիվ  լուսաբանումների  շնորհիվ հանրության  շրջանում արհմիությունների հանդեպ վստահությունը կամրապնդվի և առավել տեսանելի կլինի:

Партнерство между профсоюзами и средствами массовой информации получает новый импульс
16-17 мая при поддержке Международной организации труда Организационно-учебный центр КПА провел в Цахкадзоре семинар по теме  «Профсоюзы и сотрудничество со СМИ», направленный на укрепление партнерских отношений между профсоюзами и средствами массовой информации и пропаганду деятельности профсоюзов  через средства массовой информации.
В мероприятии приняли участие председатель КПА Эдуард Тумасян, заместитель председателя КПА Борис Харатян,  руководитель Организационно-учебного центра КПА Гарник Вагаршакян, представители  аппарата КПА и СМИ. Основным спикером мероприятия был координатор программ, тренер и оценщик Национального центра информирования и поддержки НПО Республики Молдова “СONTACT”, эксперт МОТ Василе Чоарик.
Обращаясь к собравшимся, председатель КПА Э. Тумасян подчеркнул важность семинара, проводимого в рамках 100-летия МОТ, который позволит и в дальнейшем   более объективно и широко освещать деятельность профсоюзов Армении. Он коснулся Национального плана действий по обеспечению достойного труда, подписанного МОТ, правительством Армении, Конфедерацией профсоюзов Армении и Республиканским союзом работодателей Армении. Э. Тумасян отметил, что в Национальную программу внесены выдвинутые КПА многочисленные предложения  о минимальной заработной плате и государственной инспекции труда.
Василе Чоарик представил опыт информационной работы в профсоюзах Молдовы, проведя при этом анализ сильных и слабых сторон деятельности профсоюзов, говорил о современных информационных  технологиях, используемых профсоюзами в информационном поле, ознакомил с формами, методами взаимодействия с представителями СМИ, нормами поведения во время телевизионного интервью.
Были проведены ролевые игры с обсуждением их результатов.
Заместитель председателя КПА Б.Харатян ознакомил представителей СМИ с деятельностью КПА, с ее проблемами и планами на будущее.   Была проведена пресс-конференция, в ходе которой Б. Харатян ответил на многочисленные вопросы журналистов о деятельности профсоюзов.
Подводя итоги семинара Гарник Вагаршаканян выразил надежду на то, что сотрудничество между профсоюзами и СМИ будет продолжаться, и что благодаря объективному освещению деятельности КПА средствами  массовой информации в обществе повысится доверие к профсоюзам