ՀԱՄԿ-ի Ուսումնահետազոտական կենտրոնը Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության աջակցությամբ մարտի 14-15-ը Աղվերանում կազմակերպել էր Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության 100-ամյակին նվիրված սեմինար` «Աշխատանքի ոլորտի ապագան և արհմիությունների դերը արժանապատիվ աշխատանքի առաջխաղացման հարցում» թեմայով:
Բացման խոսքում ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը նշեց Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության դերն ու նշանակությունը: Անդրադարձ կատարեց ԱՄԿ-ի ձևավորման պատմությանը և կարևորեց մեր երկրի անդամակցությունն ու համագործակցությունը այդ միջազգային կազմակերպության կազմում:
Սեմինարում հանգամանալից զեկույցով հանդես եկավ ԱՄԿ-ի Աշխատավորության հարցերով գլխավոր մասնագետ Գոչա Ալեքսանդրիան` «Աշխատանքի ոլորտի ապագայի մասին ԱՄԿ Գլոբալ հանձնաժողովի զեկույցի քննարկումները» թեմայով, մանրամասնեց ԱՄԿ-ի աշխատանքի սկզբունքները և ներկայացրեց «Սոցիալական արդարության մասին» հռչակագիրը` արդար գլոբալիզացիայի նպատակով:
ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանը հանդես եկավ «Սոցիալական երկխոսությունը Հայաստանում արդի փուլում և դրա հեռանկարները» թեմայով զեկույցով, պատասխանեց մասնակիցներին հուզող հարցերին:
G20 ծրագրի համակարգող Կարինե Սիմոնյանը հանդես եկավ «Արժանապատիվ Աշխատանք: Մասնագիտական ուսուցման և հմտությունների զարգացման համակարգի դերը աշխատաշուկայում` արագ փոփոխվող պայմաններում աշխատավորության արդյունավետ զբաղվածության հնարավորությունների բարձրացման հարցում» թեմայով զեկուցմամբ:
Հայաստանում ԱՄԿ ազգային համակարգող Նունե Հովհաննիսյանը ներկայացրեց «ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների տեղայնացումը. ԱՄԿ-Հայաստան համագործակցության “Արժանապատիվ աշխատանք”» ծրագիրը: Իր շնորհանդեսում կարևորեց կայուն զարգացման նպատակները, ինչպես նաև սոցիալական, տնտեսական և բնապահպանական հարցերը:
Մասնակիցների կողմից բարձրացված Աշխատանքային օրենսդրությանը վերաբերող հարցերին պարզաբանումներ տվեց ՀԱՄԿ-ի իրավաբանական բաժնի պետ Միքայել Փիլիպոսյանը:
Սեմինարում ակտիվ մասնակցություն ունեցան ՃՀՄ նախագահներ Ս.Ավագյանը, Շ.Մկրտչյանը, Գ.Ղարիբյանը, Գ.Վաղարշակյանը, Հ.Դանիելյանը, Լ.Հակոբյանը և սկզբնական արհմիութենական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Սեմինարի աշխատանքներն ամփոփեց ՀԱՄԿ-ի նախագահ Է.Թումասյանը և կարևորեց աշխատավորության արժանապատիվ աշխատանք ունենալու անհրաժեշտությունն ու մեր հետագա անելիքները:

Учебно-Исследовательский Центр Конфедерации Профсоюзов Армении, при поддержке Международной Организации Труда, 14-15 марта в Агверане организовал семинар, посвященный 100-летию МОТ, на тему «100-летие МОТ - Будущее сферы труда и роль профсоюзов в продвижении достойного труда».
Со вступительной речью выступил председатель КПА Эдуард Тумасян. Он поздравил всех собравшихся с этой знаменательной датой, подчеркнул роль и значение Международной Организации Труда, историю формирования МОТ. Отметил важность членства и сотрудничества нашей страны в составе в столь важной международной организации.
Главный специалист по деятельности трудящихся Бюро МОТ в Москве Гоча Александрия детально представил «Обсуждение доклада Глобальной комиссии МОТ о будущем сферы труда» и декларацию «О социальной справедливости с целью глобализации».
Заместитель председателя КПА Борис Харатян выступил с докладом на тему «Социальный диалог на современном этапе в Армении и его перспективы» и ответил на интересующие участников вопросы.
Карине Симонян, координатор проекта G20TS - «Применение Стратегии профессиональной подготовки кадров Группы двадцати», представила участникам  содержательную презентацию на тему «Достойный Труд. Роль системы профессионального обучения и развития навыков в повышении возможностей продуктивной занятости трудящихся в быстроменяющихся условиях на рынке труда».
Национальный координатор МОТ в Армении Нуне Оганнисян представила программу на тему «Адаптация и локализация целей устойчивого развития ООН: Программа сотрудничества МОТ и РА “Достойный труд”». В своей презентации она подчеркнула важность целей стабильного развития, а также отметила вопросы социальной, экономической и экологической важности.
На вопросы участников, касающихся Трудового законодательства РА, детально ответил начальник юридического отдела КПА Михаил Пилипосян.
В работе семинара приняли активное участие председатели Республиканских Отраслевых Союзов С.Авагян, Ш.Мкртчян, Г.Гарибян, Г.Вагаршакян, Г.Даниелян, Л.Акобян и представители крупных первичных профсоюзных организаций.
Завершая и подводя итоги семинара, председатель КПА Э.Тумасян подчеркнул важность и необходимость достойного труда и дальнейшие шаги для его реализации.