Եռակողմ համագործակցությունը շարունակվում է
2018 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ կառավարության, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության միջև կնքված համաձայնագրով Հանրապետական կոլեկտիվ պայմանագրի գործողության ժամկետը երկարեցվել է  մեկ տարով: Այդ առթիվ դեկտեմբերի 26-ին, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում տեղի ունեցավ   հանդիպում, որի  ընթացքում ՀՀ  աշխատանքի և  սոցիալական  հարցերի  նախարարի  տեղակալի պաշտոնակատար  Արման  Ուդումյանը, ՀԱՄԿ-ի  նախագահի  տեղակալ Բորիս Խարատյանը և Հայաստանի գործատուների միության  նախագահ Գագիկ Մակարյանը ամփոփեցին  կատարած աշխատանքներն ու խոսեցին առաջիկա անելիքների  մասին:
Արման Ուդումյանն իր խոսքում կարևորելով Հանրապետական  կոլեկտիվ  պայմանագրի նշանակությունն ասաց, որ պայմանագրի նպատակն է խթանել սոցիալական գործընկերության կայացումն ու զարգացումը, հանրապետական  մակարդակներում կոլեկտիվ բանակցությունների կազմակերպման միջոցով բարելավել աշխատողների աշխատանքային պայմանները:
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի  նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանի կարծիքով աշխատողի և գործատուի հարաբերությունները կարգավորելու համար կառավարությունը պետք է կանոններ սահմանի, որպեսզի ապահովի սոցիալական գործընկերություն: Անդրադառնալով կոլեկտիվ պայմանագրին,  նա  նշեց, որ այն  կարող է հնարավորություն ստեղծել համաձայնեցնելու երեք կողմերի շահերը, ովքեր նույն հարցի շուրջ ունեն տարբեր մոտեցումներ:
<Հույս ունեմ, որ պայմանագրի այն դրույթները, որոնք կատարվել են մասամբ, հաջորդ մեկ տարվա ընթացքում կկարողանանք հասցնել ավարտին>,-ասաց Բ.Խարատյանը:
Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանի  փոխանցմամբ  եռակողմ պայմանագիրը շատ պարտավորեցնող է բոլոր կողմերի համար, որ այն  կարևոր ինստիտուտ է երկրի համար, որտեղ 3 կողմերի շահերը զուգակցվում են և փոխհամաձայնեցման միջոցով լուծվում աշխատանքային գործունեության և սոցիալ-տնտեսական իրավիճակներից բխող խնդիրները:
Հանդիպմանը մասնակցում  էին  նաև ՀԱՄԿ-ի Հայաստանի առևտրի,  հասարակական  սննդի և սպառկոոպերացիայի և ձեռներեցության աշխատողների ՃՀՄ-ի  նախագահ Շմավոն Մկրտչյանը,  Հայաստանի արդյունաբերության աշխատողների ՃՀՄ-ի  նախագահ Համլետ Դանիելյանը, Հայաստանի  մշակույթի աշխատողների  ՃՀՄ-ի  նախագահ Ժանետա Թորոսյանը և ՀՀ պետհիմնարկների, ՏԻՄ-երի հասարակական  սպասարկման աշխատողների ՃՀՄ-ի նախագահ Անահիտ Ասատրյանը:

Трехстороннее сотрудничество продолжается
12 декабря 2018 года по соглашению между Правительством Республики Армения, Конфедерацией профсоюзов Армении и Республиканским союзом работодателей Армении срок действия  Республиканского коллективного договора был продлен на один год. По этому поводу 26 декабря в Министерстве труда и социальных вопросов РА состоялась встреча, на которой и.о. заместителя министра труда и социальных вопросов Арман Удумян, заместитель председателя КПА  Борис Харатян и председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян подвели итоги проделанной  работы и рассказали о предстоящей деятельности.
В своем выступлении Арман Удумян, подчеркнув важность республиканского коллективного договора, отметил, что целью договора является содействие установлению и развитию социального партнерства, улучшению условий труда работников путем организации коллективных переговоров на республиканском  уровне.
По мнению Бориса Харатяна, заместителя председателя Конфедерации профсоюзов Армении, правительство должно установить правила обеспечения социального партнерства для регулирования отношений между работодателем и работником. Касаясь коллективного договора, он отметил, что данный договор может дать возможность согласования  интересов трех сторон, у которых разные  подходы к данному  вопросу.  Б.Харатян выразил надежду,  что те условия контракта, которые были выполнены частично, удастся реализовать  полностью в следующем году.
По словам Гагика Макаряна, председателя Союза работодателей, трехстороннее соглашение является обязывающим  все стороны документом и  важным институтом для страны; в нем объединены  интересы трех сторон, а вопросы, возникающие в связи с трудовыми отношениями и социально-экономической ситуацией  решаются на основе взаимного соглашения.
На встрече присутствовали  председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников торговли, общественного питания, потребительской кооперации и предпринимательства  Шмавон Мкртчян, председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников промышленности  Гамлет Даниелян, председатель Отраслевого  республиканского союза профессиональных организаций работников культуры  Жанетта Торосян,  председатель Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания  Анаит Асатрян.