Մոսկվայում կայացավ Արհմիությունների համընդհանուր կոնֆեդերացիայի խորհրդի նիստը
2018 թ. ապրիլի 13-ին Մոսկվայի Աշխատանքի պալատում կայացավ Արհմիությունների համընդհանուր կոնֆեդերացիայի /ԱՀԿ/ խորհրդի նիստը, որը վարում էր ԱՀԿ-ի նախագահ, ԱՊՀ անտառայի արդյունաբերության աշխատողների Արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի փոխնախագահ Վիկտոր Կարնյուշինը:
Արհմիությունների համընդհանուր կոնֆեդերացիայի խորհրդի նիստին մասնակցում էին ԱՀԿ-ի խորհրդի և գործկոմի անդամ, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, ԱՀԿ-ի խորհրդի անդամներ՝ Կրթության և գիտության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ –ի նախագահ, ԱՀԿ-ի խորհրդի անդամներ Գրիգոր Ղարիբյանը և Պետհիմնարկների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական սպասարկման աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Անահիտ Ասատրյանը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված մի շարք հարցերի հետ մեկտեղ քննարկվեց նաև ԱՊՀ երկրներում, որտեղ գործում են ԱՀԿ անդամ արհմիութենական կազմակերպություններ սոցիալ տնտեսական վիճակն ու արհմիությունների խնդիրները, որի կապակցությամբ ելույթ ունեցավՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը:
Է.Թումասյանը իր ելույթում անդրադարձավ ՀԱՄԿ-ի 2017 թ. գործունեությանը, Հայաստանի տնտեսության վիճակին, նվազագույն աշխատավարձի ու կենսաթոշակներին, բնակչության կենսամակարդակին, աղքատության, գործազրկության, աշխատողների աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության վերաբերող հարցերին:
-Այսօր Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան իր գործունեության ուղղություններից մեկը համարում է իրավական դաշտում աշխատանքային հարաբերությունների կարգավորման գործում ՀԱՄԿ-ի ակտիվ մասնակցությունը:
-Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է արմատապես փոխել ՀՀ Աշխատանքային օրենսգիրքը: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ներկայացրել է <Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումեր կատարելու մասին> ՀՀ օրենքի նախագիծը, որում զգալի տեղ են գրավում աշխատողների և գործատուների փոխհարաբերությունների կարգավորման համար կողմերի համաձայնությամբ ամրագրվող անհատական աշխատանքային և կոլեկտիվ պայմանագրին վերաբերող առաջարկությունը: Մեր համոզմամբ գործատուների և աշխատողների փոխհարաբերությունների կարգավորումը կողմերի համաձայնության թողնելը կարող է չարաշահման առիթ հանդիսանալ, -իր ելույթում ասել է Է. Թումասյանը:
ՀԱՄԿ-ի նախագահն իր ելույթում անդրադարձել է նաև իր կողմից բազմիցս բարձրաձայնված նվազագույն աշխատավարձի ինդեքսավորման, աշխատողների առողջության և աշխատանքային պայմանների անվտանգության վերահսկողության հարցում Աշխատանքի պետական տեսչության կարևորության և բազմաթիվ այլ հարցերի:
Նիստում ընդունվեցին ուղերձներ Մայիսի 1-ի՝ Աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա, Մայիսի 9-ի՝ Հաղթանակի օրվա և Ապրիլի 28-ի՝ Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ:

Заседание Совета Всеобщей Конфедерации Профсоюзов
13 апреля в Москве во Дворце труда состоялось заседание Совета Всеобщей конфедерации профсоюзов. Заседание вел вице-президент ВКП, председатель Международной федерации профсоюзов работников лесных отраслей СНГ Виктор Карнюшин.
В заседании Совета приняли участие член Совета и Исполкома ВКП, председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян, председатель отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников образования и науки РА, член Совета ВКП Григор Гарибян и председатель отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания РА, член Совета ВКП Анаит Асатрян.
Наряду с другими вопросами, включенными в повестку дня заседания, обсуждалось социально-экономическое положение в странах СНГ, в которых действуют членские организации ВКП, и задачи профсоюзов. Эти вопросы осветил в своем выступлении председатель КПА Э.Тумасян. В частности, он рассказал о деятельности КПА в 2017г., о состоянии экономики Армении, о минимальной заработной плате и пенсии, уровне жизни населения, бедности, безработице, защите трудовых прав работников.
«Одним из направлений своей деятельности Конфедерация профсоюзов Армении считает свое активное участие в формировании правового поля в сфере трудовых отношений. Правительство Армении намерено осуществить коренные изменения в Трудовом кодексе РА. Министерство труда и социальных вопросов РА разработало проект закона «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Армения». Согласно проекту, значительную часть взаимоотношений между работодателем и работником предлагается регулировать по соглашению сторон и закреплять в индивидуальном трудовом или коллективном договорах. Мы убеждены в том, что регулирование взаимоотношений между работодателем и работником по соглашению сторон может стать причиной злоупотреблений», - сказал Э. Тумасян.
Председатель КПА также затронул вопросы, неоднократно поднятые им, а именно – вопросы индексации заработной платы, важности Государственной инспекции труда в обеспечении здоровья и безопасных условий труда.
На заседании Совета ВКП были приняты обращение в связи с Днем международной солидарности трудящихся 1 Мая, заявления в связи с празднованием Дня Победы 9 мая и международного дня охраны труда 28 апреля.