Տեղի ունեցավ հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի նիստը
Մարտի 23-ին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի օրակարգում ներառված էին <Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումեր կատարելու մասին> ՀՀ օրենքի և <Հայաստանի Հանրապետությունում հանրային ծառայողի օրը նշելու մասին>ՀՀ կառավարության որոշման նախագծերի ներկայացումն ու քննարկումը:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցում էին ՀԱՄԿ-ի կողմից եռակողմ հանձնաժողովի անդամներ՝ ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Բ. Խարատյանը, ՀԱՄԿ-ի անդամներ՝ Առևտրի և հասարակական սննդի, սպառկոոպերացիայի և ձեռներեցության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Շ.Մկրտչյանը, Թեթև արդյունաբերության աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Ս.Առաքելյանը, Մշակույթի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Ժ.Թորոսյանը, Պետհիմնարկների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և հասարակական սպասարկման աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ՃՀՄ-ի նախագահ Ա.Ասատրյանը: Նիստին հրավիրված էին նաև ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի պետ Մ.Փիլիպոսյանը, ՀԱՄԿ-ի աշխատակազմի սոցիալ-տնտեսական և աշխատանքի պաշտպանության բաժնի պետ Կ.Մադոյանը, ինչպես նաև շահագրգիռ գերատեսչությունների, գործընկեր կողմերի և նախարարության ներկայացուցիչներ:
Օրակարգի հաստատումից հետո ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Թ.Ավետիսյանը ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Բ. Խարատյանը ներկայացրեց ՀԱՄԿ-ի բացասական դիրքորոշումը <Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումեր կատարելու մասին> ՀՀ օրենքի նախագծի մի շարք դրույթների վերաբերյալ:
Մասնավորապես խոսքը վերաբերում էր հերթափոխի տևողությունը 24 ժամից ոչ ավել և ոչ պակաս սահմանելու, կողմերի համաձայնությամբ արտաժամյա և գիշերային աշխատանքի համար հավելումների չափերը սահմանելու, աշխատավարձի ինդեքսավորման, ծանր, վնասակար և առանաձնապես ծանր, առանձնապես վնասակար պայմաններում աշխատողներին վճարվող հավելումներին վերաբերող փոփոխություններին:
Ժ. Թորոսյանն իր խոսքում անդրադառնալով նվազագույն հավելումների չափին, նշեց, որ այն պետք է սահմանվի օրենքով, այլ ոչ թե թողնվի կողմերի համաձայնությանը:
Կարծիք և դիրքորոշում հայտնցին նաև Մ.Փիլիպոսյանն ու Ա. Ասատրյանը:
Նիստի օրակարգի հաջորդ հարցը վերաբերում էր «Հայաստանի Հանրապետությունում հանրային ծառայողի օրը նշելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծին, որը նախատեսում է հունիսի 23-ը նշել որպես հանրային ծառայողի օր:

Состоялось заседание Республиканской трехсторонней комиссии
23 марта состоялось заседание Республиканской трехсторонней комиссии под председательством министра труда и социальных вопросов РА А. Асатряна.
В повестке дня заседания были включены вопросы обсуждения проекта закона РА «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс РА» и проекта решения правительства РА «Об учреждении дня государственного служащего Республики Армения».
В работе совещания приняли участие члены трехсторонней комиссии, представители КПА – заместитель председателя КПА Б.Харатян, председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников торговли, общественного питания, потребительской кооперации и предпринимательства РА Ш.Мкртчян, председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников культуры РА Ж.Торосян, председатель Отраслевого республиканского союза профессиональных организаций работников легкой промышленности РА С.Аракелян и председатель Республиканского отраслевого союза профессиональных организаций работников госучреждений, органов местного самоуправления и общественного обслуживания РА А.Асатрян. В качестве приглашенных в работе заседания приняли участие руководители отделов аппарата КПА – юридического М.Пилипосян, социально-экономического и охраны труда – К.Мадоян, а также представители заинтересованных сторон и министерства.
После утверждения повестки дня заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т. Аветисян представил законопроект РА «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Армения».
Заместитель председателя КПА Б. Харатян представил негативную позицию Конфедерации по ряду положений данного законопроекта, в частности, по вопросу установления продолжительности одной рабочей смены, которая по проекту, представленному министерством, должна длиться ни более и ни менее 24 часов, установления размера надбавок для сверхурочных и ночных работ с согласия сторон, индексации заработной платы и надбавок, выплачиваемых работникам за работу в тяжелых, вредных, а также особо вредных условиях труда.
Касаясь размера минимальных надбавок, Ж.Торосян отметила, что он должен быть определен законом и не оставляться на усмотрение сторон.
Свои мнения по некоторым вопросам выразили заведующий юридическим отделом КПА М.Пилипосян и председатель отраслевого союза А.Асатрян.
Заслушав следующий вопрос повестки дня о проекте решения правительства РА «Об учреждении дня государственного служащего в Республике Армения», было принято предварительное решение отмечать 23 июня как День государственного служащего.