Հունիսի 20-ին Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայում ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը հանդիպեց Եվրոպական միության "Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգ" ("GSP+") հարցերով Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել ("GSP+") առևտրային ռեժիմի դիտանցման փուլի գործընթացի շրջանակներում և ցանկություն հայտնել հանդիպելու Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի ղեկավարության հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց Հայաստանի Հանրապետությունում ("GSP+") ռեժիմից օգտվելու նախապայման հանդիսացող աշխատանքային իրավունքներին վերաբերող Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հիմնարար կոնվենցիաների կենսագործման ընթացքը:
ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանը հանգամանալից ներկայացրեց ՀԱՄԿ-ի դիրքորոշումը Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության նորաստեղծ առողջապահական տեսչական մարմնի, հարկադիր աշխատանքի, գործադուլների, նվազագույն աշխատավարձի սահմանման, աշխատավարձի ինդեքսավորման, Հանրապետական եռակողմ հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ:

20 июня 2017г. председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян встретился с представителями организации Еврокомиссии – “Всеобщая система преференций” GSP+  в Армении.
Делегация прибыла в Армению в рамках наблюдения за процессом осуществления торгового режима GSP+ и выразила желание встретиться с руководством Конфедерации профсоюзов Армении.
Во время встречи были обсуждены вопросы претворения в жизнь ратифицированных Арменией  основных конвенций Международной организации труда, касающихся трудовых прав. Соблюдение  принципов этих конвенций является необходимым условием предоставления льгот по торговой системе GSP+.
Заместитель председателя  КПА  Борис Харатян  представил собравшимся  позицию КПА  в отношении  действующего  Трудового  кодекса  Республики Армения и вновь созданной здравоохранительной  инспекции  в структуре  Министерства здравоохранения  Армении. Были затронуты также  вопросы принудительного труда, забастовок, установления минимальной заработной платы, вопросы индексации заработной платы и деятельности Республиканской трехсторонней комиссии.