Մայիսի 5-ին ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանն ընդունեց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի  պատգամավոր, Աշխատանքի և սոցիալական  հարցերի մշտական  հանձնաժողովի անդամ, Քրիստոնյա-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Ալբերտ Վայլերին:
Հանդիպման ընթացքում պ-րն Թումասյանը ներկայացրեց հանրապետության  երիտասարդության շրջանում առկա գործազրկության վիճակը և  խնդրի վերաբերյալ արհմիությունների արձագանքը: Նա մտահոգություն հայտնեց երիտասարդության շրջանում առկա գործազրկության բարձր ցուցանիշների վերաբերյալ: Է. Թումասյանը նշեց, որ ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանում գործազրկության ցուցանիշն ամենաբարձրն է՝ շուրջ 17%,  որի գերակշիռ մասը կազմում է երիտասարդությունը, ինչն էլ իր հերթին նպաստում է արտագաղթի ծավալների մեծացմանը:
Զբաղվածության խնդրի լուծման հիմնական ուղիներից մեկը, ըստ պ-րն Թումասյանի,  միջին մասնագիտական կրթության դերի բարձրացումն է:
Պարոն Վայլերը ներկայացրեց երիտասարդների շրջանում գործազրկության խոչընդոտների վերացման գերմանական փորձը: Ըստ նրա, Գերմանիայում գործում է կրկնակի կրթության համակարգ, որը հնարավորություն է տալիս երիտասարդներին տվյալ ձեռնարկությունում ուսումը համատեղել աշխատանքի հետ,  և որ այս հարցում Գերմանիայի արտաքին առևտրի պալատը և ուսումնարանները պատրաստակամ են արտասահմանյան գործընկերներին փոխանցել սեփական փորձն ու ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստանում  Գերմանիայի  Դաշնային Հանրապետության դեսպանության փոխդեսպան  Նադիա Լիխթենբերգերը, ծրագրի համակարգող Ալլա Սերոբյանը և ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանը:

Встреча в Конфедерации Профсоюзов Армении
5 мая 2016г. председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян встретился с депутатом немецкого Бундестага, членом постоянно действующей комиссии по вопросам занятости и социальных вопросов, членом Христианско-демократической партии  Федеративной республики Германия, председателем армяно-германского форума Альбертом Вайлером..
В ходе встречи Э.Тумасян говорил о нынешнем состоянии безработицы среди молодежи в стране и о том, как профсоюзы относятся к этой проблеме. Он выразил обеспокоенность в связи с высоким уровнем безработицы в стране, отметив, что этот показатель является самым высоким среди стран СНГ - около 17% и большинство из этого числа составляют молодые люди, и это в свою очередь способствует усилению миграции.
По мнению Э.Тумасяна, одним из основных путей решения проблемы занятости среди молодежи  является повышение роли профессионально-технического образования.
А. Вайлер представил опыт Германии в деле сокращения безработицы среди молодежи, рассказав о существующей в Германии дуальной системе образования, которая позволяет молодым людям учиться и одновременно работать на предприятии. Он также отметил, что немецкая внешняя торговая палата  и многие училища готовы передать свой опыт и оказать всяческое содействие всем желающим   зарубежным партнерам.
Во встрече приняли участие заместитель главы миссии Посольства Федеративной Республики Германия в Армении Надия Лихтенбергер, координатор проекта Алла Серобян и заместитель председателя КПА Борис Харатян.