ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱՌՈՂՋ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը  (ԱՄԿ)  աշխատանքի անվտանգությունը համարելով աշխատողների աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության հիմնական ուղղություններից մեկը,  ապրիլի 28-ը հայտարարել է Առողջ և անվտանգ աշխատանքի համաշխարհային օր, որը 2003 թվականից ի վեր նշվում է աշխարհի հարյուրից ավելի երկրներում: Օրվա  խորհուրդը առողջ և անվտանգ աշխատանքի մշակույթի տարածումն է:
Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային  օրենսգրքի համաձայն աշխատողների առողջության և անվտանգության պահպանումը պարտավոր է ապահովել գործատուն: Սակայն որոշ  գործատուներ խուսափում են բավարար միջոցներ ներդնել աշխատանքի անվտանգության պայմաններ ստեղծելու համար:
Արդյունքում աշխատավայրերում շարունակում են  տեղի ունենալ դժբախտ դեպքեր: 2015 թվականի ընթացքում գրանցվել է դժբախտ պատահարի 45 դեպք, որոնցից 5-ը՝ մահացու ելքով:  Հաշվառված հաշմանդամներից 2101-ը հաշմանդամ են դարձել աշխատանքային խեղման, իսկ 278-ը` մասնագիտական հիվանդության  արդյունքում:
Դեռևս չլուծված է մնում 2004թ. օգոստոսից հետո լուծարված կազմակերպություններում աշխատանքի վայրում դժբախտ դեպքերի և մասնագիտական հիվանդությունների հետևանքով տուժված շուրջ 800 անձանց հասանելիք վնասի փոխհատուցման գումարների չվճարման հարցը, ներդրված չէ նաև աշխատանքի վայրում դժբախտ դեպքերից և մասնագիտական հիվանդություններից պարտադիր սոցիալական ապահովագրության  համակարգը:
Աշխատանքային օրենսդրության և աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող այլ նորմատիվ իրավական ակտերի, կոլեկտիվ պայմանագրերի պահանջների կատարման նկատմամբ պետական հսկողությունը և վերահսկողությունը պետք է իրականացնի համապատասխան պետական մարմինը, ի դեմս պետական տեսչության, որը 2013 թվականին  ՀՀ կառավարության  որոշմամբ ՀՀ առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության հետ միաձուլման  ձևով  վերակազմավորվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմում որպես առանձին  կառույց և կոչվում է Առողջապահական  պետական  տեսչություն: Այդ որոշմամբ փաստորեն դադարեցվել է Աշխատանքի պետական տեսչության գործունեությունը որպես առանձին կառույցի:
Այսօր հանրապետությունում աշխատանքի պաշտպանության ոլորտի խնդիրները բազմաթիվ են և դրանք անհապաղ լուծման կարիք ունեն:
Արհմիությունների կոնֆեդերացիան  գտնում է, որ առողջ և անվտանգ աշխատանքի ոլորտում պետական քաղաքականությունը պետք է նպատակաուղված լինի աշխատավորների կյանքի, առողջության և աշխատունակության պահպանմանը: Այս ոլորտին առնչվող օրենսդրության պահպանումը  յուրաքանչյուր գործատուի համար պետք է դառնա գործունեության նորմ, որը աշխատանքի պաշտպանության պետական ռազմավարության  բացակայության  արդյունքում հնարավորություն է  տալիս որոշ գործատուների խուսափել աշխատանքի նորմերի պահպանման  պատասխանատվությունից:

в связи с Всемирным днем охраны труда
Международная организация труда (МОТ), рассматривая обеспечение охраны труда трудящихся одним из основных направлений своей деятельности, объявила 28 апреля Всемирным днем охраны труда, который отмечается с 2003 года более чем в ста странах мира. Девиз дня - распространение культуры здорового и безопасного труда.
Согласно Трудовому кодексу Республики Армения охрану труда и здоровья работников обязан обеспечить работодатель. Однако, некоторые работодатели не желают вкладывать достаточные средства в создание безопасных условий труда. В результате чего число несчастных случаев на рабочем месте продолжает расти. В 2015 году было зарегистрировано 25 несчастных случаев, 5 из которых – со смертельным исходом. Из числа зарегистрированных инвалидов 2101 человек стали инвалидами в результате несчастного случая на производстве, а 278 человек - в результате профессионального заболевания.
Остается нерешенным вопрос выплаты компенсации 800 работникам, пострадавшим на предприятиях, ликвидированных после августа 2004г. Также не внедрена система обязательного социального страхования от профессиональных заболеваний и несчастных случаев на производстве.
Государственный надзор и контроль за исполнением Трудового кодекса и иных нормативных и правовых актов, содержащих нормы трудового права, за выполнением условий коллективных договоров должен осуществлять соответствующий государственный орган в лице Государственной инспекции труда, которая решением правительства РА от 2013г. путем слияния с санитарно-эпидемиологической инспекцией аппарата Министерства здравоохранения РА была реорганизована и стала называться Государственной инспекцией здравоохранения. Этим решением фактически была приостановлена деятельность Государственной инспекции труда как отдельной структуры.
Сегодня в стране существует множество проблем, связанных с вопросами охраны труда, и они требуют немедленного решения.
Конфедерация профсоюзов Армении считает, что государственная политика в области охраны труда и здоровья работников должна быть направлена на обеспечение здоровых и безопасных условий труда, сохранение жизни и трудоспособности работников. Обеспечение законодательства в той или иной сфере производства должно стать нормой для каждого работодателя, а отсутствие государственной стратегии охраны труда позволяет некоторым работодателям избегать ответственности за обеспечение норм охраны труда и здоровья работников.