Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան արձագանքելով  ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման  գծի ողջ երկայնքով,  ինչպես  նաև խաղաղ  բնակչության ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ծանր տեխնիկայի և օդուժի կիրառմամբ  ձեռնարկված  ակտիվ հարձակողական  գործողությունների փաստին,  իր մտահոգությունն է  հայտնում ռազմական  գործողությունների անկանխատեսելի հետևանքների կապակցությամբ:
ՀԱՄԿ-ը դատապարտում է ադրբեջանական  իշխանությունների՝ ռազմական  գործողություններ սկսելու ագրեսիվ և հանցավոր որոշումը, որն արդեն  իսկ  ԼՂՀ խաղաղ  բնակչության  և զինվորականների շրջանում հանգեցրել է բազմաթիվ  զոհերի ու վիրավորների:
ՀԱՄԿ-ը խորապես ցավակցում է զոհված բնակիչների և զինծառայողների հարազատներին,  իսկ վիրավորներին  մաղթում շուտափույթ ապաքինում:
Մենք  լիահույս ենք, որ ՄԱԿ-ը  և  միջազգային  այլ կառույցները միջոցներ կձեռնարկեն կանխելու Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում  վերսկսած լայնածավալ  պատերազմական  գործողությունները:

Конфедерация профсоюзов Армении  выражает свою глубокую обеспокоенность в связи с непредсказуемыми последствиями военных действий, начавшихся в ночь с 1 на 2 апреля, когда азербайджанская армия  предприняла активные наступательные действия вдоль всей линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана  с применением  тяжелой техники и  авиации, в результате чего пострадало также  мирное   население.
Конфедерация профсоюзов Армении решительно осуждает агрессивные и преступные действия азербайджанских властей, которые привели  к большим потерям как среди гражданского населения, так и среди военных.
Конфедерация профсоюзов Армении выражает искренние соболезнования родным и близким погибших мирных жителей и военнослужащих и желает скорейшего выздоровления  раненым.
Мы выражаем надежду, что мировое сообщество  примет необходимые меры для предотвращения  возобновления  Азербайджаном  крупномасштабных действий в регионе.