Հայաստանի գործատուներն իրենք պետք է դիմեն աշխատանքի տեղավորման գործակալություններին
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունն ու Հայաստանի գործատուների միությունը փետրվարի 18-ին Երևանում անցկացրին <Նպաստավոր գործարար միջավայր կայուն ձեռնարկությունների համար> թեմայով կոնֆերանս, որտեղ ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀԱՄԿ-ի նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատյանը:
News.am-ն անդրադարձել է Բորիս Խարատյանի ելույթին:
Հայաստանի գործատուները իրենք պետք է դիմեն աշխատանքի տեղավորման գործակալություններին: Այս մասին Երեւանում փետրվարի 18-ին հայտնել է Հայաստանի արհմիություննեի կոնֆեդերացիայի փոխնախագահ Բորիս Խառատյանը՝ «Հայաստանում կայուն բիզնեսի համար բարենպաստ մթնոլորտ» համաժողովի ընթացքում ( կազմակերպիչներն էին Հայաստանի գործատուների միությունն ու Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը):
Նա նշել է, որ գործակալությունները գումար են վերցնում աշխատանք որոնողներից, ինչը հակասում է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության սկզբունքներին: Իսկ աշխատանքի պահանջարկը պետք է հակառակ ուղղությունից բխի՝ ոչ թե աշխատողից, այլ գործատուից: Հենց նա՛ պետք է պատվեր ներկայացնի աշխատանքի տեղավորման գործակալությանը, իսկ գործակալությունն էլ իր հերթին պետք է աշխատողների ընտրի կամ էլ սովորեցնի նրանց:
Խարատյանի խոսքով, ցավոք, առայսօր պահպանվում է նաեւ ոչ իրավաչափ աշխատանքային հայտարարությունների պրակտիկան ( որոնք տխրահռչակ են դարձել 90ականներից –խմբ.): «Պահանջվում է .... համակրելի արտաքինով, մինչեւ 25 տարեկան»: «Իրավաչափ չէ առաջադրել պահանջներ, որոնք ոչ մի առնչություն չունեն աշխատանքային որակավորման հետ: Այդուհանդերձ, Արհմիությունների ու գործատուների կոնֆեդերացիան բավականին ակտիվ համագործակցում են: Այդ համագործակցությունը ամրապնդելուն է ուղղված Կառավարության, Արհմիությունների կոնֆեդերացիայի ու Հաայաստանի գործատուների միության միջեւ հավաքական պայմանագիրը»,- հավելել է Բորիս Խառատյանը:

Работодатели Армении должны сами обращаться в агенства по трудоустройству.
Международная организация труда и Союз работодателей Армении 18 февраля провели в  Ереване конференцию  по теме: «Благоприятная  атмосфера   для устойчивого бизнеса в Армении», на которой выступил заместитель председателя Конфедерации профсоюзов Армении   Борис Харатян.
Работодатели Армении должны сами обращаться в агентства по найму. Об этом заявил 18 февраля в Ереване вице-председатель Конфедерации профсоюзов Армении Борис Харатян на конференции «Благоприятная атмосфера для устойчивого бизнеса в Армении» (организаторы – Союз работодателей Армении и Международная организация труда).
Он отметил, что агентства берут плату с претендентов на работу, что не соответствует принципам Международной организации труда. А спрос на работу должен исходить в обратном направлении – не от работника, а от работодателя. Именно он должен представлять заказ в агентство по трудоустройству, а оно, в свою очередь – выбирать работников либо обучать их.
По словам Харатяна, к сожалению, сохраняется и практика неправомерных трудовых объявлений (печально известных со 90-ых – ред.): «Требуются… с приятной внешностью до 25 лет». «Неправомерно выдвигать требования, не имеющие ничего общего с трудовой квалификацией. Тем не менее, Конфедерация профсоюзов и работодатели сотрудничают достаточно активно. Укрепить сотрудничество призван Республиканский коллективный договор между Правительством, Конфедерацией профсоюзов и Союзом работодателей Армении», - добавил Борис Харатян.