Հանրապետական  կոլեկտիվ պայմանագիրը՝
2015 թվականի օգոստոսի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության  կառավարությունը, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիան և Հայաստանի գործատուների հանրապետական  միությունը՝ ՀՀ աշխատանքային  օրենսգրքի համաձայն, ստորագրել են Հանրապետական  կոլեկտիվ  պայմանագիր, որով սահմանվում են  սոցիալ-աշխատանքային հարաբերությունների կարգավորման լրացուցիչ երաշխիքներ և Կողմերի համատեղ գործողությունները դրանց իրականացման համար:
Պայմանագիրը ստորագրել են ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը եւ Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Կոլեկտիվ պայմանագիրը կնպաստի սոցիալ-աշխատանքային հարաբերությունների կայուն զարգացմանը` ուղղված երկրում զբաղվածության արդյունավետ ապահովմանը, արժանապատիվ աշխատանքի խրախուսմանը, սոցիալական գործընկերության և համերաշխության կայացմանն ու զարգացմանը:
Պայմանագիրը միտված է նաև աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում քաղաքականության մշակման և իրականացման գործընթացներում սոցիալական գործընկերների հնարավորինս լայն մասնակցության ապահովմանը, ինչպես նաև գործատուների  և  արհմիությունների ինստիտուցիոնալ  և  գործառնական կարողությունների զարգացմանը:
Պայմանագրային պարտավորությունների կատարման ապահովման նպատակով, նախատեսվում է ձևավորել եռակողմ հանձնաժողով` կողմերի ներկայացուցիչների հավասար թվաքանակով:

Республиканский коллективный договор - гарантия социального партнерства.
1 августа 2015г. Правительство Республики Армения, Конфедерация профсоюзов Армении и Республиканский союз работодателей РА, руководствуясь Трудовым кодексом РА, подписали Республиканский коллективный договор, которым устанавливаются дополнительные гарантии урегулирования социально-трудовых отношений и координируется совместная деятельность сторон в осуществлении условий договора.
Договор подписали премьер-министр РА Овик Абрамян, председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян и председатель Республиканского союза работодателей РА Гагик Макарян.
Республиканский коллективный договор содействует решению социальных и экономических проблем,  обеспечению эффективной занятости  и  достойного труда  в стране,  развитию  социального партнерства и социальной стабильности.
Договором  предусматривается создание надлежащей институциональной базы социального диалога, а также разработка политики, при которой социальные партнеры    широко вовлекаются  в деятельность по социальной защите работников.
С целью обеспечения функционирования договора предусматривается создание трехсторонней  комиссии с равным количеством представительства.