Տարածաշրջանային սեմինար
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը և Արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիան Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի Ուսումնահետազոտական կենտրոնի հետ համատեղ  հունիսի 3-4-ին Ծաղկաձորում անցկացրեց սեմինար՝ <<Աշխատանքի անվտանգության ոլորտում նախազգուշական միջոցների կիրառումը նորանկախ պետությունների  արհմիությունների քաղաքականության ամրապնդման գործում>> թեմայով:
ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը ողջունելով սեմինարի մասնակիցներին ներկայացրեց ՀԱՄԿ-ի կառուցվածքը և վերջին տարիներին արհմիությունների կոնֆեդերացիայում իրականացված բարեփոխումները։ Համոզմունք հայտնեց, որ երկօրյա աշխատանքային մթնոլորտում փոխանակված փորձն ու գաղափարներն արդյունավետ կլինեն նրանց հետագա աշխատանքային գործունեության ընթացքում:
Սեմինարին զեկուցումով հանդես եկավ  Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության /ԱՄԿ/ գլխավոր մասնագետ Սերգեյուս Գլովացկասը, որը ներկայացրեց ԱՄԿ-ի նպատակները և խնդիրները տարածաշրջանում։ Նա իր ելույթում վկայակոչելով աշխատողի առողջությանը սպառնացող վտանգավոր աշխատանքների ցանկը, ինչպես նաև աշխատավայրում արձանագրված վթարների և մահացու դեպքերի վիճակագրությունը, նշեց, որ դրանք պայմանավորված են աշխատանքի անվտանգության նորմերի խախտմամբ:
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էին և  զեկուցումներով հանդես եկան   արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի  խորհրդական Օլգա Նիկոլայեն, ԱՄԿ-ի Մոսկվայի ներկայացուցիչ Վալենտին Մոկանը, Օքսաննա Գերասիմովան, ՀՀ առողջապահության նախարարության  աշխատանքային օրենսդրության նորմերի պահպանման վերահսկողության բաժնի պետ Վարազդատ Դանիելյանը։
Սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում էին  Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Կիրգիզիայի, Ուզբեկստանի, Ուկրաինայի և Տաջիկստանի արհմիությունների ներկայացուցիչները, որոնք իրենց ելույթներում համառոտակի ներկայացրեցին աշխատանքի պաշտպանության ոլորտում իրավիճակը և խնդիրները: Սեմինարի առաջին օրը մասնակիցները ներկայացրին աշխատանքի պաշտպանության և տեխնիկական անվտանգության վերաբերյալ սեփական մոտեցումներն ու դիրքորոշումը:
Սեմինարի երկրորդ օրը Եվրոպական արհմիություների ինստիտուտի փորձագետ Վիկտոր Կեմպան իր զեկույցում հանգամանալից ներկայացրեց բյուջեի կազմում ներառված  ծրագրերի նախապատրաստման գործնական քայլերը։
Ձևավորվեցին   աշխատանքային խմբեր, որոնք  առանձին-առանձին կազմեցին աշխատանքի անվտանգության նորմերի պահպանման նորարարական նախագծեր և գործնական քայլերի տարբերակներ:
Ամփոփելով սեմինարի աշխատանքները ԱՄԿ-ի խորհրդական Օլգա Նիկոլայեն հույս հայտնեց, որ նման հանդիպումներն ու ծրագրերը հնարավորություն են ընձեռում հաղորդակցվելու միմյանց հետ, մտքեր փոխանակելու, սովորելու միմյանցից, քանզի ԱՄԿ-ի նպատակն է ամբողջ աշխարհում ունենալ աշխատանքի անվտանգության և նորմերի պահպանման որակյալ համակարգ, որպեսզի ոլորտի մասնագետներն ավելի հիմնավոր մոտենան իրենց խնդիրների լուծմանը և կարողանան կյանքի կոչել դրանք:
ՈՒՀԿ-ի ղեկավար Գառնիկ Վաղարշակյանը  իր ելույթում  նշեց, որ սեմինարը  գործնական աջակցություն բերեց մասնակիցներին և մաղթեց հետագա ակտիվ համագործակցություն արհմիութենական աշխատանքում։

Вопросы охраны труда – в центре внимания
Международная Конфедерация Профсоюзов, Международная организация труда совместно с Учебно-исследовательским центром Конфедерации профсоюзов Армении 3-4 июня в г.Цахкадзоре провели совместный семинар на тему: « Укрепление профсоюзной политики по предупредительным мерам в области охраны труда».
В работе семинара приняли участие представители профсоюзных центров Армении, России, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Украины и Таджикистана.
Председатель Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян, открывая семинар, отметил чрезвычайную важность обмена опытом и мнениями по вопросам охраны труда и техники безопасности.
Главный специалист по деятельности трудящихся Московского бюро МОТ Сергиус Гловацкас ,   ссылаясь на список работ, представляющих опасность для здоровья трудящихся и на статистику  несчастных и смертельных случаев на производстве, отметил, что все они происходят исключительно по причине нарушений норм охраны труда и техники безопасности.
Представитель Московского бюро МОТ Валентин Мокану рассказал о политике МОТ по предупредительным мерам, о некоторых положениях Конвенций МОТ №187 и №155 «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда» и «О безопасности и гигиене труда и производственной среде», о процессе их ратификации. Оксана Герасимова, представитель московского бюро МОТ,  ознакомила участников семинара с кампанией МОТ, рассказала о всемирном дне охраны труда, о выстраивании превентивной политики, о системном подходе МОТ к охране труда – от национального уровня до уровня предприятия.
Участники круглого стола рассказали о профсоюзной политике стран ННГ, была презентована сеть по охране труда этих стран, ее задачи, ресурсы и роль в укреплении потенциала профсоюзов.
Заведующий отделом по контролю за соблюдением  норм трудового законодательства аппарата Министерства здравоохранения РА Вараздат Даниелян ознакомил участников с реформами  в трудовой инспекции.
Представитель Европейского профсоюзного института Виктор Кемпа  провел работу в группах,  презентовал инструмент финансирования TAIEX. Работа в группах также включала в себя практическую подготовку проектов, и обсуждение  инструментов, которые должны использовать профсоюзы для увеличения влияния трудящихся в сфере охраны труда.
Подводя итоги семинара, советник МКП-ВЕРС Ольга Николаэ особо отметила значение подобных семинаров, приобретенных навыков и знаний,  а также представила перспективы совместных мероприятий .